Προς το περιεχόμενο

Laptop Modding Project #


kostas.K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE #1

 

πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενα laptop Fujitsu Siemens Amilo 2510 με σπασμένει οθόνη και κατάγματα στα πλαστίκα.

 

Αρχικα έλενξα αν είναι ακόμα λείτουργικο και ναι λοιπον δουλευε κανονικα εκτος απο το ποντικη,την οθονη φυσικα dvd drive για καποιο λογο δεν το βρηκα πανω στο laptop :D αλλα παρ ολα αυτα το συνδεα με εξωτερικη οθονη και ενα ποντικι και δουλευε.(αθάνατα αυτα τα fujitsu)

 

το έλεισα λοιπον εφτιαξα το ποντικι (ειχε φυγει η καλοδιοταινια) σιδεροσα οσο μπορουσα τα πλαστικα που ηταν λες και περασε τρενο απο πανω,αφερεσα και την οθονη να μν προσθετει βαρος και ολα ok.

 

εεε μετα λεω πολυ μουχλα ρε παιδι μου ενα λαπτοπ χωρις οθονη και αποφασισα να φτιαξω ενα κουτακι απο πλεξυ σχετικα μικρο για να βαλωω μεσα το λαπτοπ.

Ετσι πηρα τις διαστασεις ευτυχως (γιατι δεν παιζει και σαλιο) βρηκα στη αποθηκη κατι κομματια πλεξυ που ηταν αρκετα.Επεται και συνεχεια με κοψιμο πλεξυ και αλλα πολλα.θα ανεβασω κα φοτο αργοτερα.

 

To Be Continued!!

Επεξ/σία από kostas.K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice!!! έχω ένα Acer στην ακριβώς ίδια περίπτωση οπότε περιμένω και την συνέχεια και ένα how to του στυλ που αγοράζεις πλεξυ, πως το κόβεις,...

 

δυστυχως φιλε μου σε σχεση με το πλεξυ δεν μπορω να σε βοηθισω γιατι το πλεξυ δεν το ειχα αγορασει εγω και το δουλευω πρωτη φορα οποτε οπως καταλαβενεις δεν θα ειναι τελειο το αποτελεσμα αλλα θα προσπαθησω να το κοψω ισια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE #2

 

Οπως ειπα θα ανεβασω φοτο απο τη μητρικη και τα καπακια που αναγκαστικα να στραβωνω τις λαμαρινες τους για να την βγαλω απο κει μεσα

 

και ιδου τα αποτελεσματα:

 

συνεχιζουμε με κοπη plexiglass....

post-243195-0-59124300-1354559507_thumb.jpg

post-243195-0-39673700-1354559561_thumb.jpg

post-243195-0-14231400-1354559610_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE #3

 

Λοιπον εχουμε και λεμε:

 

σημερα εκοψα το plexiglass και οφείλω να ομολογήσω οτι εχω κανει περιπου στα 5-6 project παλιοτερα χωρις κανενα να περιεχει plexyglass στα σχεδια και σημερα που το δουλεψα για πρωτη φορα μπορω να πω οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα υλικα :X .

 

ειναι πολυ δυσκολο να δουλευτει,θελει να βρεις τ τεχνικη για να το κοψεις.στα πρωτα κομματια απογοητευτικα :mad: αλλα ειπα αφου το ξεκινησα δεν εχει γυρισμο.οποτε τα πρωτα κομματια πεταχθηκαν και κοπηκαν καινουργια τουλαχιστον αυτα βγηκαν καλυτερα.παραθετω και φοτο απο κατω για να μ πειτε τ γνωμη σας!

post-243195-0-22704800-1354626375_thumb.jpg

post-243195-0-67744300-1354626419_thumb.jpg

post-243195-0-77133700-1354626467_thumb.jpg

post-243195-0-88958700-1354626515_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος! και τώρα για να καταλάβω, πως ακριβώς σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αυτά τα κομμάτια που έκοψες? θα τα ενώσεις κάπως για να φτιάξεις ένα κουτάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως...!! :-)

 

μια χαρά!!! και τον σκληρό δίσκο και το τροφοδοτικό και το Drive που έχεις σκεφτεί να τα βάλεις? θα χωρέσουν μέσα στο κουτί? αν χωράνε ίσως θα μπορούσες να τα στερεώσεις σε "μπαλκόνια". αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ πες μου να εξηγήσω καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον σκληρο τον εχω υπολογισει παει αν δεις την εικονα εκει στην γωνια.dvd drive δεν θα βαλουμε αφου το δικο του ειχε σπασει και δεν θελουμε να χαλασουμε λεφτα.ετσι κι αλλιος εχω απο το νετβοοκ μου ενα εξωτερικο.τροφοδοτικο?δεν σε καταλαβα,αφου εχει εξωτερικο.laptop ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον σκληρο τον εχω υπολογισει παει αν δεις την εικονα εκει στην γωνια.dvd drive δεν θα βαλουμε αφου το δικο του ειχε σπασει και δεν θελουμε να χαλασουμε λεφτα.ετσι κι αλλιος εχω απο το νετβοοκ μου ενα εξωτερικο.τροφοδοτικο?δεν σε καταλαβα,αφου εχει εξωτερικο.laptop ειναι.

 

ναι δίκιο έχεις! εκείνη την στιγμή που έγραφα το μήνυμα σκεφτόμουν πως θα γινόταν για desktop. ok μια χαρά είσαι!!! περιμένουμε εξελίξεις

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν εχεις λογαριασμο στο thelab ριξε μια ερώτηση στην Karmen για την διαχείριση του πλεξι. Το εχει δουλέψει αρκετά το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν εχεις λογαριασμο στο thelab ριξε μια ερώτηση στην Karmen για την διαχείριση του πλεξι. Το εχει δουλέψει αρκετά το θέμα!

 

καλη ιδεα ευχαριστω,για να δουμε τ θα πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Αφήνω την απάντηση εδώ μπας και χρειαστεί και σε κανένα.

 

Καταρχήν δεν ξέρω τι εργαλεία έχεις για να σου πω πως να τα χειριστείς.

Επίσης το plexiglass που βλέπω είναι 3mm σωστά;

Αν θες να κάνεις κάτι σταθερό πήγαινε σε 5mm plexiglass (minimum) όσον αφορά τον σκελετό.

 

Οι τρόποι κοπής είναι πολλοί σου παραθέτω 2

 

1) Πας στο μαγαζί αγοράς και του λες θέλω κομμάτια στις τάδε διαστάσεις

2) Αν έχεις ηλεκτρική σέγα, καλό είναι να πάρεις και μία τέτοια λάμα

 

http://imageshack.us/photo/my-images/862/p2111383.jpg/

 

Μετά με τη βοήθεια μίας γωνίας αλουμινίου την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν οδηγό,

κόβεις τα κομμάτια σου.

 

p2111372.jpg

 

Πρόσεχε μόνο η σέγα να μην είναι σε full στροφές μη στο λιωσει

 

Για τις τρύπες που με ρώτησες. Το Plexi καλό είναι να το έχεις με χαρτοταινία καθόλη τη διάρκεια

του project και να το αφαιρέσεις στο τέλος. Θα γλυτώσεις γρατζουνιές.

Στο τρύπημα σε τέτοια πάχυ δε θέλει κάτι το ιδιαίτερο, ούτε φοβάσαι μην σου κολλήσει μέσα το

τρυπάνι σου. Σημάδεψε πάνω στην χαρτοταινία που θες να τρυπίσεις, αν έχεις πόντα κάνε τα πονταρίσματά

σου και αν υπάρχουν τρυπάνια κοβαλτίου ακόμα καλύτερα και δουλεύεις με αυτά.

 

Αν θες να κάνεις σπειρώματα που μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις

 

Για M3 τρυπάς με 2,5mm

Για Μ4 τρυπάς με 3,3mm

Για Μ5 τρυπάς με 4,2mm

 

Παίρνεις κολαούζα, λαδάκι σπυρωμάτων και αρχίζεις. Το παραφινέλεο κάνει καλή δουλειά επίσης στο plexi

 

Τέλος επειδή θα χρειαστείς και γυαλίσματα στα σημεία κοπής

 

Ξεκινάς με γυαλόχαρτο χοντρό 200άρι να φύγουν τα πολλά και προχωράς σε

 

400-800-1200-1400 και κλείνεις με 2000 νερού

Για γυάλισμα, είτε ειδική αλοιφή, είτε οδοντόκρεμα είτε WD 40.

 

Αυτά απο εμένα καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.

Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω pm me :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Αφήνω την απάντηση εδώ μπας και χρειαστεί και σε κανένα.

 

Καταρχήν δεν ξέρω τι εργαλεία έχεις για να σου πω πως να τα χειριστείς.

Επίσης το plexiglass που βλέπω είναι 3mm σωστά;

Αν θες να κάνεις κάτι σταθερό πήγαινε σε 5mm plexiglass (minimum) όσον αφορά τον σκελετό.

 

Οι τρόποι κοπής είναι πολλοί σου παραθέτω 2

 

1) Πας στο μαγαζί αγοράς και του λες θέλω κομμάτια στις τάδε διαστάσεις

2) Αν έχεις ηλεκτρική σέγα, καλό είναι να πάρεις και μία τέτοια λάμα

 

http://imageshack.us...2/p2111383.jpg/

 

Μετά με τη βοήθεια μίας γωνίας αλουμινίου την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν οδηγό,

κόβεις τα κομμάτια σου.

 

p2111372.jpg

 

Πρόσεχε μόνο η σέγα να μην είναι σε full στροφές μη στο λιωσει

 

Για τις τρύπες που με ρώτησες. Το Plexi καλό είναι να το έχεις με χαρτοταινία καθόλη τη διάρκεια

του project και να το αφαιρέσεις στο τέλος. Θα γλυτώσεις γρατζουνιές.

Στο τρύπημα σε τέτοια πάχυ δε θέλει κάτι το ιδιαίτερο, ούτε φοβάσαι μην σου κολλήσει μέσα το

τρυπάνι σου. Σημάδεψε πάνω στην χαρτοταινία που θες να τρυπίσεις, αν έχεις πόντα κάνε τα πονταρίσματά

σου και αν υπάρχουν τρυπάνια κοβαλτίου ακόμα καλύτερα και δουλεύεις με αυτά.

 

Αν θες να κάνεις σπειρώματα που μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις

 

Για M3 τρυπάς με 2,5mm

Για Μ4 τρυπάς με 3,3mm

Για Μ5 τρυπάς με 4,2mm

 

Παίρνεις κολαούζα, λαδάκι σπυρωμάτων και αρχίζεις. Το παραφινέλεο κάνει καλή δουλειά επίσης στο plexi

 

Τέλος επειδή θα χρειαστείς και γυαλίσματα στα σημεία κοπής

 

Ξεκινάς με γυαλόχαρτο χοντρό 200άρι να φύγουν τα πολλά και προχωράς σε

 

400-800-1200-1400 και κλείνεις με 2000 νερού

Για γυάλισμα, είτε ειδική αλοιφή, είτε οδοντόκρεμα είτε WD 40.

 

Αυτά απο εμένα καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου.

Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω pm me :)

 

1)ευχαριστω για τις πληροφοριες με βοήθησαν αρκετα.

2)ναι 3μμ ειναι το πλεξυ

3)εχω σεγα αλλα η λάμα που χρησιμοποίησα εχει λιγο πιο μακρυά δοντια.

αυτο με τ χαρτοταινια δεν το ειχα σκευτει.δεν αφινει σημαδια οταν την βγαλεις?κτι σαν κολλα?

για τις τρύπες δεν κανει να τις κανω με το κατάλληλο τρυπάνι και μετα να το ζεστανω λιγο με το πιστολάκι και να βιδώσω τους αποστάτες?

οδοντοκρεμα να την χρησιμοποιήσω για να γυαλίσω μονο τα σημεία που έκοψα ή ολο το κομμάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...