Προς το περιεχόμενο

Αυξηση μνημης


jimmis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω σε ενα συστημα μια μνημη των 2GB , και θελω να βαλω αλλη μια των 2Gb , απλα ψαχνω και βλεπω οτι ολες ειναι σε χαμηλοτερα volt απο αυτην που εχω.

Υπαρχει κανα προβλημα με αυτο ? η δεν θα συνεργαστουν ?

 

επίσης για αυτην την μητρικη με αυτες τις μνημες , τα εχω παραγγείλει με την προϋπόθεση να βαλω και τα 8 gb στην asrock , μπορω να βαλω μονο μια τα 4gb και την αλλη σε αλλη μητρικη σε αλλο συστημα, η πρεπει να μπουνε ζευγος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οχι δεν ασχολουμαι με overclock και τετοια ,απλα μια μνημη παραπανω θελω να βαλω, τιποτε αλλο ,γιαυτο και ρωτησα μην εχω κανα θεμα ασυμβατοτητας και κανω καμια ζημια ειτε σε μητρικη ειτε στην μνημη .

 

2. με την προυποθεση αυτη την παραγγειλα, και γω πηστευω οτι θα την μειωσει στα 1333MHz , απλα διαβασα αριστες κριτικες για την συγκεκριμενη μνημη γιαυτο προχώρησα στην αγορα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οχι δεν ασχολουμαι με overclock και τετοια ,απλα μια μνημη παραπανω θελω να βαλω, τιποτε αλλο ,γιαυτο και ρωτησα μην εχω κανα θεμα ασυμβατοτητας και κανω καμια ζημια ειτε σε μητρικη ειτε στην μνημη .

 

2. με την προυποθεση αυτη την παραγγειλα, και γω πηστευω οτι θα την μειωσει στα 1333MHz , απλα διαβασα αριστες κριτικες για την συγκεκριμενη μνημη γιαυτο προχώρησα στην αγορα της.

 

1 δεν θα εχεις προβλημα

2 εδω παιζει θεμα ασυμβατοτητας δεν ειναι απολυτο οτι θα την μειωσει στα 1333 k εαν κανει downclock δεν θα ισχυουν οι αριστες κριτικες διοτι η ραμ θα δουλευη χαμηλοτερα..

γιατι δεν πηγες σε ενα καλο ζευγαρι στα 1333?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. :-)

 

2. :fear: λες να την αλλαξω ?? ,δηλαδη εννοεις με την 1600 μπορει να ειμαι χειροτερα απο με 1333??

αν ειναι περνω τηλ να την αλλαξω ,δεν μου εχουν ερθει τα πραγματα ακομη, προς μεσα βδομαδος.

 

http://www.asrock.com/mb/memory/G41M-GS3.pdf

 

τοτε να παρω 2 Χ αυτην η αυτην ?? η πρωτη με 2 τεμαχια μου βγαινει στο συνολο 4ευρω φτηνοτερη , εχει κατι καλυτερο η αλλη ? δεν ειναι θεμα τα 4ευρω. γενικος ειναι καλες αυτες ?

 

Ειδα αυτες γιατι προτμω να εχουν και ψυχτρα επιδη το κουτι μου ειναι πολυ καλο σε κυκλοφορια αερα και θα ναι λιγο καλυτερα γιαυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα σου προτεινα αυτες: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549296, αλλα βλεπω πως το e-shop εχει προσφορα μνημες με cl7 και heatspreader της g.skil, επομενως μαλλον αποτελουν καλυτερη επιλογη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555873

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιες της g.skill απλα επειδη θα αργησουν να ερθουν λεω να παω στις 2 X Corsair ΧΜS3 που ειναι και αμεσα διαθεσιμες , πηστευω ειναι καλες , καλες κριτικες εχουν και εχουν και ψυχτρα. πηστευω δεν ειναι δα και χαοδες διαφορες στα CL7 με CL9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στις επιδόσεις δεν θα καταλαβεις ουσιαστικα, προφανως και οι XMS ειναι πολυ καλες μνημες. Αλλα απο την αλλη 2-3 μερες ειναι η αναμονη, δεν ειναι και τοσος πολυς χρονος να περιμενεις για ενα προιον που θα το κρατησεις χρονια, νομίζω πως αξίζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τοτε θα ακυρωσω τις 1600αρες που γραφω πιο πανω και θα παρω τις g. skill ,σε ψιλογκουγκλαρισμα ειδα οτι πολλοι λενε οτι εχουν λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης οι g.skill οποτε περισσοτερες αντοχες σε χρονια.

Τhanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα οντος σαν μαρκα η corsair ισως να ειναι ανωτερη , σε αλλο pc εχω corsair απο το 2007 , αν η g.skill δεν μου καθυστερησει πολυ θα παρω αυτην αν καθυστερησει θα παρω την corsair , γιατι μπορει να λεει 2 με 3 μερες αλλα κατι να παραλαβουν γινεται πολυ περισσοτερο , καλα θα δουμε , παντως και οι δυο ειναι οτι καλυτερο μπορω να βρω ,αλλωστε δεν παιζω παιχνιδια στο pc για να θελω μεγαλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μου μια απανηση στα γρηγορα , επιδη πηρα τηλ για αλλαγη μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτιτα να μην δει η motherboard ουτε τις 1333MHz παρα μονο αν γινει overclocking στα 1333, δεν ειναι σιγουρο μου πες οτι θα κατεβει στα 1066MHz η Motherboard.

Μπορει να ισχύει ?????????????

 

αν ειναι να παω σε 1066 MHz , αλλιως αν ειναι να μηνω στα 1333MHz και αν δεν δουλεψουν να κανω αναγκαστικα oveclocking (εκει ισως χρειαστω την βοηθεια σας :-D )

 

o επεξεργαστης παιζει κανα ρολο που εχω ????????????

ειναι αυτος: http://ark.intel.com/products/27250

 

εχει καμια σχεση το 1066 FSb speed του επεξεργαστη με τις μνημες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις 1333αρες, πάιζουν στα 1066 και είσαι μια χαρά. Δες την διαφορά που έχουν οι ddr3 1333 με τις ddr2 στα 800. Καμία:

 

http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/ddr2-800-vs-ddr3-1333.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα μου ειπαν στο e-shop οταν πηρα να ακυρωσω τις 1600MHz οτι πιθανο και οι 1333 να μην δουλεψουν (πιθανον ... μικρη πιθανοτιτα) και θα χρειαστει overclock στα 1333MHz αναγκαστικα , αλλα μπορει και να δουλεψουν μια χαρα .

Λογικα δεν θα χουν προβλημα , στα 1066 θα παιξουν, θα παρω τις gskill που ναι και CL7 η τις corsair XMS3 Χ2, κλεινω προς τις corsair λιγακι λογω αξιοπισιας , γιατι g skill δεν εχω δουλεψει ποτε.

 

Πηρα τις corsair X2 τελικα , καθως οι g.skill δεν ηταν διαθεσιμες και θα αργουσαν αρκετα.

Ευχαριστω για την βοηθεια , και αν δω οτι υπαρχει κανα θεμα και χρειαστω overclock εδω ειμαστε :-D , αν οχι θα τις αφησω να δουλευουν στα 1066MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...