Προς το περιεχόμενο

Offline video από Mozilla Popcorn Maker


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά υπάρχει τρόπος το βίντεο που θα δημιουργηθεί με Popcorn Maker να αποθηκευτεί offline; Προφανώς και δεν θα αντλεί τα δεδομένο σε πραγματικό χρόνο, το καταλαβαίνω αυτό. Απλά θέλω να κάνω το εξής: να δημιουργήσω ένα βίντεο με μερικά links (φωτογραφίες, maps, wikipedia) και να το δείξω σε κάποιον από CD χωρίς ιντερνετ, απλά σαν παρουσίαση. Αυτό που σκέφτηκα είναι να το βάλω να παίζει σε κάποια ιστοσελίδα (σε υπολογιστή με ιντερνετ για να τραβάει και τα δεδομένα), και να το κάνω capture την ώρα που παίζει, όπως κάνουμε με κάποια downloaders για βίντεο του youtube. Αν γίνεται αυτό, μπορεί η ιστοσελίδα να είναι local στον υπολογιστή;

 

Γίνεται αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Δεν ξέρω αν το έγραψα κατανοητά αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφεις "capture", εννοείς "screen capture" απευθείας σε video; ΟΚ, αυτό γίνεται. Αλλά αν χρησιμοποιήσεις κάποιο interactive element στο project σου, εκεί πώς θα μεταφέρεις τη διαδραστικότητα και τη διαφοροποίηση της συμπεριφοράς σε ένα «χαζό» harcoded video; Δε νομίζω πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καταλαβάινω ότι με το capture δεν πρόκειται να είναι πλέον διαδραστικό το βίνετο, αλλά δεν με πειράζει, γιατί εκτός απότο να το δείξω και να παρουσιάσω ο ίδιος από πάνω τί κάνει και πως γίνεται, θέλωκαι να το μοιράσω ως αρχείο (έχοντας ενημερώσει ότι αυτό που θα είναι στο CD είναι απλά ένα βίντεο με bubbles και τίποτε άλλο). Απλά δεν μπορώ (για πολλούς λόγους) αν ανεβάσω το βίντεο σε κανονική online ιστοσελίδα και να παίζει από εκεί σε πραγματικό χρόνο η εισροή δεδομένων από τις εξωτερικές πηγές.

 

Το καλύτερο και απλούστερο που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι το εξής

- ανεβάζω το βίντεό μου στο youtube (να κοινοποιείται το link μόνο σε εμένα)

- το "τραβάω" με Popcorn Maker και το επεξεργάζομαι

- φτιάχνω μια κενή λευκή ιστοσελίδα της πλάκας (πχ με το WebMatrix) στον υπολογιστή και το βάζω να παίζει από εκεί, μέσα από browser

 

Το ερώτημά μου είναι τα εξής:

1. η local ιστοσελίδα συμπεριφέρεται όπως μια που είναι κανονικά σε server, απλά δεν τη βλέπει κανένας άλλος; Δηλαδή, εάν κάνω το παραπάνω και παίξει το βίντεο από την ιστοσελίδα που έχω στον υπολογιστή μου, θα παίζει και θα τραβάει online content το video;

2. άσχετα με το (1), μπορώ να κάνω capture to video με κάποιον video downloader, για να το γράψω σε CD; Υποθέτω ότι μπορώ εφόσον θα ανοίξει με browser, οπότε πχ ένα downloader addon του FF λογικά θα δουλέψει.

 

ΔΕΝ ξέρω σχεδόν τίποτε από σχεδιασμό σελίδας, οπότε αν κάνω τη ζωή μου δύσκολη χωρίς λόγο πείτε μου ελεύθερα άλλη λύση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο και απλούστερο που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι το εξής

- ανεβάζω το βίντεό μου στο youtube (να κοινοποιείται το link μόνο σε εμένα)

ΟΚ, αυτό είναι τετριμμένο.

 

- το "τραβάω" με Popcorn Maker και το επεξεργάζομαι

Ο όρος «επεξεργάζομαι» εδώ μου δείχνει πως δεν έχεις καταλάβει ακριβώς πώς λειτουργεί το PopcornMaker. Η λογική του είναι εν συντομία η εξής: κάθε project χρησιμοποιεί πάντα ως βάση («βάση» με την έννοια του "background") ένα και μοναδικό βιντεάκι που ορίζεις και πρέπει να είναι από πριν ανεβασμένο σε κάποιο video hoster (YT, Vimeo κλπ). Όλα τα elements που προσθέτεις επάνω στο βιντεάκι δεν γίνονται hardcoded σε νέο video. Υλοποιούνται ως DIV overlays και προβάλλονται επάνω από το embedded βιντεάκι που παίζει από πίσω.

 

Αν έχεις τις γνώσεις και τον χρόνο για να μελετήσεις το HTML source του project, ενδεχομένως να μπορέσεις να αναπαράγεις τα παραπάνω σε δική σου HTML που θα έχει τη μορφή τοπικής ιστοσελίδας. Σίγουρα όμως δεν είναι τόσο απλό όσο υπονοείς με το παρακάτω:

- φτιάχνω μια κενή λευκή ιστοσελίδα της πλάκας (πχ με το WebMatrix) στον υπολογιστή και το βάζω να παίζει από εκεί, μέσα από

και σε συνδυασμό με αυτό:

ΔΕΝ ξέρω σχεδόν τίποτε από σχεδιασμό σελίδας, οπότε αν κάνω τη ζωή μου δύσκολη χωρίς λόγο πείτε μου ελεύθερα άλλη λύση :)

φοβάμαι πως δε θα τα καταφέρεις και θα χάσεις τον χρόνο σου.

 

Επομένως, η λύση που προκρίνεις και μόνος σου εδώ:

2. άσχετα με το (1), μπορώ να κάνω capture to video με κάποιον video downloader, για να το γράψω σε CD; Υποθέτω ότι μπορώ εφόσον θα ανοίξει με browser, οπότε πχ ένα downloader addon του FF λογικά θα δουλέψει.

είναι η μόνη «εύκολη», με τη διαφορά ότι το video δεν θα το κάνεις capture με "video downloader" (υπενθυμίζω πως το project είναι μίξη του original video και HTML κώδικα που προβάλλεται επάνω από αυτό, όχι ένα τελικό reencoded video) αλλά με κάποιο "screen capture/desktop recording" εργαλείο.

 

 

Έτσι από περιέργεια: γιατί κατέληξες στη λύση του PopcornMaker; Είναι ξεκάθαρο ότι δε φτιάχτηκε έχοντας κατά νου την offline λειτουργία. Υπάρχουν άλλα έτοιμα εργαλεία που μπορούν να συνδυάσουν την καταγραφή δρώμενων επί της οθόνης με προσθήκη balloons/callouts/ΌπωςΑλλιώςΤαΟνομάζουν για τη δημιουργία παρουσιάσεων video. Δες π.χ. ένα δωρεάν: http://www.bbsoftwar...FreePlayer.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλές και για το χρόνο σου Parsifal.

Ουσιαστικά θέλω και την πίτα και τον σκύλο, και κάπου εκεί μπερδεύομαι. Θέλω να έχω το βίντεο διαδραστικό με HTML5 διαθέσιμο ανα πάσα στιγμή, αλλά θέλω και να το έχω σε capture για να το δείξω.

Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...