Προς το περιεχόμενο

Ιδανική θερμοκρασία pc


kourentaradiocom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.

Εκανα και εγω το test στον i5.

OC απο μονος μου δεν εχω κανει απλα εχω βαλει το turbo mode στο bios που απ'οσο ειδα ειχε στοχο τα 4,3mhz.

Πως σας φαινονται οι θερμοκρασιες;

 

post-248231-0-12993900-1355101582_thumb.png

 

Σε ολη τη διαδικασια ο cpu ετρεχε στα 4,3.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο βλεπω και εγω. Και μου φαινεται οτι και οι min ειναι καπως ψηλα μιας και με τον 920 αντε να ημουν 2-3 βαθμους παραπανω(ιδιο κουτι,ιδια ψυκτρα). Τι προτεινεις να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω και γενικα δεν το πολυκατεχω με το oc(αν μπορει να λεγεται oc μια και μονο ρυθμιση στο bios).Θα μπω στο bios να δω τι γινεται,

Μπορει να ειναι θεμα παστας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεμα παστας δυσκολα θα ειναι εκτος αν δεν εχεις κανει καλη τοποθετηση . αν το παμε προς το θεμα παστας/ψυκτρας και αν υποθεσουμε οτι εχεις κανει σωστα τη τοποθετηση, τοτε φταιει ολοκληρη η ψυκτρα γιατι ειναι ανεπαρκης και θες καποια καλυτερη

η διαφορετικη παστα δεν αλλαζει τοσο δραματικα τη κατασταση ετσι ωστε απο τους 80 να πεσεις στους 60

 

οσο για τη ταση φαινεται απο το screenshot σου οτι σε full load πηγαινει μεχρι 1.27V (το οποιο ομως εγω δε ξερω να σου πω αν ειναι υπερβολικο ή οχι για τον επεξεργαστη σου μιας και δεν το κατεχω σχετικα με τη γενια επεξεργαστων σου)

 

ενδεχομενως ομως (πιθανοτατα μαλλον) θα μπορουσες να επιτυχεις αυτη τη συχνοτητα με πιο χαμηλη ταση αν ρυθμιζες χειροκινητα, γιατι γενικα αυτο που ισχυει ειναι οτι οι αυτοματοποιημενες ρυθμισεις δινουν συνηθως αρκετα υψηλη ταση για "ασφαλεια"

(οχι του επεξεργαστη, αλλα της σταθεροτητας , ωστε να μην εχεις μπλε οθονες )

 

κομματι με κομματι ομως διαφερει και ισως το δικο σου δε χρειαζεται τοσο ρευμα , οποτε θα μπορουσες δοκιμαζοντας να παιξεις με τη ταση να πετυχεις καλυτερες θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω γνωριζω μια και οπως ανεφερα δεν τα παω καλα με τα ρευματα.

Απλα διαβαζω απο αλλα παιδια στο forum για θερμοκρασιες σε full load γυρω στους 76c και σε αρκετα ψηλους χρονισμους και σκεφτομαι οτι κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινε τι διαφορετικο εχουν αυτοι με εσενα (ειτε hw , ειτε ρυθμισεις) και ισως ετσι βρεις τι ακριβως φταιει

 

παντως και τα 76αρια και τα 80αρια μου ακουγονται πολλα ,ειδικα χειμωνιατικα και ειδικα αν σε ενδιαφερει η μακροζωια του επεξεργαστη σου

 

θα επρεπε να στοχευεις αρκετα χαμηλοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τρέξε το burn test σε stock συχνότητες και ξαναπόσταρε ( με το cpuz ανοικτό )

Πάρε screenshot την ώρα που τρέχει και όχι όταν τελειώσει. Επίσης δώσε times to run 10 και φρόντισε το intel burn test να ειναι αυτό με τις avx εντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το test στις stock ρυθμισεις. Η εκδοση του intel burn test που εχω ειναι η τελευται και απ'οτι ειδα τις avx τις εχει απο την προηγουμενη.

Οριστε και το screenshot:

 

post-248231-0-86381700-1355148380_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είμουν στην θέση σου θα έβγαζα την evo ,θα άλλαζα την θερμοαγώγιμη με μια καλή και στην σωστή ποσότητα και θα την ξανατοποθετούσα προσεκτικά και σωστά.

Οι θερμοκρασιες σου δεν είναι τρελές αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι θερμοκρασίες που η evo κρατάει τον 3570k όταν αυτός είναι στα 4,1 -4,3

Φυσικά πρέπει να πειραματιστείς και με το v-core έτσι ώστε με όσο λιγότερο ρεύμα δώσεις να είσαι σταθερός στην συχνότητα που θές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το oc δεν ειναι αυτοσκοπος θα δοκιμασω να της ξαναπερασω παστα να δω αν θα εχω αποτελεσματα.

Οταν λες "καλη" ποια προτεινεις;

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα αυτη που εδεινε η evo στη συσκευασια.

Επισης εχω αλλη μια που λεγεται titan nano grease η οποια δεν ξερω αν ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...