Προς το περιεχόμενο

Χάλασε η εικόνα!


DJJordan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:shifty: Καλησπέρα, έχω 1280x1024 ανάλυση, η οθόνη (crt,vga) δεν είναι wide και ξαφνικά η εικόνα στην οθόνη μου ξεχείλωσε από 4:3 σε 16:9! τι να κάνω? δεν διορθώνει από πουθενά και φαίνονται όλα μακρόστενα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστιχώς έχω δοκιμάσει τα πάντα και απο το προγραμα της καρτας και απο τα windows και απο τα κουμπια της οθόνης, μονο η 1024x768 φαίνεται σωστά, αλλά δεν χρησιμοποιώ αυτή την ανάλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις 1280x1024;

Αν θέλεις 4:3 aspect ratio θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις πιο κάτω αναλύσεις

640x480-----4:3

800x600-----4:3

1024x768-----4:3

1152x864-----4:3

1280x960-----4:3

1400x1050-----4:3

1600x1200-----4:3

2048x1536-----4:3

3200x2400-----4:3

4000x3000-----4:3

6400x4800-----4:3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4:3 το φερα για παράδειγμα, η οθόνη μου είναι λίγο πιο τετράγωνη, πχ η 1280χ960 κανει την εικόνα πολύ μακρόστενη, πάντα χρησιμοποιούσα τη 1280χ1024 που δεν αλείωνε καθόλου την εικόνα, το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό, το θέμα ειναι ότι απο χθες η ανάλυση 1280χ1024 έγινε πιο ευρεία! και μάλιστα η εικόνα ξεχείλωσε μπροστά στα μάτια μου εκεί που χαζευα βιντεακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να φταίει η κάρτα γραφικών. Δοκίμασε να κάνεις update το driver της κάρτα γραφικών ή να βάλεις πιο παλιό επειδή την ώρα που έβλεπες βίντεακια να έκανε update από μονό του και να δημιουργήθηκε το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα τον παλιό driver στην κάρτα (ο καινούριος ήτανε beta) αλλά δεν ξέρω, τώρα παρατηρώ ότι όταν μετακινώ οτιδήποτε από το κέντρο της οθόνης (παράθυρο,gadjet ή εικονίδιο), πηγαίνοντας το προς το αριστερό και δεξί άκρο της οθόνης, παραμορφώνεται και στενεύει! Επίσης, τώρα βλέπω στο startup αυτό: "C:\Windows\PixArt\PAC207\Monitor.exe" τι στο καλό ειναι αυτό? μήπως μου μπήκε κάτι και τα κανε μανταρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα είναι όλα κανονικά εκτός από το πρόβλημα που αναφέρεις; αν ναι τότε είναι σίγουρα πρόβλημα του driver. Είσαι σίγουρος ότι έβαλες το σωστό driver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και μάλιστα κατάργησα τον καινουριο και έβαλα τον προηγούμενο (είχα κρατήσει το αρχείο εγκατάστασης) στο μεταξύ βρήκα έναν άλλο υπολογιστή, δοκίμασα την οθόνη και κάνει το ίδιο στένεμα στα πλάγια της οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό, τελικά αφού δοκίμασα την οθόνη σε δεύτερο pc, και κάνει τα ίδια, επιχείρησα να τη σκαλίσω λίγο, υπενθυμίζω πως δεν είναι επίπεδη, δεν έχω σχεδόν καθόλου γνώσες ηλεκτρονικές και δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ με κυκλώματα υψηλής τάσης, το αποτέλεσμα ήταν να χαλάσω την τροφοδοσία που πάει στους μετασχηματιστές λόγω ψυχρών κολλήσεων, και επειδή δεν είχα δυνατότητα να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε μέσο για να μπω ιντερνετ (πχ υπολογιστή κάποιου φίλου διαθέσιμο) για να ψάξω το θέμα, αναγκάστηκα να την πάω σε τεχνικό τηλεοράσεων, το θέμα είναι ότι και πλήρωσα κερατιάτικα, και μου την έκανε χειρότερα! παρουσιάζει μεγάλα αστάθεια στη φωτεινότητα (μια φέγγει πολύ και μια λίγο με αποτέλεσμα να με κουράζει πολύ), και δεν έχει φτιάξει ούτε το αρχικό πρόβλημα.

Τώρα έχω βρεί και έχω τυπώσει το service manual του συγκεκριμένου μοντέλου (AOC Spectrum 7 Glr) με σκοπό να διορθόσω εγώ το πρόβλημα, αλλά όσο νά ναι φοβάμαι μην έχω πάλι τα ίδια και μείνω χωρίς pc για άγνωστο χρονικό διάστημα αυτή τη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα γυριζεις την οθονη πισω στο καταστημα που την πηγες για επισκευη,τους δειχνεις το νεο προβλημα που παρουσιαστηκε και ζητας πισω τα λεφτα σου.απο εκει και περα,καλο ειναι να μην ασχοληθεις καθολου με την οθονη(μιας και δεν το εχεις) και να αγορασεις μια καινουργια φθηνη lcd.(απο 75 ευρω ξεκινανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο (αν και θα πρεπε, ειδικά επειδή όταν την έβαλα σε λειτουργία πήρε φωτιά ένα transistor!) δε γίνεται επειδή είναι γνωστός και θα παρεξηγηθώ με συγγενικό πρόσωπο που μου τον σύστησε, και το τελευταίο επίσης δε γίνεται, επειδή έιμαι άνεργος και δεν περισσεύει μία, το συμπέρασμα που βγάζω άλλη μια φορά επειδή την έχω πατήσει και με αμάξι, είναι να μην ξαναπάω σε μάστορα που γνωριζόμαστε από πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, συνεχίζω το θέμα, έτσι πληροφοριακά δηλαδή κουβέντα να γίνεται, χθες αργά το βράδυ λοιπον σβήνει ξαφινά η οθόνη τσιτσιρίζοντας και μυρίζοντας καμμένο, μου κάηκε ένας πυκνωτής και πριν λίγο τον άλαξα με επιτυχία, μιας και είχα μπροστά μου τυπωμένο το service manual,  πάλι καλά δηλαδή που πρόλαβα και το τύπωσα, το πρόβλημα με τη φωτεινότητα  βελτιώθηκε κατά πολύ, βέβαια ακούω και πάλι πρόμοιο τσιτσίρισμα σε πολύ χαμηλότερη ένταση, αλλά δεν εντόπισα ακόμα απο ποιον πυκνωτή ακούγεται, βέβαια, όταν ρώτησα το μάστορα γιατί ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα, διακαιολογήθηκε ο,τι επειδή οι πυκνωτές έιναι καινούριοι και δεν έχουν φορτιστεί ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν ισχυει αυτο που σου ειπε.αν μπορεις δες λιγο την πολικοτητα των πυκνωτων και αν τους εχει βαλει σωστα.επιπλοεον δες αν ειναι ιδιων χαρακτηριστικων με αυτα που αναφερει το service manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...