Προς το περιεχόμενο

Τrojan δεν φεύγει ούτε με τρισάγιο!!!


Vasilis 07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vasilis 07 , χαιρόμαστε , και χαίρομαι και εγώ που έλαβε τέλος η περιπέτεια σου !

Τώρα , γίναμε και πελάτες του ComboFix : )

 

 

Μέχρι τώρα είχα ως Νο1 το Malwarebytes Anti-Malware. Από εδώ και πέρα σε όποιο PC χρειαστεί έλεγχο θα έχω πακέτο και το ComboFix το οποίο δεν το γνώριζα.

 

 

Όσον αφορά τώρα το γεγονός να μην βάλεις άλλο Antivirus στο σύστημα σου, επειδή έχασες την εμπιστοσύνη σου νομίζω ότι είναι λάθος , μιας και πάς στο άλλο άκρο τώρα !

 

Βέβαια , σωστά την έχασες , γιατί απλά σε πρόδωσαν τα Antivirus με τα μεγάλα ονόματα , και ένα άσχετo και άγνωστο σου έκανε δουλειά στο 100%.

 

Μα είναι δυνατόν το υποτιθεται Νο1 antivirus Norton με τελευταίες ενημερώσεις να μην μπορεί να το βρεί και να το βρίσκει μόνο το Malwarebytes Anti-Malware ? Να ξεκινά ο υπολογιστής να μου πετά alert το trojan remover αλλά τα antivirus να μην σκαμπάζουν τίποτα :mad: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασίλη, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές ! Είναι ένα σημείο που δεν έχω καταλάβει ούτε και εγώ στην ζωή μου, γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό.

 

Υποτίθεται τα καλά Antivirus είναι υπερσύνολο των απλών Antimalware ! Τώρα γιατί ο Norton και ο Kaspersky που ισχυρίζονται τέλος πάντων ότι τα προιόντα τους περιέχουν πάνω απο 8.000.000 signatures , δεν μπόρεσαν να δώσουν λύση , είναι άξιο έρευνας !

 

Ο Norton υποστηρίζει ότι έχει 21.000.000 signatures !

 

Σημασία έχει ότι έκανες την δουλειά σου χάρι στον ThomasG4 και αυτό μετράει : )

Γλύτωσες το Format !

 

MindControl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τώρα γιατί ο Norton και ο Kaspersky που ισχυρίζονται τέλος πάντων ότι τα προιόντα τους περιέχουν πάνω απο 8.000.000 signatures , δεν μπόρεσαν να δώσουν λύση , είναι άξιο έρευνας !

Ο Norton υποστηρίζει ότι έχει 21.000.000 signatures !

Για το λογο που αναφερεις, βασιζονται κυριως σε signatures. Δυστυχως δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να δημιουργησεις ενα FUD executable και αυτος με τη σειρα του ειναι και ο λογος που δεν αποτελουν και ιδιαιτερη αμυνα πια. Προφανως δεν εννοω πως ειναι αχρηστα, you get my point.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gi0 , i got your point ( always ).

Ήθελα απλά να διερωτηθώ , πώς "ξέφυγε" κάτι τέτοιο απο αυτά τα δύο μεγάλα αντιβιοτικά ;

Πιο ειδικά, εφόσον ξέρουν ότι υπάρχει αυτό το variant της απειλής, πώς δεν μερίμνησαν έστω με κάποιο τρόπο χ , να έχουν τρόπο να το βγάλουν απο έναν ΗΥ ;

 

MindControl.

Επεξ/σία από MindControl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton=format

Το πρωτο που εμαθα απο το 1996

Εδω και 5 χρονια μονο avast και firefox σε ολα τα pc σπιτι φιλοι συγγενεις δουλεια και ποτε κανενα προβλημα μπαινοντας σε οτι σελιδα υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης τι ρόλο παίζει ο browser πλέον?

Ο Chrome δηλαδή δεν είναι τόσο ασφαλής όσο ο ff?

Μια χαρα ασφαλεις ειναι και οι δυο (μεγαλη συζητηση για τον "πιο ασφαλη").

Επι το πλειστον δεν ειναι ο browser το προβλημα (..και ο στοχος), αλλα τα plugins που φερει (flash, pdf viewer, addons, java και παει λεγοντας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι μερίδα Trojan βγαίνει δύσκολα από antivirus, αφότου έχει εισχωρήσει -διότι κάνει ζημιά σε πολλά deep files.-

Για να το πούμε γενικά.

 

Οπότε δεν φταίνε τα antivirus. Αν είχες κάποιο, ίσως να μην γινόταν ανάλογη ζημιά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα Malwarebytes Anti-Malware - Trojan Remover (τα μόνα που εμφάνιζαν μόλυνση στο PC) δεν εμφανίζουν τίποτα. Θέλω να πιστεύω πώς καθάρισε το PC.

 

Γι αυτό το λόγο και δεν εγκαθιστώ antivirus στο συστημά μου από τότε που έβαλα Windows 7 (original) και είναι η 1η φορά που στην 3ετία που τα χρησιμοποιώ αντιμετώπισα αυτό το δύσκολο αλλά και περίεργο πρόβλημα. Έχω καθαρίσει αρκετούς υπολογιστές γνωστών-φίλων-συγγενών με το γνωστό ιό που ζητά 100 ευρώ. Υπόθεση 2-3' Αλλά αυτό που συνέβη σε εμένα είναι x-file. Γιατί μιλάμε για σύστημα προσεγμένο,που δεν φορτώνεται τίποτα στην τύχη και δεν μπαίνει σε περίεργες σελίδες. Να φανταστείται από τον Σεπτέμβριο που έκανα καθαρή εγκατάσταση ακόμα δεν έχω βάλει κανένα game (έχω το COD BO II) για να μην επιβαρύνω τον SSD.

 

Εχεις καμια ιδεα για το πώς(απο πού δηλαδη) το κολλησες αυτο το Trοjan? Πού μπηκες δηλαδη ή τι εκανες κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καμια ιδεα για το πώς(απο πού δηλαδη) το κολλησες αυτο το Trοjan? Πού μπηκες δηλαδη ή τι εκανες κλπ....

 

Καμία ιδέα. Οπώς είπα είναι προσεγμένο σύστημα και οτιδήποτε κάνω το σκέφτομαι 3πλά. Εκεί που εστιάζω είναι στον ΙΕ9. Την προηγούμενη εβδομάδα "κόλλαγε" αρκετά και επίσης που και που έχω ενοχλητικά pop-up windows διαφημίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...