Προς το περιεχόμενο

Καφες φιλτρου


calico

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ο στιγμιαιος καφες δεν ειναι και οτι καλυτερο , και για cappuchino δεν παιζουν λεφτα( καθε μερα 1.5 και 2 ευρω) . Θελω να μου πειτε καποιον καφε για καφετιερα φιλτρου που να αξιζει ( να πινεται ευχαριστα δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα καφέ, είναι θέμα παρασκευής. Ο ίδιος καφές (ο κόκκος) μπορεί να «κοπεί» για βραστό, για φίλτρου, για espresso, κλπ. Η διαφορά είναι στο μέγεθος της κοπής. Από 'κει κι έπειτα, το τι γεύση θα βγάλεις απ' τον καφέ, έχει να κάνει με το πως τον φτιάχνεις (και αν ξέρεις να τον φτιάχνεις).

 

Δοκίμασε και τον Illy Espresso πάντως (τον κλασικό κόκκινο)— γίνεται ωραίος φίλτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι «καλοί» καφέδες είναι Arabica, ή blend από Arabica και Robusta σε ορισμένη αναλογία. Ο Illy Espresso που σου γράφω ας πούμε, αναφέρει ότι είναι 100% Arabica. Αλλά μη κολλάς εκεί: οι καλύτεροι καφέδες συνήθως είναι blends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καφε φιλτρου αγοραζω χυμα. Μου βγαινει πιο φθηνα και ειναι και φρεσκοκομμενος οπως θελω εγω(εντονος ή οχι κλπ). Δοκιμασε να παρεις ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ο φρεσκοκομμένος είναι πιο ακριβός. Στην καλύτερη περίπτωση έχω βρει με 16 ευρώ/ κιλό.

Έχει πιο έντονο άρωμα αλλά με την πάροδο του χρόνου το χάνει και αυτός. Το ιδανικό είναι να τον αλέθεις επι τόπου αλλά πρέπει να έχεις ανάλογο μηχάνημα.

 

Όσον αφορά τον καφέ φίλτρου υπάρχουν πολλές επιλογές (ακόμη και αρωματικοί βανίλια-φουντούκι-καραμέλα).

Σπάνια όμως βρίσκεις 100% arabica (εκτός και αν βάλεις espresso).

 

Προσωπικά δεν έχει κάποιον συγκεκριμένο. Παίρνω douwe egberts (απλό ή αρωματικό), jacobs, melitta. Τελευταία πήρα και έναν 100% (μάρκα μασουτης...) αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη.

 

Για να έχει έντονο άρωμα ο καφές θα πρέπει καταρχήν να υπάρχει σωστή αναλογία καφέ-νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχει κανείς θέμα με τον Jacobs φίλτρου τελευταία ?

 

Πήρα μία συσκευασία λίγο πριν τα Χριστούγεννα και μία χθες και ήταν και οι δύο χάλια, πολύ άσχημη γεύση.

 

1621238.JPG

 

Εκτός jacobs τι άλλο φίλτρου προτείνεται ?
 

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ στο la meloise έχω καταλήξει για φίλτρου. 
Οι άλλοι με ενοχλούν στο στομάχι. Εάν πίνεις πάνω από 3-4 καφέδες/μέρα όπως κάνω εγώ, μην πάρεις με αρώματα (πχ βανίλια/φουντούκι κτλ) γιατί σίγουρα θα σε πειράξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια για φιλτρου επαιρνα χυμα απο coffeeway τωρα λογω οικονομιας παιρνω Jacobs εκτος απο τον κλασικο πολυ καλος ειναι και ο νεος με αρωμα μπισκοτο ενω θελω να δοκιμασω και με καραμελομενα αμυγδαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια για φιλτρου επαιρνα χυμα απο coffeeway τωρα λογω οικονομιας παιρνω Jacobs εκτος απο τον κλασικο πολυ καλος ειναι και ο νεος με αρωμα μπισκοτο ενω θελω να δοκιμασω και με καραμελομενα αμυγδαλα. 

 

Ναι, κι'εμένα μου αρέσει ο jacobs κανονικά αλλά μου έτυχαν δύο συσκευασίες με άθλια γεύση και φοβάμαι να ξαναπάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι'εμένα μου αρέσει ο jacobs κανονικά αλλά μου έτυχαν δύο συσκευασίες με άθλια γεύση και φοβάμαι να ξαναπάρω.

Απο το ιδιο σουπερ και οι δυο ? Ημερομηνια ληξης κοιταξες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και εγω εχω προβλημα με το jacobs κλασσικο τις τελευταιες 2 φορες που πηρα... μια απο lidl και μια απο carrefour... αληθεια τι αναλογια προτεινετε? γενικα βαζω 1,5 κουταλακι του γλυκου/ κουπα. οταν λεω κουπα εννοω την κανονικη και οχι τη μικρη. ειχα βαλει και 2 κουταλακια αλλα μου βγηκε βαρυς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Εμένα ο jacobs δεν μου αρέσει καθόλου!)

 

Από αναλογίες... βάζω δύο κουταλιές (έχω δοσομετρητή οπότε δεν ξέρω πόσο είναι σε κουταλάκια του γλυκού) και γεμίζω νερό την καφετιέρα. 
Δεν βάζω δηλαδή 2 κουταλιές ανά κούπα. Αλλά πίνω πάνω από 3-4 κούπες οπότε καλύτερα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...