Προς το περιεχόμενο

Dark Souls 2


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, κανένα απολύτως bug από την πλευρά μου.

 

Το παιχνίδι το κατά-ευχαριστιέμαι αλλά....βρήκα μόνο ΕΝΑ αρνητικό...τα γραφικά και η ατμόσφαιρα αν και θεσπέσια για DS ...ΔΕΝ μου δίνουν αυτήν την ατμόσφαιρα της σαπίλας και της σήψης που είχε το 1..σημειώστε ότι δεν έβαλα κανένα mod στο 1 για τα γραφικά του.

 

Ειδικά το 1 μου θυμίζει κάποιο dark twisted storytale και ένα μόνο σημείο μου το θύμισε αυτό μέχρι τώρα (στο 2) η Majula.

 

Τα υπόλοιπα, lvl design, δυσκολία εχθρών κτλπ είναι Pure Dark Souls.

 

8,5/10 από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες να μην υπάρχει dynamic lighting ( το οποίο το κόψανε σε σχέση με παλιό βίντεο) σε 3Α τίτλο που βλέπουμε σε παιχνίδια 10ετίας.

Δεν είναι δυνατόν να δέχομαι την κάθε σαβουροπορτ έκδοση επειδή το gameplay μπορεί να είναι καλό.

Δεν δέχομαι να μου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και όποιος το κάνει απλά ενθαρρύνει τέτοιες συμπεριφορές που πάνε πίσω το gaming.

Η κοροϊδία με πειράζει περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει πάντως fix για τον χειρισμό με πληκτρολόγιο και ποντίκι: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=253290072

Υπάρχουν διάφορα script(ο καθένας μπορεί να φτιάξει το δικό του) αλλά για μένα το καλύτερο είναι αυτό.

Το αρχικό ποστ ήταν στο reddit που έχει κάποιες εναλλακτικές από κάτω, αλλά ρε σεις υπήρχαν κάτι εκατοντάδες σχόλια στο ποστ του steam, τα σβήσανε ή είναι η ιδέα μου;

 

Με αυτό γίνονται guard break, jump attack και δεν έχει και lag σε light ή heavy attack. Μέχρι τώρα έπαιζα χωρίς αυτά και δεν είχα ιδέα(μόνο το lag είχα πάρει χαμπάρι και για αυτό ψάχτηκα αρχικά) και το παιχνίδι είναι εντελώς διαφορετικό.

Έχει και κάτι ωραία, πχ στα νούμερα 1,2,3,4 έχει τα 4 πρώτα αντίστοιχα menus, βέβαια υπάρχουν 2-3 "bugs" όπως το να μπερδεύεται καμιά φορά το παιχνίδι και εκεί που πατάς esc να κάνει alt-tab ή με το e να αλλάζει σε windowed mode. Επίσης δε ξέρω πως να βάλω(ή αν είναι κάπου πού είναι :ρ) το πίσω στα μενού.

 

Χρησιμοποιώντας και το sweetfx με το profile του Durante το παιχνίδι είναι αρκετά πιο όμορφο και immersive, άντε να τελειώσει η εξεταστική να το χαρούμε λίγο.

 

edit: Άκυρο αυτό που λέω από πάνω για τα σχόλια, η ιδέα μου ήταν τελικά γιατί κοίταζα το ποστ του τύπου με το καλύτερο script και όχι το αρχικό. Στα σχόλια εκεί λοιπόν έχει και άλλα μικρά ή μεγάλα tweaks στα script ανάλογα με το τι ταιριάζει στον καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει πάντως fix για τον χειρισμό με πληκτρολόγιο και ποντίκι: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=253290072

Έχουν βγει διάφορα script(ο καθένας μπορεί να φτιάξει το δικό του) αλλά για μένα το καλύτερο είναι αυτό.

 

Ίσως με αυτό να καταφέρω να ασχοληθώ! Πολλά ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και ξέχασα, πρόσεξε μόνο αν έχεις αλλάξει τα πλήκτρα στο παιχνίδι να τα γυρίσεις στα default γιατί στο script με τα default γίνονται οι αλλαγές. Ύστερα βέβαια μπορείς να προσθέσεις/αφαιρέσεις/αλλάξεις ό,τι θες. Θα σου πρότεινα όμως να μην το αλλάξεις αρκετά γιατί πχ εγώ έβαζα το q για parry(αφού πρώτα σβήσω την αντιστοίχισή του για use item) και δε το έπαιρνε ενώ χανόντουσαν ταυτόχρονα και το guard break/jump attack, οπότε τα άφησα σχεδόν όπως είναι. :ρ

 

Επιπλέον δε χρειάζεται να γίνει με όλα τα πλήκτρα αυτή η δουλειά, πχ εγώ έσβησα τις γραμμές για το C που το είχε βάλει αυτός για guard break και από το παιχνίδι το έβαλα να αλλάζει το όπλο του αριστερού χεριού. Μπορείς να παίξεις δηλαδή με τους συνδυασμούς όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Την καλησπέρα μου, κιόλας...

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το παιχνίδι - κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί μέχρι τώρα:

Δε μου "ανοίγει"! Με το που κάνω κλικ να ξεκινήσει, μου βγάζει το πινακάκι "το στοιχείο DSII σταμάτησε να λειτουργεί"...

Ούτε μια προσπάθεια να φορτώσει, ούτε μια μαύρη οθόνη, τίποτα!...

Όλα είναι (πιστεύω) τσεκαρισμένα και αναβαθμισμένα: drivers (και μητρικής και κάρτας γραφικών), Net Framework, Visual C++ και δεν ξέρω γω τι άλλο...

Όπως σας είπα και πριν, πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο!

Μπορείτε, μήπως, να υποθέσετε τι μπορεί να συμβαίνει; Μπορείτε να φανταστείτε; Καμμια ιδέα;

Δε φαντάζομαι να είναι τόσο απαιτητικό και να μην το "σηκώνει" το μηχάνημά μου, πιά! Με CPU στα 3.5 και VGA στα 2...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edit

και 8 RAM... ξέχασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club.

 

Δεν φταίει ο υπολογιστής σου. Το παιχνίδι έχει πρόβλημα. Tα έγραφα στη προηγούμενη σελίδα. Τί μόνιτορ χρησιμοποιείς και τί καλώδιο σύνδεσης?

 

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις κάποια από αυτά τα workarounds μέχρι να αποφασίσει επιτέλους η εταιρία να βγάλει κανένα fix.

 

 

 

 

Official Statements:
Bandai Namco Games Community Team: "A fix is being worked on and will come in the form of a patch. We're hoping to deploy in the next few days. We'll make an announcement once it is available. Thank you very much for hanging in there and apologies for the delay."
Link to The Official Bandai Namco Support Thread:http://steamcommunity.com/app/236430/discussions/0/558754259718155271/

J. Kartje (Community Manager at Bandai Namco US):
 "From what I've heard might have to do with changing resolutions too quickly to try and find the optimal one for each user."
Link to the Twitter page of J. Kartje: https://twitter.com/JKartje



Unofficial Work-arounds:

These are unofficial workarounds so they're not guaranteed to work for everyone, and using them is at your own risk.

New work-arounds will be added once a decent portion of people are reporting it fixed the issue for them. To be clear, this does not mean it's a guaranteed fix for every single person having problems, only that some people have found it helpful.

1st Work-around
For AMD graphics cards. 
- Go to the AMD control center. 
- Go to Properties (Digital flat-panel)
- Enable GPU scaling. 
- Apply and start the game

For Nvidia graphics cards.
- Open your Nvidia Control Panel
- Go to "Adjust desktop size and position"
- Set "Perform scaling on" to "GPU" // Some people seem to not have the GPU option.
- Tick "Override the scaling mode set by games and programs"
- Apply and start the game

2nd Work-around
- Select Dark Souls 2 in Steam.
- Unplug your HDMI/DVI/VGA Cable
- Hit Enter (this will start the game) and wait for a few seconds to let the game start.
- Plug it back in.
// Unplugging and plugging in cables while your computer is running may damage your pc, use at your own risk.
// Using this workaround the game is locked to windowed mode on a low resolution.
// After setting your resolution and Fullscreen mode in the options menu, restart the game using the same technique. For some people this will allow the game to be played at their desired resolution and in fullscreen mode.
// As a result of this workaround, there will be no sound sent through your HDMI cable.

3rd Work-around
If you are using a multi-screen setup disabling either screen might solve the issue.

4th Work-around
For AMD graphics cards. 
- Open Catalyst Control Center, navigate to the Gaming section and select 3D Application Settings.
- Locate section Texture Filtering and turn off Surface Format Optimization.

5th Work-around
- Launch the game.
- When you see white screen press Win+P and select Duplicate.
- The game should launch.
- Press Win+P again ans select Extend.
- Navigate to the video setting, select Windowed to access all available screen resolutions.

6th Work-around

Originally posted by Jordan:

Here's a step by step guide for Strobelight 
(This only works if the issue is caused by your monitor running above 60Hz.)

1. Download Strobelight: http://www.monitortests.com/strobelight-beta4.zip

2. Run Strobelight-Setup.exe (You don't even have to unrar the file)
3. When you reach screen pictured here: 
http://i.imgur.com/ZaH6Xkj.png

Select those options ONLY and then click install refresh rates. If you don't want to click the link then you've just to select 120Hz Strobed and ONLY 60Hz on the other side.
4. Reboot the computer (Yes, I know what your thinking. Just DO IT.)
5. Game should run properly now. Rerun that file and select reset this display if you wish to uninstall the program (when DS2 is fixed for example.)

// Installing and using 3rd party programs is at your own risk.

7th Work-around
For Nvidia graphics cards.
- Update to the beta driver: 337.50
// Keep in mind they're called beta for a reason, so once again I have to mention that installing these is at your own risk.

8th Work-around
If your graphics card has two DVI ports, try the other one. It may lower your refresh rate down to 60Hz and thus possibly fixing the issue.

9th Work-around
For the tech-savy people among us; setting your graphics processor to your on-board graphics processor instead of your normal GPU in your computer's Bios may fix the issue for you.
// Obviously your performance is going to be a lot lower than normal and it might not even be playable beyond 5 fps.
// Please realize that changing stuff in your bios is purely at your own risk and changing the wrong thing may damage your PC in a way.

10th Work-around
This link has a driver file that tricks your PC into thinking you have a passive 3D Acer monitor.
Link: http://www.afriendlyfox.com/wp-content/uploads/2013/02/Acer-HR274H-3D-Monitor-EDID-Override.zip
- Extract the contents of the ZIP you just downloaded to some folder.
- Open Device Manager by opening your Start Menu (or start screen) and typing “Device Manager,” then press enter.
- Expand thee “Monitors” category.
- Right click the currently installed monitor under the “Monitors” category and select “Update Driver Software.”
- Click “Browse my computer for driver software.”
- Click “Let me pick from a list of device drivers on my computer.”
- Click “Have Disk…” toward the bottom right of the window.
- Browse to the location of the INF file you extracted in Step 1, then press OK.
- Press “Next,” then “Install This Driver Software Anyway.”
- Reboot!
- Launch Dark Souls 2
// If you run into driver signature problems, you’ll have to disable driver signature enforcement. To do so, perform a Google search for “disable driver signature enforcement <Your OS>,” and follow the steps you find.
// As with all 3rd party programs, installing and using them is at your own risk.
// To uninstall this work-around:
- Go to Device Manager 
- Left click the arrow next to "Displays"
- Right click the Display you're using (Probably something like "PnP-display")
- Go to the "Driver" tab
- Click on "Roll back driver"

Original Source: http://afriendlyfox.com/2013/02/04/massively-improved-nvidia-3d-vision-on-passive-3dtvs-edid-override/
// There's no need to mess with the registry for this work-around.


Black Screen Work-around
This is for the Windows 8.1 N Edition users that get a black screen when they start a new game.
They may be required to install Windows Media Player in order to play the intro video.
Download link here: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40744

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχει πολύς κόσμος το είχα κι εγώ δεν είναι θέμα απαιτήσεων συστήματος έτσι κι αλλιώς το παιχνίδι είναι port και παίζει άνετα και σε παλιότερα συστήματα.

 

Η λύση δεν είναι μόνο μία στο πρόβλημα αυτό απ' ότι διαβάζω, εγώ πχ που έχω AMD κάρτα ενεργοποίησα το scaling από το Catalyst Control και δούλεψε κανονικά στην 32άρα TV που είχα θέμα, στο monitor του PC το έτρεχε

κανονικά γιατί δεν είναι HD.

 

Άν ψάξεις λίγο στο net θα βρείς κάποια λύση ειδάλλως θα περιμένεις κάποιο  patch.

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο Panther χε χε! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα workarounds είναι μαζεμένα στο προηγούμενο πόστ μου, μέσα στα spoilers.

 

Δεν χρειάζεται να ψάξει στο ίντερνετ.

 

Το χειρότερο όμως είναι με όσους έφαγαν κάποιο ban από το VAC του steam.

 

Δεν πά να τιμωρήθηκες για μία και μόνο φορά πρίν από 30 χρόνια επειδή έπαιζες με hacks στο COD 0.1? Το Dark Souls 2 σε τιμωρεί και δεν παίζει επειδή σε θεωρεί χάκερ.

 

Καταπληκτικές φάσεις που αρμόζουν σε ένα  "PC lead platform" παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώωω...!!! Τι λες, βρε φιλαράκι;;; Σόρρυ, αλλά δεν διάβασα τα προηγούμενα ποσταρίσματα - πού να φανταστώ ότι δε θα ήμουν ο μόνος με αυτό το πρόβλημα;

Μιλάμε, με έσωσες! Από εγκεφαλικό, από καρδιά, από 1002 πράγματα! Νά'σαι καλά!

Σε υπερευχαριστώ!!!

Το monitor μου "βγάζει" 1920Χ1080 και το συνδέω με HDMI...

 

edit

Βρε παιδιά! Να είσαστε καλά! Τι Λούθηρος και παπαριές... ΕΣΕΙΣ είσαστε Διαφωτιστές, με το "Δ" κεφαλαίο!!!

Σας ευχαριστώ όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να μην υπάρχουν χειρότερες λουγκριτίες από τους Rat. Κάθε λίγο και λιγάκι εκεί που questάρεις τσούπ να σε κάνει tp για να πλακωθείς με έναν παπάρα ο οποίος έχει και τα mobs να τον βοηθάνε... (doors of pharos)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να μην υπάρχουν χειρότερες λουγκριτίες από τους Rat. Κάθε λίγο και λιγάκι εκεί που questάρεις τσούπ να σε κάνει tp για να πλακωθείς με έναν παπάρα ο οποίος έχει και τα mobs να τον βοηθάνε... (doors of pharos)

 

Το γυρνάς offline ή γίνεσαι κι εσύ Rat Queen και είσαι και κομπλέ και macho man, οπότε δεν μπλέκεις με λούγκρες και συνεχίζεις να δείχνεις ότι από PvP είσαι μάπας :P

Όλα τα workarounds είναι μαζεμένα στο προηγούμενο πόστ μου, μέσα στα spoilers.

 

Δεν χρειάζεται να ψάξει στο ίντερνετ.

 

Το χειρότερο όμως είναι με όσους έφαγαν κάποιο ban από το VAC του steam.

 

Δεν πά να τιμωρήθηκες για μία και μόνο φορά πρίν από 30 χρόνια επειδή έπαιζες με hacks στο COD 0.1? Το Dark Souls 2 σε τιμωρεί και δεν παίζει επειδή σε θεωρεί χάκερ.

 

Καταπληκτικές φάσεις που αρμόζουν σε ένα  "PC lead platform" παιχνίδι.

 

Once a cheater, always a cheater :P

 

Αυτό με το vac ban είναι λάθος από Valve/From Software.

 

Μέγα πατατιά όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...