Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε ups?


GPOWERR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να ανοιγω το θεμα στο σωστο section του φορουμ....Προσφατα αγορασα το http://www.skroutz.g...tive-650VA.html για να το συνδεσω σε μια LG 3d 47' που εχω συνδεμενη με ενα λαπτοπ για αναπαραγωγη ταινιων,Χθες ειχαμε μια εκτεταμενη διακοπη ρευματος και διαπιστωσα 2 πραγματα:

1) οταν δουλευει σε διακοπη ρευματος το ups κανει εναν συνεχομενο ηχο μετριας εντασης σαν τζζζζςςς ενω οταν επανερχεται το ρευμα σταματαει ο ηχος..Ειναι λογικο αυτο η΄θα πρεπει να ασφαλισω το σπιτι για πυρκαια?

2) ετυχε να εχω συνδεδεμενο ενα πορτατιφ,επισης επανω στο ups,και κατα την διακοπη ρευματος,ειδα το φως των λαμπτηρων να τρεμοπαιζει ελαφρια μεν,αλλα φαινοταν καθαρα....

Η απορια μου ειναι:ειναι δυνατον το ups να μην δινει σταθερη ταση οταν κοβεται το ρευμα?...δεν καταπονουνται ετσι τα ηλεκτρονικα μερη μιας συσκευης?...δεν θα επρεπε το φως των λαμπτηρων του πορτατιφ να ειναι σταθερο κατα την λειτουργια με μπαταριες?...ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) οταν δουλευει σε διακοπη ρευματος το ups κανει εναν συνεχομενο ηχο μετριας εντασης σαν τζζζζςςς ενω οταν επανερχεται το ρευμα σταματαει ο ηχος..Ειναι λογικο αυτο η΄θα πρεπει να ασφαλισω το σπιτι για πυρκαια?

 

το ups εκεινη την ωρα επειδη δεν εχει ρευμα δινει απο την μπαταρια που εχει το ups.. και οταν επανερχεται το ρευμα σταματαει να δινει απο την μπαταρια( ups) και περνει απο την μπριζα! σωστα δουλευει το ups..

 

Ελπιζω να ανοιγω το θεμα στο σωστο section του φορουμ....Προσφατα αγορασα το http://www.skroutz.g...tive-650VA.html για να το συνδεσω σε μια LG 3d 47' που εχω συνδεμενη με ενα λαπτοπ για αναπαραγωγη ταινιων,Χθες ειχαμε μια εκτεταμενη διακοπη ρευματος και διαπιστωσα 2 πραγματα:

 

2) ετυχε να εχω συνδεδεμενο ενα πορτατιφ,επισης επανω στο ups,και κατα την διακοπη ρευματος,ειδα το φως των λαμπτηρων να τρεμοπαιζει ελαφρια μεν,αλλα φαινοταν καθαρα....

Η απορια μου ειναι:ειναι δυνατον το ups να μην δινει σταθερη ταση οταν κοβεται το ρευμα?...δεν καταπονουνται ετσι τα ηλεκτρονικα μερη μιας συσκευης?...δεν θα επρεπε το φως των λαμπτηρων του πορτατιφ να ειναι σταθερο κατα την λειτουργια με μπαταριες?...ευχαριστω εκ των προτερων!

 

αναλογως ποσα εχεις συνδεση επανω στο ups..εαν εχεις συνδεσει ολοι την οικοσκευη και ειναι μικρο va ups..λογικο να στα κανει αυτα!

Που να πρωτοδωσει ρευμα το "κακομοιρο" το ups..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την διακοπη ειχα συνδεμενα επανω του να παιζουν το λαπτοπ και την ΤV 47 και ενα πορτατιφ με 3 λαμπες 60αρες το οποιο ηταν ομως σβηστο...Απλα μολις εγινε διακοπη σωστα συνεχισαν να λειτουργουν η ΤV και το λαπτοπ οποτε τα εκλεισα και ενεργοποιησα το πορτατιφ για να εχω φως μεχρι να βρω ενα φακο.Τοτε παρατηρησα το φως να τρεμοπαιζει...η μπαταρια δεν ειχε προλαβει να χασει τοσο φορτιο ωστε να μην δινει σταθερη ταση στις λαμπες..αν και ολες οι αλλες λειτουργιες του ups φαινονταν να δουλευουν σωστα.Ξεχασα να αναφερω οτι to ups το εχω συνδεσει πανω σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας που εχει προστασια και για την κεραια,ετσι ωστε να τρωει πρωτα αυτο τις υπερτασεις και μετα το ups...νομιζω ομως οτι αυτο δεν επηρεαζει την λειτουργια κατα την διακοπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να βαλεις μονο την μπριζα στον υπολογιστη+ρουτερ και την Tv σου...( αν και την βλεπω αρκετη μεγαλη) και το πορτατιφ αστο στην ακρη..ισως να ηταν στιγμιαιο εκεινη την ωρα!!

εγω δεν ειχα βαλει στο routeraki μου και εκαψε την εισοδο στο Motherboard της μητρικης μου και αναγκαστικα και εβαλα καρτα pci-e ethernet..και πηρε μαζι του ο κεραυνος και το ρουτερ επισης!

εκτοτε το καλωδιο τηλ γραμμη μου για προστασια ειναι στο ups καθως και το ρουτερ..

επειδη ειναι μικρο vα μην το "φορτωνεις" παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με πληρως φορτισμενη μπαταρια συνδεοντας το φωτιστικο με μια μονο λαμπα αναμμενη και κανει παλι το ιδιο ελαφρυ αναβοσβημα το φως...αρα η' κατι συμβαινει με την σταθεροποιηση του ρευματος οταν δουλευει σε διακοπη απο δεη ειτε ολα τα ups εχουν το ιδιο χαρακτηριστικο...δηλαδη κατα την διακοπη ρευματος να μην εχουν τελεια σταθεροποιηση της τασης και να ειναι ορατο αυτο μονο αμα συνδεεις καποια λαμπα επανω.Τελος συνδεσα και τις 3 λαμπες(180w) του φωτιστικου στο ups και κρατησε η μπαταρια του 8 λεπτα μεχρι να τελειωσει..οποτε μαλλον η μπαταρια δειχνει οτι ειναι σε καλη κατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με πληρως φορτισμενη μπαταρια συνδεοντας το φωτιστικο με μια μονο λαμπα αναμμενη και κανει παλι το ιδιο ελαφρυ αναβοσβημα το φως...αρα η' κατι συμβαινει με την σταθεροποιηση του ρευματος οταν δουλευει σε διακοπη απο δεη ειτε ολα τα ups εχουν το ιδιο χαρακτηριστικο...δηλαδη κατα την διακοπη ρευματος να μην εχουν τελεια σταθεροποιηση της τασης και να ειναι ορατο αυτο μονο αμα συνδεεις καποια λαμπα επανω.Τελος συνδεσα και τις 3 λαμπες(180w) του φωτιστικου στο ups και κρατησε η μπαταρια του 8 λεπτα μεχρι να τελειωσει..οποτε μαλλον η μπαταρια δειχνει οτι ειναι σε καλη κατασταση..

 

θα κανουμε τεστ με πορτατιφ :-D

θα δοκιμασω και θα σου πω εαν κανει και το δικο μου ups (apc)..ισως να εχει και προβλημα το ups σου

 

Το δοκιμασα ναι μεν δεν ειχε τοσο πολυ "ενταση" οσο ειναι στο ρευμα(μια λαμπα)..αλλα τρεμο παιζει η λαμπα πολυ "αχνα"!ισα που το καταλαβαινεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανουμε τεστ με πορτατιφ :-D

θα δοκιμασω και θα σου πω εαν κανει και το δικο μου ups (apc)..ισως να εχει και προβλημα το ups σου

 

Το δοκιμασα ναι μεν δεν ειχε τοσο πολυ "ενταση" οσο ειναι στο ρευμα(μια λαμπα)..αλλα τρεμο παιζει η λαμπα πολυ "αχνα"!ισα που το καταλαβαινεις!

ακριβως φιλε μου :-) τρεμοπαιζει :eek: ...οχι εντονα αλλα μπορεις ομως να το καταλαβεις ειδικα αμα το δωματιο ειναι σκοτεινο ειτε εχεις μια λαμπα επανω 60w ειτε 3...,...Ειναι σωστο ομως να κανει ετσι?....Τι σοι σταθεροποιητης ειναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον ναι....αλλα θα σκεφτω πολυ να βαλω ups στον desktop ειδικα αν ολα τα ups δινουν τετοια ποιοτητα τασης οταν κοβεται το ρευμα...καλυτερα να σβηνει πανω σε ενα απλο πολυμπιζο ασφαλειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...