Προς το περιεχόμενο

εύρεση σχολής


ilona

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας, ο αδερφός μου είναι δευτέρα λυκείου φέτος, θεωρητική κατεύθυνση και ψάχνει σχολές. Θέλει κάτι σχετικό με εμπόριο. Είναι πολύ κοινωνικό άτομο, έχει πειθώ, ξέρει πως να "πουλήσει" και να προωθήσει κάτι. με λίγα λόγια πουλάει παγάκια σε εσκιμώους!! μπορείτε να προτείνετε κάποιες σχόλες? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, ο αδερφός μου είναι δευτέρα λυκείου φέτος, θεωρητική κατεύθυνση και ψάχνει σχολές. Θέλει κάτι σχετικό με εμπόριο. Είναι πολύ κοινωνικό άτομο, έχει πειθώ, ξέρει πως να "πουλήσει" και να προωθήσει κάτι. με λίγα λόγια πουλάει παγάκια σε εσκιμώους!! μπορείτε να προτείνετε κάποιες σχόλες? ευχαριστώ

ναι..οκ..εχει δουλεψει και τα εχει κανει αυτα ή μπροει να πειθει το μπαρμπα καθε 5 δευτερα να του δίνει 50ευρα και αυτο το λεμε ταλεντο?ας κοιταξει κλασικες σχολες δοικησης,μαρκετινγ και τετοια παρομοια.αν δεν τα πολυπερνει τα γραμματα προτείνω τα λεφτα που θα δωσει για σπουδες και τετοια να τα αφησει στην ακρη για να μπορεσει να ανοιξει μια επιχειρηση και να εξασκησει το "ταλεντο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τα χει μια χαρα τα γραμματα

2) έχει δουλέψει ναι

3) ότι "άχρηστο" γι αυτόν έχει στα χέρια του το πουλάει για πλάκα σε.. "πολύ καλές τιμές"

4) και το ταλέντο με τα 50ευρα τ μπάρμπα το χει :P

 

διοίκηση κ μάρκετινγκ είναι ιεκ?? κάτι σε αει δν έχει??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σχολή ΑΕΙ σχετική με το αντικείμενο στην Πάτρα.

 

Αλλά εάν έχει ταλέντο στις πωλήσεις τότε θα πρότεινα μία σχολή οικονομικών και μετά δουλειά ως ιατρικός επισκέπτης.

 

Θα "έχει" τις πωλήσεις άνετα, θα κάνει καλούς τζίρους αλλά θα ξέρει και από οικονομικά. Εάν είναι όντως τόσο καλός στις πωλήσεις, τότε σε έναν τέτοιο κλάδο θα γίνει ανάρπαστος.

 

Επίσης νομίζω πως καλή επιλογή είναι να ασχοληθεί με τις πωλήσεις "δανείων", όχι σε ιδιώτες αλλά σε φάση Goldman Sachs κτλ... δυστυχώς δεν είμαι του πεδίου και δεν γνωρίζω σχετικά... απλά φαντάζομαι ότι κάπως έτσι θα λειτουργεί και αυτό... Ίσως κάποιοι που είναι "οικονομικάριοι" να ξέρουν (σίγουρα θα ξέρουν) παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι θεωρητική θα πάρει στη Γ Λυκείου Μαθηματικά καθώς και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Θα ανοίξει έτσι το 5ο πεδίο με οικονομικές μανατζμεντ κλπ.

Μια επιφύλαξη μήπως θα πρέπει να δώσει και Αγγλικά για να μπορεί να δηλώσει και κάποια τμήματα που τα έχουν ως προαπαίτηση.

 

Καλύτερα φυσικά να επισκεφτεί το ΚΕΣΥΠ της περιοχής σας για περισσότερες πληροφορίες.

Δες εδώ http://kesyp.ima.sch.gr/autosch/joomla15/index.php/epikoinonia

νομίζω είναι το κοντινότερο σε σας.

 

Στο Λύκειο έχει ορισθεί καθηγητής-σύνδεσμος με το ΚΕΣΥΠ. Να ρωτήσετε ποιος είναι και να του ζητήσετε να του κλείσει ένα ραντεβού στο ΚΕΣΥΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι θεωρητική θα πάρει στη Γ Λυκείου Μαθηματικά καθώς και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Θα ανοίξει έτσι το 5ο πεδίο με οικονομικές μανατζμεντ κλπ.

Μια επιφύλαξη μήπως θα πρέπει να δώσει και Αγγλικά για να μπορεί να δηλώσει και κάποια τμήματα που τα έχουν ως προαπαίτηση.

 

Καλύτερα φυσικά να επισκεφτεί το ΚΕΣΥΠ της περιοχής σας για περισσότερες πληροφορίες.

Δες εδώ http://kesyp.ima.sch...php/epikoinonia

νομίζω είναι το κοντινότερο σε σας.

 

Στο Λύκειο έχει ορισθεί καθηγητής-σύνδεσμος με το ΚΕΣΥΠ. Να ρωτήσετε ποιος είναι και να του ζητήσετε να του κλείσει ένα ραντεβού στο ΚΕΣΥΠ.

 

ααα ευχαριστω πολυ :-) :-) :-) θα το κοιταξω!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οικονομικές κατευθύνσεις έχει γεμισει η αγορά.

 

ΤΕΙ τεχνολογίας πετρελαίου και φυσικού αερίου.Μεχρι να τελειώσει θα έχουμε αρχίσει να βγάζουμε τα πρώτα απο κρήτη! :D

Πλάκα πλάκα πάντως γενικά οι μηχανικοί πετρελαίου βγάζουν πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΤΕΙ που εχουν λίγα χρόνια λειτουργίας γενικά ειναι γτπ γιατι δεν εχουν ένα δοκιμασμένο πρόγραμμα σπουδων, δεν ειναι οργανωμένα απο πλευρας σημειώσεων κλπ και εχουν παρα πολλους εκτακτους καθηγητες με αποτελεσμα να γίνονται δυσλειτουργικά αλλά και πολλες φορές να ταλαιπωρουν τους ιδιους τους φοιτητες μεχρι να παρουν το πτυχιο τους είτε λογω συνεχών αλλαγων στη δομη του προγραμματος σπουδων είτε σε αλλαγές ύλης και καθηγητων σε πολλά μαθηματα.

 

Τώρα σχετικά με το αρχικο ποστ, το οτι ειναι εξυπνος και ειναι καλος στα λόγια και τις αγοροπωλησίες δεν λέει κατι, ειδικά σε οικονομικά και μαρκετινγκ που αναφέρθηκαν δεν προκειται να χρησιμοποιησει ιδιαιτερα αυτά τα προσόντα επίσης για τα επόμενα 20 χρόνια ο χώρος της οικονομιας και της διοικησης επιχειρήσεων είναι νεκρός για τη χώρα όπως και πολλοι αλλοι τομείς. Το οτι ειναι καλός στο να χειρίζεται ανθρώπους μπορεί να βρει παντου εφαρμογή από σπουδες πανω στις πολιτικές επιστημες μέχρι την ψυχολογία (στην θεωρητική κατευθυνση) και απο ιατρικός επισκεπτης μέχρι consultant http://en.wikipedia.org/wiki/Consultant για διαφορα προιοντα. Ας βρει καλύτερα τι θελει να κανει και θα τη βρει την ακρη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι θεωρητικη; Και θελει να παει σε τεχνολογικη; Προσωπικα απο οσους βλεπω εδω και 3 χρονια απο θεωρητικη που εχουν ερθει στο οικονομικο μας αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα με τα μαθηματικα. Θεωρουνται δεδομενες οι γνωσεις απο τα μαθηματικα κατευθυνσης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι θεωρητικη; Και θελει να παει σε τεχνολογικη; Προσωπικα απο οσους βλεπω εδω και 3 χρονια απο θεωρητικη που εχουν ερθει στο οικονομικο μας αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα με τα μαθηματικα. Θεωρουνται δεδομενες οι γνωσεις απο τα μαθηματικα κατευθυνσης κλπ.

 

που είπε ότι θέλει να πάει τεχνολογική;

Οι σχολές του 5ου πεδίου ανήκουν εξίσου σε όλες τις κατευθύνσεις.

Γι αυτό άλλωστε οι υποψήφιοι της θεωρητικής δεν έχουν μειωμένους συντελεστές στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας του πεδίου αυτού.

 

Τα μαθηματικά που σίγουρα χρειάζονται είναι αυτά της γενικής παιδείας και γι αυτό αποτελούν προϋπόθεση. Εξυπακούεται βέβαια ότι οι υποψήφιοι από θετική/τεχνολογική έχουν καλύτερες βάσεις και σαφώς τους είναι ευκολότερα τα πράγματα μέσα στις οικονομικές σχολές. Νομίζω ότι το πρόβλημα που λες ότι αντιμετωπίζουν οφείλεται κυρίως στην "αντιπάθεια" που έχουν στα μαθηματικά και τις ελλιπείς γνώσεις τους σε βασικά μαθηματικά παρά στο ότι δεν γνωρίζουν ολοκληρώματα και διαφορικές...

 

Βέβαια δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά σκέψου και ότι οι της τεχνολογικής δικαιούνται χωρίς να χάσουν μόρια να δηλώσουν χημικό και ας μην έχουν ιδέα από την απαραίτητη χημεία κατεύθυνσης! Τελικά την παλεύουν νομίζω και την βγάζουν τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που είπε ότι θέλει να πάει τεχνολογική;

Οι σχολές του 5ου πεδίου ανήκουν εξίσου σε όλες τις κατευθύνσεις.

Γι αυτό άλλωστε οι υποψήφιοι της θεωρητικής δεν έχουν μειωμένους συντελεστές στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας του πεδίου αυτού.

 

Τα μαθηματικά που σίγουρα χρειάζονται είναι αυτά της γενικής παιδείας και γι αυτό αποτελούν προϋπόθεση. Εξυπακούεται βέβαια ότι οι υποψήφιοι από θετική/τεχνολογική έχουν καλύτερες βάσεις και σαφώς τους είναι ευκολότερα τα πράγματα μέσα στις οικονομικές σχολές. Νομίζω ότι το πρόβλημα που λες ότι αντιμετωπίζουν οφείλεται κυρίως στην "αντιπάθεια" που έχουν στα μαθηματικά και τις ελλιπείς γνώσεις τους σε βασικά μαθηματικά παρά στο ότι δεν γνωρίζουν ολοκληρώματα και διαφορικές...

 

Βέβαια δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά σκέψου και ότι οι της τεχνολογικής δικαιούνται χωρίς να χάσουν μόρια να δηλώσουν χημικό και ας μην έχουν ιδέα από την απαραίτητη χημεία κατεύθυνσης! Τελικά την παλεύουν νομίζω και την βγάζουν τη σχολή.

 

 

Εγω απο οσους βλεπω παντως απο θεωρητικη σχολη δυσκολευονται απιστευτα. Εγω απο τεχνολογικη κατευθυνση πηγα και οπως οσοι πηγαμε δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Τα μαθηματικα γενικης δεν χρησιμευουν καθολου. Μονο λιγο η στατιστικη αν και την αναλυεις υπερβολικα. Δεδομενα θεωρουν επισης και αυτα που αναφερει το ΑΟΔΕ και το ΑΟΘ. Και εχω δει παιδια θεωρητικης να λενε αναλυστε τα και τους λενε οι καθηγητες καθηστε διαβαστε τα!

 

Ναι καταλαβαινω τι εννοεις. Αλλα οταν θα περασουν εκει θα αντιμετωπιζουν προβλημα οπως οι της θεωρητικης στο 5ο! Αν και τα μορια πεδιο με πεδιο διαφερουν.. Δηλαδη εγω ανεβηκα υπερβολικα στο 5ο πεδιο με 19.8 ΑΟΘ και 18 μαθηματικα γενικης(μαθηματα βαρυτητας). Ενω ειχα σε αλλα χειροτερα.

 

Οτι θα τη βγαλουν, θα την βγαλουν! Το ποτε ειναι το θεμα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαναλάβω. Αφήστε τα οικονομικά γιατί έχει γεμίσει ο τόπος.Αν σε ενδιαφέρει να βρείς δουλειά βρες κάποιο τομέα που να είναι ανοιχτός.Πχ ήταν γεμάτη η υπηρεσία δημόσιο που δούλευα απο αποφοίτους νομικής που είχαν όνειρα ότι θα γίνουν Κούγιες.

Κοίτα για σχολή που θα βρείς δουλεια.Είτε είναι ΤΕΙ είτε πανεπιστήμιο.

Πχ ΤΕΙ φυσικοθεραπευτής άνετα καλύτερα από πανεπιστημιο οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαναλάβω. Αφήστε τα οικονομικά γιατί έχει γεμίσει ο τόπος.Αν σε ενδιαφέρει να βρείς δουλειά βρες κάποιο τομέα που να είναι ανοιχτός.Πχ ήταν γεμάτη η υπηρεσία δημόσιο που δούλευα απο αποφοίτους νομικής που είχαν όνειρα ότι θα γίνουν Κούγιες.

Κοίτα για σχολή που θα βρείς δουλεια.Είτε είναι ΤΕΙ είτε πανεπιστήμιο.

Πχ ΤΕΙ φυσικοθεραπευτής άνετα καλύτερα από πανεπιστημιο οικονομικο.

 

Τα οικονομικα ομως ειναι παντα στον χωρο εργασιας οπως και να το κανεις. Οπως και οι λογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...