Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εγχρωμο μελάνι


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα

 

εχω ενα περιεργο πρωβλημμα με το μελανακι της canon το χρωματιστο,

 

τα ειχα πάει και τα 2 για γέμισμα πρώτη φορα, οταν τα πήρα τα μελανακια το χρωματιστό δεν εκτύπωνε καλά με ειπε το παιδί κάνε καθαρισμό, το έκανα 5 με 6 φορες καθαρισε μονο το εγχρωμο,

 

γιατι το μαυρο ητανε καλο, το χρωματιστο μετα την 6 φορα δεν μου φανηκε τοσο καλο αν και η εκτυπωση ητανε καλη πατησα λοιπον βαθυ καθαρισμο τον οποιο δεν το ειχε το προγραμμα του εκτυπωτη μου

 

το χρωματιστό το μελάνι χάλασε περισσότερο και το μαυρο τωρα βγαζει καθετες γραμμές μαυρες,

 

το πηγα πισω (μονο το εγχρωμο) μου λεει "δεν γεμιζει εχει χαλασει τελειωσε"(δλδ και γεμματο δεν εκτύπωνε) πριν το παω εκτυπωνε με κενα στην εκτπυπωση, οταν το πηρα πισω δεν εκτυπωνε τιποτα, το πηγα και σε εναν αλλον αυτος με ειπε "δεν γεμιζει εχουνε χαλασει οι λεπιδες του"

 

το θεμμα ειναι τωρα οτι πρεπει να παρω το αυθεντικο και ειναι ακριβα αλλα θελω να ρωτησω

1) αν επαθε ζημια ο εκτυπωτης απο τον καθαρισμο

2) οταν πηρα το μελανι την δευτερη φορα και δεν εκτυπωνε το χαλασαν αυτοι;

 

ο εκτυπωτης ειναι ο canon mg2150 και παιρνει τα μελανια 540 541

σχετικο θεμμα ειχα ανοιξει και εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467507-%cf%80%cf%81%cf%89%ce%b2%ce%bb%ce%b7%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%85%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b7%ce%bc%ce%b1-canon-mg2150/

αλλα δεν απαντησε κανεις, οποιος ξερει απο εκτυπωτες ας μου πει λιγο τι παιζει ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενωεις εχουνε ενα τσιπακι επανω το οποιο μπαινει σε επαφη στον εκτυπωτη καταλαβες αν ειναι ενσωματομενο στο μελανακι;

 

τωρα με ειπε αυτος παρε το αυθεντικο το οποιο θα σου αφερεσω τα 8 ευρω που εδωσες αλλα θα εκτυπωσει; εγω λεω επειδη πατησα βαθυ καθαρισμο να κανει μηπως εκει χαλασαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον βαθύ καθαρισμό έπρεπε να στρώσουν λίγο και όχι να χαλάσουν.

Αν τα γεμησε με κακής ποιότητας μελάνι ,τότε φταίει αυτός που στα πούλησε.

Λογικά όπως και στους περισσότερουν Canon η κεφαλή θα είναι πάνω στον εκτυπωτη.

Αν είναι πάνω στον εκτυπωτή ,τότε δύσκολα τα πράγματα.Είναι πολύ πιθανό και με τα καινούρια μελάνια να μην εκτυπώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει ο εκτυπωτης; μη μου λες τετοια τωρα

 

στην αρχη ητανε τα αυθεντικα τα μελανια πρωτη φορα τα γεμισα, το χρωματιστο εβγαζε ξεθωριασμενο χρωμα

 

αλλα γιατι λες οτι με τα καινουρια, μαλον το καινουριο μελανι γιατι μονο εγχρωμο θα αλλαξω το μαυρο ειναι απο την αναγωμοση αλλα και εκεινο παλι δεν τυπωνει καλα, βγαινουνε καθετες μαυρες γραμμες

 

γιατι λοιπον λες οτι δεν θα τυπωνει για πες τον χαλασαν αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου οι κεφαλές θες δεν θες κάποια στιγμή θα χαλάσουν.

Αν οι κεφαλές βρίσκονται πάνω στα μελάνια ,τότε κάθε φορά που αλλάζεις μελάνια έχεις και νέες κεφαλές.

Αν είναι πάνω στον εκτυπωτή κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλάγη η κεφαλή.Αν είναι φθηνό μοντέλο πιθανό να μη συμφέρει.πότε θα είναι αυτό κανείς δεν ξέρει.Ανάλογα την χρήση που του κάνει ο καθένας.Τωρά αν ήταν κακής ποιότητας το μελάνι που σου έβαλε ή αν ήρθε η ώρα τους γενικότερα ,δεν το ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παντως σε ευχαριστω το πολυμηχανημα ειναι καινουριο οπως ειπα και εχει βγαλει γυρω στις 45 φωτογραφιες τωρα αν δεν βγαλει με το εγχρωμο οπως πιθανα λες μπωρει να το χαλασαν και αυτοι γιατι πρωτη φορα τα γεμισα τα μελανια, οποτε θα τον παω εκει περα να δω τι θα γινει

 

το μελανι επειδη ειναι καινουριο η πλακα πια ειναι, οτι δεν το εχουνε και περιμενω να το φερουνε, αντε να δουμε τι θα γινει, θα το φερουνε ή θα ξεραθει και το μαυρο, παντος κουραστηκα με την ολη ιστορια, αντε να πουμε <<αν δεν ξερετε ασχετοι απο μελανια κλειστε το μαγαζακι σας>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι καινούριο όπως λες ,δεν δικαιολόγήτε να έχει πρόβλημα στην κεφαλή (έκτος και αν ήταν απενεργοποιημένο για αρκετά μεγάλο διάστημα και πρόλαβαν να ξεραθούν τα μελάνια)

όπως και να χει ,σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το νέο μελάνι και να λυθεί το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο είναι σίγουρο ότι έγινε σωστα το reset (το ''σβησιμο δηλ. την μνήμης) για να γίνουν δεκτα τα γεμισμένα μελάνια;Γιατί το να μην εκτυπώνει δε σημαίνει ότι χάλασε η κεφαλή(άσε δε που δε χαλάει με τον ΄΄καθαρισμό'',απλά δινει εντολή να τρεξει παραπάνω μελάνι),αλλά απλά τελείωσε το λιγο μελάνι που είχε ακόμη μέσα και μετά σταμάτησε παρόλο που είναι γεματο.Στο λέω γιατί όπως ειπες και στο αλλο θεμα τα κουμπια που σου ειπε να πατησεις για το reset ίσως να μην αφορουσαν το δικο σου εκτυπωτη.Αν συμβαίνει αυτό τότε και την επόμενη φορα που θα θες να ξαναγεμίσεις να εχεις το ίδιο προβλημα.Canon δεν ειχα ποτε απλα μια ιδεα απο γεμισματα την εχω αλλα με αλλη εταιρια.

Αν όμως ειναι απαραίτητη η αλλαγή των μελανιών τότε να προτιμήσεις το xl μελανια γιατι ειναι πιο οικονομικά ανα σελίδα πχ http://www.skroutz.g...-540-Black.html για 180 σελιδες ενώ http://www.skroutz.g...n-PG-540XL.htmlγια 600 σελιδες και αντιστοιχα για εγχρωμα http://www.skroutz.gr/s/397869/Canon-CL-541-Colour.html για 100 σελιδες ενώ http://www.skroutz.g...phrase=CL-541XL για 400 σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ρωτησα για τα μελανια , η κεφαλη ειναι πανω στα μελανια, τωρα αυτος κανει μια εκτωση να το πω ετσι γιατι αφερει τα 7Ε και θα παρω το εγχρωμο στα 15 αλλα τωρα με λεει αυτος αλλη φορα μην κανεις βαθυ καθαρισμο γιατι λεει δεν το ειχε το προγραμμα του εκτυπωτη, εγω παλι το εκανα απο τις ιδιωτιτες του εκτυπωτη των windows xp και ετσι λεει χαλασε το μελανι

 

αλλα και το μαυρο που εχω, κι αυτο βγαζει κατι καθετες γραμμες στην εκτυπωση, μου λεει αυτος περιμενε και το εγχρωμο και δες, αλλα εγω παλι θα δωσω μια μαυρη εκτυπωση μονο, να δουμε τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...