Προς το περιεχόμενο

Braun Oral-B Triumph 5000 Five-Mode Power Toothbrush with Wireless Smart Guide


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμάστε και το air floss της Phillips καταπληκτικό προϊόν αντικαθίσταται απο της κλασσικές κλωστες!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Διαβάζω πολλές αρνητικές κριτικές. Λένε όταν δουλεύει είναι φανταστικό αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι η Braun έχει μια μεγάλη σειρά από οδοντόβουρτσες σε μεγάλο εύρος τιμών. Μια βούρτσα των 85€ καθαρίζει καλύτερα από μια των 35€? Και δεν μπορούν να πάρουν τις ίδιες κεφαλές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι η Braun έχει μια μεγάλη σειρά από οδοντόβουρτσες σε μεγάλο εύρος τιμών. Μια βούρτσα των 85€ καθαρίζει καλύτερα από μια των 35€? Και δεν μπορούν να πάρουν τις ίδιες κεφαλές?

 

νομιζω ολες παιρνουν σχεδον ολες τις κεφαλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι η Braun έχει μια μεγάλη σειρά από οδοντόβουρτσες σε μεγάλο εύρος τιμών. Μια βούρτσα των 85€ καθαρίζει καλύτερα από μια των 35€? Και δεν μπορούν να πάρουν τις ίδιες κεφαλές?

Aπό την 3000 και πάνω η ταχύτητα περιστροφής είναι η ίδια. Απλά η 5000 έχει και επιπλέον προγράμματα λειτουργίας + βοηθητική οθόνη. Επειδή είχα και στο παρελθόν ηλεκτρική οδοντόβουρτσα της oral -b, την αίσθηση καθαριότητας που σου δίνει η 5000 δεν την έχω συναντήσει. Ακριβή αλλά τα λεφτά σου δεν τα κλαις.

http://www.oralb.com/products/electric-toothbrush/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ για να βγαλουμε λιγο ακρη..

η 1η ας πουμε που λετε και οι ακομα πιο ακριβες εχουν οθονες κλπ

απο εκει κ περα οσες ξεφευγουν πανω απο 20 ευρω ας πουμε εχουν πιο μεγαλη ταχυτητα περιστροφης?

 

σαν τις καφετιερες με τις ταμπλετες εχουν γινει παντως οι φτηνες.. 15 ευρω μια σχετικα απλη και μετα θες αλλα 20 για ανταλλακτικες βουρτσες.. κανενα καλο φτηνο μαγαζι με ανταλλακτικα?

 

οσο για μπαταρια οτιδηποτε εχω παρει επαναφορτιζομενο ξυριστικες κλπ δεν μου εχει "κατσει" οποτε προτιμω με ΑΑ μπαταριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους.

1)Η συγκεκριμενη τιμη ουδολως ειναι ευκαιρια.Αυτη λχ που ειναι η ιδια

http://www.amazon.co.uk/Braun-Oral-B-Triumph-Rechargeable-Toothbrush/dp/B0029Z9XQ6/ref=wl_it_dp_o_pdT1_S_nC?ie=UTF8&colid=3M7R25JI2DTFO&coliid=I2CTRBFSYCBQMU

θα δειτε(αν εχετε cameliser) οτι εχει παει και 37 λιρες(περισυ βεβαια) οποτε οι 68 λιρες ειναι σχεδον τα διπλα.

2)H seιρα 3000 ειναι 3 mode η σειρα 5000 ειναι 5 mode(αν και πιο πολυ ειναι για θεμα μαρκετιγκ παρα ουσιας.Η 5000 εχει και το smart guide tο οποιο και ειναι αχρηστο κατα τη γνωμη μου.

3)Παιρνουν ΣΧΕΔΟΝ ολες τις ιδιες κεφαλες.Εχω μια παμπαλαια BRAUN η οποια παιρνει μονο τις precision clean αλλα μονο τις ελληνικες.Ειχα παρει απο Σιγκαπουρη γνησιες και δεν καθονται καλα στη βαση.

ΑΥτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε υπόψην πως οι ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες,ξεκίνησαν έχοντας μεγαλύτερη πρακτική αξία σε άτομα μη αυτοεξυπηρετούμενα,η μερικώς αυτοεξυπηρετούμενα.Κυρίως κάποιες κατηγορίες ατόμων με νοητική στέρηση και σπαστικών ατόμων.

 

Στην πορεία βεβαίως,όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλους τους τομείς,δόθηκε μια πιο mainstream εικόνα των συγκεκριμένων οδοντόβουρτσων και άρχισε η προώθηση σε πιο ευρείες μάζες κοινού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εχετε στο νου σας οτι (σχεδον) ολες οι ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες (τουλαχιστον της oral-b και της phlips) εχουν επαναφορτιζομενες μπαταριες που ΔΕΝ αντικαθιστανται..

η δικια μου μετα απο 4 χρονια τα εχει φτησει και με μια πληρη φορτιση βγαζει 10-12 βουρτσισματα..

για την ιστορια , απο τοτε που ξεκινησα να τη χρησιμοποιω δε χρειαστηκε να κανω ουτε ενα σφραγισμα....

 

επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου 5 μοντελα ως τωρα (οταν θελησω καποιο νεοτερο μοντελο χαριζω το παλιο), ενδεικτικα αναφερω οτι η πρωτη μου απο το 1997 δουλευεται ακομα καθημερινα απο τον τωρινο της κατοχο με την αρχικη μπαταρια. το ιδιο και οι επομενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου 5 μοντελα ως τωρα (οταν θελησω καποιο νεοτερο μοντελο χαριζω το παλιο), ενδεικτικα αναφερω οτι η πρωτη μου απο το 1997 δουλευεται ακομα καθημερινα απο τον τωρινο της κατοχο με την αρχικη μπαταρια. το ιδιο και οι επομενες.

Φορτίζεις την μπαταρία κάθε φορά μετά από κάθε χρήση ή όταν αδειάζει;

edit: To motorora φταίει για το μισό μήνυμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσιμπίθει στο black friday 57 λιρες.

 

Έχει δίκιο αυτός που είπε οτι είναι για ΠΕ.

Σου μετράει πόση ώρα βουρτσίζεις και σε ανταμοιβει με αστεράκια. 1κάθε 30''.

Γίνεσαι ψυχαναγκαστικός με το ζορι.

Αλλά μόλις την χρησημοποιήσεις πρώτη φορά καταλαβαίνεις οτι έπρεπε να είχες ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Τώρα αν θα είναι απλή ή ... Με αστεράκια, δικό σας.

 

Στο παρελθόν είχα μια ηλεκτρική βεβαια , που την χρησιμοποιουσα 3 χρόνια.

Η καριέρα της έληξε όταν έμαθα οτι πρέπει να κάνω 4 σφραγισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσιμπίθει στο black friday 57 λιρες.

 

Έχει δίκιο αυτός που είπε οτι είναι για ΠΕ.

Σου μετράει πόση ώρα βουρτσίζεις και σε ανταμοιβει με αστεράκια. 1κάθε 30''.

Γίνεσαι ψυχαναγκαστικός με το ζορι.

Αλλά μόλις την χρησημοποιήσεις πρώτη φορά καταλαβαίνεις οτι έπρεπε να είχες ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Τώρα αν θα είναι απλή ή ... Με αστεράκια, δικό σας.

 

Στο παρελθόν είχα μια ηλεκτρική βεβαια , που την χρησιμοποιουσα 3 χρόνια.

Η καριέρα της έληξε όταν έμαθα οτι πρέπει να κάνω 4 σφραγισματα.

Είναι καλό για κάποιον αρχάριο ώστε να μπορεί να έχει αίσθηση του χρόνου. Όσο αν χρειαζόμαστε ή όχι ηλεκτρική εξαρτάται και από το πόσο σωστά μπορούμε και ξέρουμε να βουρτσίσουμε τα δόντια μας με την απλή. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λίγοι που ξέρουν να βουρτσίζουν σωστά τα δόντια. Η ηλεκτρική είναι για να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ειδα σημερα οτι 3 που εχω και οι 3 παιρνουν διαφορετικα βουρτσακια.. 1 colgate 1 braun που ειχε oral b αλλα αλλιωτικα απο την αλλη Oral B που εχω κ χρησιμοποιω σημερα..

και οταν λεω διαφορετικα εννοω καμια σχεση αλλο κοντο αλλο μακρυ αλλο με διαφορετικο κουμπωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να δοκιμάσει αν και κατά πόσο τον εξυπηρετεί η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, καλύτερα να ξεκινήσει από μοντέλα που είναι πιο value for money. Από τις vitality, τη σειρά 600 ή έστω την 1000. Στην πράξη οι διαφορές από τα πολύ ακριβότερα μοντέλα είναι μικρές αφού για παράδειγμα τη χρονομέτρηση των 2 λεπτών ανα 30 δευτερόλεπτα την κάνει και η βασική σειρά (600) χωρίς να περιμένεις να εμφανιστούν αστεράκια, φεγγαράκια και λοιπά πλανητικά σώματα. Επίσης στις σύγχρονες σειρές, από την έκδοση 1000 και πάνω οι δυνατότητες του μοτέρ είναι οι ίδιες (8.800 sweeps και 40.000 pulsations το λεπτό). Στη vitality οι περιστροφές είναι περίπου 14% λιγότερες, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι πολύ διαφορετικό. Επίσης οι περισσότερες ανταλλακτικές κεφαλές εφαρμόζουν σε όλα τα μοντέλα της σειράς.

 

Επίσης η χρησιμότητα των επιμέρους προγραμμάτων είναι περιορισμένη καθώς αυτό που χρειάζεται η πλειοψηφία των χρηστών είναι το βασικό πρόγραμμα συνεπώς αν δεν έχει κάποιος συγκεκριμένα προβλήματα που δεν του επιτρέπουν να χρησιμοποιήσει την οδοντόβουρτσα στο κανονικό πρόγραμμα, μπορεί να κατευθυνθεί στα οικονομικά μοντέλα.

 

Οι διαφορές μεταξύ μοντέλων στη νέα σειρά trizone φαίνονται στο link αυτό.

 

Με το κουπόνι των 7€ που παρουσιάστηκε σε προηγούμενα posts μπορεί κανείς να βρει vitality σε πολύ προσιτή τιμή και να δοκιμάσει αν ο τρόπος αυτός βουρτσίσματος αποδίδει και του ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...