Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα μητρικής - μνήμης-επεξεργαστη. Χρειάζομαι βοηθεια!


marios_rc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Θα ηθελα την βοηθειά σας πάνω σε ενα θεμα συμβατοτητας. Θελω να παρω νέα μητρικη γιατί η παλιά τα έπαιξε και σκεφτομαι να αγορασω την Asus maximus 5extreme. Επίσης θα αγοράσω τον i7 3770k και χρειαζομαι και μνημες οπως καταλαβαίνετε.

1η ερωτηση: θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μνημη πανω απο 1600 συχνοτητα γιατι στα χαρακτηριστικα του επεξεργαστη λεει οτι μπορω 1333/1600. Μπορω να βαλω πάνω απο 1600;; Πχ 2000;;;;

 

2η ερωτηση: σε αυτη την μητρικη λεω να βάλω 2 μαματες μνημουλες της corsair DDR3 στα 2000 ή στα 1800 τελος πάντων να ειναι πανω απο 1600 ομως. Αυτές ειναι στα 8 γιγα και οι 2 μαζι. Αυτο που ειδα ομως και με περιόρισε να τις παραγγειλω ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο που γραφει η σελιδα της ASUS. Εδω :http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/Maximus_V_Extreme/#overview

 

Εχει εναν κωδικο που λέγεται timing στο pdf που κατεβαζουμε απο την καρτελα MEMORY DEVICE SUPPORT. Αυτο λεγεται ταιμινγκ πχ 9-9-10-12. Το εχει η καθε μνημη. Με επηρεαζει να διαλεξω μνημη;;;; Εαν δεν εχουν το ιδιο παιζει να μην λειτουργουν;;;;;

 

Βοηθεια! Σας ευχαριστω πολυ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι δουλευει και με παραπάνω απο 1600 αλλο γιατι να παρεις πανω απο 1600 δεν θα δεις διαφορες στην πραξη

 

Βασικα ελεγα να παρω παραπανω για να εχω ενα νεο υπολογιστη να μου κρατησει χρονια. Οποτε εαν βγει μετα κατι νεο με μεγαλυτερη συχνοτητα να ειμαι καλυμενος. Και επειδη τωρα μπορω να διαθεσω αυτα τα χρηματα. Αργοτερα δεν ξερω αν θα εχω. Αλλα τεσπα. Πες οτι παιρνω 1600 κανενα προβλημα. Ξερεις κατι για το δευτερο;;;; Για αυτο τον κωδικο που γραφω;;; Ευχαριστω παντως

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν μπορεις να βαλεις μνημες 2000 ενω ο επεξεργαστης σου υποστηριζει 1600 δεν το ξερω.

Εγω θα σου πω οτι ειτε 2000 να βαλεις ειτε 1333 δεν θα δεις καμια διαφορα.

 

Επησεις για να βαλεις 2 διαφορετικα Dimmaκια Ram πρεπει να εχουν την ιδια συχνοτητα το ιδιο voltage και τα ιδια timmings.Και παλι δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα παιξουν μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν μπορεις να βαλεις μνημες 2000 ενω ο επεξεργαστης σου υποστηριζει 1600 δεν το ξερω.

Εγω θα σου πω οτι ειτε 2000 να βαλεις ειτε 1333 δεν θα δεις καμια διαφορα.

 

Επησεις για να βαλεις 2 διαφορετικα Dimmaκια Ram πρεπει να εχουν την ιδια συχνοτητα το ιδιο voltage και τα ιδια timmings.Και παλι δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα παιξουν μαζι.

 

Βασικα και οι 2 ιδιες ειναι. Και οι 2 DDR3! και θα φροντισω να εχουν ιδια συχνοτητα.

Στην μητρικη αυτη δεν μπορω να καταλαβω το ταιμινγκ που λεει. Τι ειναι αυτο;;; Πρεπει να ειναι και αυτο ιδιο;;; Δηλαδη timing mnimis= timing που λεει η μητρικη;;;;; Στο λινκ που εχω παραθεσει εχει τις συμβατες μνημες. Απο θεμα dimming και συχνοτητας οκ. Αυτο το ταιμινγκ με μπερδευει βρε παιδια.....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κοιτα.

Και ιδια συχνοτητα να μην εχουνε μπορεις στο bios να τις ρυθμησεις χειροκίνητα και να τις κανεις να εχουν την ιδια συχνοτητα.

Το ιδιο και με το voltage.

Το ιδιο και με τα timmings.

Τα timmings ειναι το 9-9-10-12 που ειπες στο πρωτο Post Και ειναι της μνημης.Δεν σε επιρεαζει για την μητρικη.

 

 

edit:και 9-9-10-12 λιγο δυσκολα.Μηπως κατι δεν ειδες σωστα?

π.χ εχεις 2 μνημες.

Μια με timmings 7-7-7-24 και αλλη με 9-9-9-27 και τις 2 θα τις ρυθμίσεις στο 9-9-9-27(χαλαρωνεις τα timmings)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κοιτα.

Και ιδια συχνοτητα να μην εχουνε μπορεις στο bios να τις ρυθμησεις χειροκίνητα και να τις κανεις να εχουν την ιδια συχνοτητα.

Το ιδιο και με το voltage.

Το ιδιο και με τα timmings.

Τα timmings ειναι το 9-9-10-12 που ειπες στο πρωτο Post Και ειναι της μνημης.Δεν σε επιρεαζει για την μητρικηςω

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...