Προς το περιεχόμενο

Mεταπτυχιακό σε Ελλάδα ή εξωτερικό??


spitfire-88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και απο μενα! Ψαχνω για μεταπτυχιακό και είμαι στο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό αλλα το μονο που με φοβίζει ειναι οτι δεν μιλαω πολυ καλα αγγλικα..εχω proficency το οποιο ειχα παρει πριν 4 χρονια και προσφατα έδωσα ielts αλλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθήματα του πανεπιστημίου..εσεις τι μου προτείνετε να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικό με την ελπιδα οτι θα προσαρμοστώ και θα τα καταφέρω ή να το κάνω ελλαδα στα σίγουρα? οποιαδήποτε γνώμη ή παρόμοια εμπειρια θα χαρώ πολύ να την ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό

 

Ακριβώς εδώ σταμάτησα να διαβάζω. Άρχισε να φρεσκάρεις από τώρ ατα αγγλικά σου και κάνε κι ένα πιό advanced ιδιαίτερο το καλοκαίρι (να αποκτήσεις άνεση) και καλό δρόμο. Και να μη μας γράφεις γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να φορολογούν και τα γράμματα εδώ πέρα.

 

Οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα είναι περιττή και θα σου κάνει κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς.....ακόμα και όσοι δεν έχουν την οικονομική άνεση φέυγουν.......πήγα να δώσω αγγλικά και οι περισσότεροι πήγαιναν σκανδιναβία και σε άλλες χώρες του βορρά γιατί είναι αρκετά φτηνά.....οπότε αν είσαι καλός και έχεις και χρήματα μπορείς να χτυπήσεις ακόμα και ένα καλό πανεπιστήμιο σε Αγγλία ή US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λες οτι δεν αξιζει να το κανω εδω περα εφοσον μπορω να φυγω?

 

Ακριβώς. Και για να είμαι πιό ακριβής:

 

Δηλαδη λες οτι δεν αξιζει να το κανω ζώ εδώ περα εφοσον μπορω να φυγω?

 

φιξντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν μπορείς να πας σε top επίπεδο πανεπιστήμιο πχ Imperial College κτλ και έχεις σκοπό την καριέρα στο εξωτερικό όρμα.

Πάντως και στην Ελλάδα υπάρχουν ΠΜΣ αξιόλογα, άλλο το ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση από την αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο μενα! Ψαχνω για μεταπτυχιακό και είμαι στο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό αλλα το μονο που με φοβίζει ειναι οτι δεν μιλαω πολυ καλα αγγλικα..εχω proficency το οποιο ειχα παρει πριν 4 χρονια και προσφατα έδωσα ielts αλλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθήματα του πανεπιστημίου..εσεις τι μου προτείνετε να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικό με την ελπιδα οτι θα προσαρμοστώ και θα τα καταφέρω ή να το κάνω ελλαδα στα σίγουρα? οποιαδήποτε γνώμη ή παρόμοια εμπειρια θα χαρώ πολύ να την ακούσω

 

Σε ενδιαφερει να βρεις δουλεια και να μεινεις εξω?Φανταζομαι πως ναι... Εγω θα συνιστουσα αν βγαινεις οικονομικα να την κανεις για

Καναδα-Αμερικη ή σε περιπτωση που θες ευρωπη για κοιταξε προς Δανια-Σουηδια-Φινλανδια-Νορβηγια. Αγγλια και Ολλανδια δεν θα συνιστουσα αλλα σιγουρα ειναι αρκετα καλυτερα σε σχεση με την μπανανια που λεγεται Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Καναδα -Αμερικη ειναι αλήθεια δεν ξερω αν με παίρνει οικονομικά αλλα Ευρώπη που εχω κοιτάξει είναι εφικτό ...Για δουλεια το έχω στο πίσω μερος του μυαλού μου αλλα θελω πρωτα να κανω το master, να δω τον τροπο ζωης και μετα να αποφασισω...πιστευετε οτι δεν υπαρχει λόγος να κανεις μεταπτυχιακο εξωτερικο και να γυρισεις Ελλαδα ? επισης γιατι προτιμάς Σκανδιναβία και οχι Αγγλια-Ολλανδια? γιατι τα μεταπτυχιακα που εχω κοιταξει μεχρι τώρα ειναι για UK και Ολλανδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Καναδα -Αμερικη ειναι αλήθεια δεν ξερω αν με παίρνει οικονομικά αλλα Ευρώπη που εχω κοιτάξει είναι εφικτό ...Για δουλεια το έχω στο πίσω μερος του μυαλού μου αλλα θελω πρωτα να κανω το master, να δω τον τροπο ζωης και μετα να αποφασισω...πιστευετε οτι δεν υπαρχει λόγος να κανεις μεταπτυχιακο εξωτερικο και να γυρισεις Ελλαδα ? επισης γιατι προτιμάς Σκανδιναβία και οχι Αγγλια-Ολλανδια? γιατι τα μεταπτυχιακα που εχω κοιταξει μεχρι τώρα ειναι για UK και Ολλανδια

 

Πιστευω πως ναι,δεν εχει νοημα να κανεις μεταπτυχιακο εξω και να γυρισεις Ελλαδα,τουλαχιστον στα καπακια.Το να πας εξω,και τσαμπα να ειναι το μεταπτυχιακο,μονο για τα νοικια,εξοδα,πηγαινε ελα για 1 χρονο θα σου βγει γυρω στα 15000. Αξιζει να δωσεις 15000 και να γυρισεις Ελλαδα και να ψαχνεις δουλεια με το τουφεκι??Και αμα την βρεις να παιρνεις 600 και 700 τον μηνα?Ποτε θα κανεις αποσβεση των χρηματων που εδωσες?

 

Προτιμω Σκανδιναβια γιατι αυτες οι χωρες δεν ειναι κορεσμενες ακομα και η ανεργια ειναι αρκετα χαμηλα.Ακομα,πολυς κοσμος δεν τις προτιμα επειδη νομιζουν οτι θα πεθανουν απο το κρυο αλλα τα πανεπιστημια τους ειναι καλα,φθηνα και υπαρχει απορροφηση στην αγορα εργασιας.Αγγλια-Ολλανδια δεν θα συνιστουσα γι αυτο ακριβως τον λογο.Πανευρωπαικα υπαρχει κριση,και ολοι οσοι θελουν να κανουν ενα μεταπτυχιακο κοιτανε για Αγγλια-Ολλανδια και δεν ξερω πλεον κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεις δουλεια εκει.Απο εμπειριες φιλων,στην αγγλια δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να βρεις δουλεια,πλεον. Το παραπανω δεν ισχυει αμα μπορεις να μπεις σε ενα απο τα τοπ πανεπιστημια των παραπανω χωρων.Αν εχεις την δυνατητα να μπεις σε ενα απο τα top 20 της αγγλιας εφυγες καρφωτος.Αλλα να φυγεις,να πας Αγγλια να δωσεις τοσα χρηματα και να πας στο No 100 απο τα....95 πανεπιστημια της Αγγλιας,δεν ξερω,εχω καποιες επιφυλαξεις.

 

Δεν θελω να σε αποθαρρυνω γι αυτες τις χωρες (Αγγλια,Ολλανδια) γι αυτο ενα πραγμα να ξερεις.Το τι θα κανεις στο μελλον και το αν θα μπορεσεις να βρεις δουλεια εκει εξαρταται καθαρα απο σενα και το ποσο active εισαι.Αμα πας εκει για διακοπες,βρεις τιποτα ελληνες και ειστε ολη μερα μπυρες,αραγμα,ξησιμο,τσιγαρα και παρεις πτυχιο με βαθμο του πεους τοτε κλαφτα χαραλαμπε.Αμα διαβαζεις,ασχολεισαι με το αντικειμενο σου,εχεις καλες επαφες με τους καθηγητες,εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου,στελνεις αιτησεις για δουλεια και βιογραφικα κλπ τοτε σιγουρα εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι.

 

Τεσπα,αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου,δεν ειμαι παντογνωστης.Απλα πιστευω πως ειμαι κοντα στην ''αληθεια'' καθως πριν 1,5 χρονο ημουν στην φαση την δικη σου και εκανα αρκετη ερευνα πριν αποφασισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα των αγγλικών θέλω να σου πω εγώ, με Proficiency 4 ετών μπορείς άνετα να ανταποκριθείς στο επίπεδο των αγγλικών που απαιτούνται, ειδικά αν μιλάμε για τεχνικές σπουδές/θετικές επιστήμες. Υπάρχουν άτομα που ξέρουν αγγλικά πολύ κατώτερου επιπέδου και ανταποκρίνονται μια χαρά.

 

Τώρα αν θες και καμιά παραπάνω πληροφορία για Ολλανδία, ρώτα και θα σου απαντήσω σε ο,τι γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ λέω να την κάνεις για εξωτερικό και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να χτίσεις και καριέρα αργότερα στο εξωτερικό.... Μη νομίζεις κιόλας ότι εδώ θα σου βγει τσάμπα το μεταπτυχιακό....

 

Εγώ προσωπικά ήμουν και είμαι σε πανεπιστήμιο επαρχίας συνεχίζοντας τις σπουδές μου για μάστερ, οπότε έχω ενοίκια, λογαριασμούς και έξοδα πάλι στο κεφάλι μου. Αλλά και Αθήνα να γύριζα όπου μένω μόνιμα θα είχα έξοδα μετακίνησης καθημερινά (γιατί μένω και στην άλλη άκρη της Αθήνας) + ότι τα μεταπτυχιακά που με ενδιέφεραν ήθελαν δίδακτρα μερικές χιλιάδες ευρώ σε πανεπιστήμια της Αθήνας...

Τα πτυχία των αγγλικών δεν παίζουν κανένα ρόλο όσο η εξοικίωση με τη γλώσσα εγώ θα έλεγα.

Ξέρω πολλά παιδιά που πήγαν με lower και toifel στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια και τα κατάφεραν... Δεν νομίζω ότι θα χεις πρόβλημα αλλά έχει να κάνει και με τη σχολή. Σε κάτι φαρμακευτικά/ιατρικά δεν ξέρω με τους όρους τυχόν δυσκολίες με τη γλώσσα.

 

Επίσης γενικά σιγουρέψου ότι το θες και ότι θα τελιώσεις κιόλας έτσι. Το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω την ηλικία σου, εδώ στα μεταπτυχιακά σκάνε και 30αρηδες + που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και τα παρατάνε μετά από λίγο χρονικό διάστημα.

 

Έχει και η Ελλάδα πάντως αξιόλογα τμήματα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά. Θέσεις εργασίας όμως στην παρούσα φάση δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 ειμαι και ψαχνω για master στον οικονομικό τομεα...και εγω ειμαι της αποψης οτι τα πτυχία των αγγλικών δεν παίζουν κανένα ρόλο όσο η εξοικίωση με τη γλώσσα...πραγμα το οποιο δεν εχω και ειναι αγνωστο για μενα...γι αυτο αγχωνομαι και ζηταω την γνωμη σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...