Προς το περιεχόμενο

Ανεμιστηράκι για Laptop


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχικα ο λόγος που ανοίγω το τοπικ είναι οι τιμές που είδα για τα λαπτοπ fans. καλα είναι δυνατόν ένα ανεμιστηράκι case να κανει 1,5 ευρώ και για λαπτοπ το πιο φτηνο να παίζει στα 17+ ευρώ...??

 

μου έχουν δώσει ένα λαπτοπ να τσεκάρω γιατι είχε πρόβλημα και έκλεινε ξαφνικά σε random στιγμές, τελικά αποφάσισα οτι είναι θέμα θερμοκρασίας (είναι τόσο τραγικό που το bios δεν δείχνει τίποτα για diagnostics, και το core temp τα έδειχνε όλα κάτω απο 50c)... με λίγο ψάξιμο και άνοιγμα είδα οτι το ανεμιστηράκι του δεν λειτουργεί, οπότε και το αφαίρεσα. έβαλα πολύμετρο στην μητρική και είδα οτι δίνει 3.3v και 0.7A στο ανεμιστηράκι, ενω το συγκεκριμένο είναι 5v και 0.5Α... οι γνώσεις μου στα ηλεκτρολογικά είναι μηδαμινές αλλα υποθέτω δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτο αφου μάλλον λειτουργούσε τόσο καιρό.

 

το θέμα μου α) είναι οτι δεν είμαι 100% σίγουρος οτι έχει χαλάσει το ανεμιστηράκι, αλλα υποθέτω οτι έχει χαλάσει.

β) απο την στιγμή που το λαπτοπ είναι πολύ παλιό και μάλλον δεν θέλει να δώσει άλλα 30 ευρώ για ανεμιστηράκι (+35 που έδωσε προχτές για τον adaptora του ρεύματος που πήρε φωτιά) ... μπορούμε να κάνουμε καμια πατέντα με απλο case fan?

γ) οποιαδήποτε ιδέα/λύση/συμβουλή δεκτή

 

το ανεμιστηράκι που είχε το λαπτοπ είναι αυτό:

 

6_31_M74SS_101.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, επειδή έχω το ίδιο ακριβώς ανεμιστηράκι σε Turbo-X λάπτοπ και υπολειτουργεί, μπορείς να γράψεις το link με το ανεμιστηράκι που αγόρασες από το ebay; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, επειδή έχω το ίδιο ακριβώς ανεμιστηράκι σε Turbo-X λάπτοπ και υπολειτουργεί, μπορείς να γράψεις το link με το ανεμιστηράκι που αγόρασες από το ebay; Ευχαριστώ.

καλά είμαι απαράδεκτος αλλα τώρα είδα το μήνυμα σου. 1000 συγνώμη. λογικά θα το έχεις βρεί μέχρι τώρα,

 

αυτό που πήρα ειναι αυτό: http://www.ebay.com/itm/221102921083?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

ακόμα το περιμένω βέβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...