Προς το περιεχόμενο

Xp και intergrated greek mui


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο πίσω σας πάω τώρα... αλλά χρειάζομαι τα xp. Έχω την Αγγλική έκδοση (σαφώς), έχω κατεβάσει το greek mui, αλλά πώς μπορώ να το ενσωματώσω? Με το nlite νομίζω πως μπορώ, αλλά δε βρήκα πουθενά την επιθυμητή ρύθμιση.

 

ΥΓ: έχω Ελληνικά Xp, αλλά χρειάζομαι τη συγκεκριμένη Αγγλική έκδοση. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι θέλεις να την ενσωματώσεις με σκοπό να "διώξεις" εντελώς τα Αγγλικά μενού;

Η εγκατάστασή της από το εκτελέσιμο διαρκεί λιγότερο από 20 λεπτά οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα εκτός από την περίπτωση που κάποιος θέλει να εγκαταστήσει λειτουργικό σε πολλούς υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Νίκο. Υπάρχει το ενδεχόμενο να εγκατασταθεί σε πολλούς υπολογιστές, οπότε για να είμαι έτοιμος, καλό θα ήταν να το κάνω. Στο mui έχει έναν οδηγό για embeded, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Τώρα είμαι στη δουλειά, αύριο θα το ανεβάσω μπας και βοηθήσει κανέναν και το καταφέρουμε...

 

Σε ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Νίκο και λοιποί.. Λοιπόν, στο θέμα που παραπέμπεις, οι οδηγίες που δίνει το παιδί, είναι αυτές που είχα βρει και εγώ στο readme του mui. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για "network share" και "server". Ο Nycos στο θέμα που παραπέμπεις, είχε κάνει ένα install αρχείο που έκανε τα πάντα αυτόματα, αλλά δεν υπάρχει για κατέβασμα πλέον... Θα παραπέμπσω τον οδηγό, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...

 

>
5.0  INSTALLING MUI PACK IN UNATTEND MODE
=========================================================================
The following steps explain how to install the Windows MUI Pack in unattend mode.
1. Copy all the MUI files from MUI CDs into a temporary directory on a
network share, such as $OEM$\MUIINST.
In this example, we use a server \\MUICORE. The directory for the MUI CD
contents will be \\MUICORE\UNATTEND\$OEM$\MUIINST.
2.  Add a "Cmdlines.txt" file in \\muicore\UNATTEND\$OEM$ that includes
the following lines:
[Commands]
"muiinst\muisetup.exe [/i LangID1 LangID2 ...] [/d LangID] /r /s"
Note that you must specify " " in your cmdlines.txt file. Use the
appropriate Language ID (LANGID)s, and the muisetup command line
parameters to ensure a quiet installation. Please check muisetup.hlp
for a complete description of all the command line parameters for
muisetup.exe (the command line help content is under "related topics"
in the help.).
3. Create an answer file (mui.txt):
a. add the following entries in the "Unattended" section
  [unattended]
   OemPreinstall=Yes
   OemFilesPath=\\muicore\unattend
   OemSkipEula=YES
"OemFilesPath" must point to a network share or drive containing the
MUI install source stored in the above directory structure.
The Windows install sources can be anywhere else (CD, network share, etc).
b. add a "RegionalSettings" section. Use this section to specify the Language
Groups and locales to install. Use the appropriate Language Group IDs and
Locale IDs (LCIDs). Ensure that the Language Groups you install are sufficient
to cover BOTH the locale settings and the User Interface languages you
are installing.
   Example:
   [RegionalSettings]
   LanguageGroup="5","8","13"
   Language="0401"
Of course, the answer file may also include other OS unattended setup options.
4. Run winnt32.exe with the appropriate options to use the answer file. If you
require the installation of East Asian language and locale support, you must
specify /copysource:lang or /rx:lang to copy the necessary language files.
If you do not, and the [RegionalSettings] section of your answer file contains
East Asian values, Setup will ignore everything in the [RegionalSettings] section.
For Winnt32.exe, the appropriate syntax is:
winnt32.exe /unattend:"path to answer file" /copysource:lang /s:"path to install source"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αδύνατο το βλεπω, οπότε δεν αποφεύγεις την εκτέλεση του αρχείου MUISETUP.EXE μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

Προφανώς οι οδηγίες αναφέρονται στη μαζική εγκατάσταση σε υπολογιστές δικτύου από τον server.

Στείλε και ένα pm στον Nycos μήπως μπορέσει να σε βοηθήσει μιας και έχει ασχοληθεί πολυ με το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι το παραπάνω έχει αυτή η έκδοση από την Ελληνική που έχεις.

Αν είναι κάποια all-in-one που περιλαμβάνει χίλια-μύρια θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Μην τις εμπιστεύεσαι τέτοιες εκδόσεις.

Πάντως, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίξεις το iso με το poweriso/ultraiso ή όποιο άλλο πρόγραμμα διαχείρισης iso θέλεις, να βάλεις μέσα το εκτελέσιμο και ότι άλλο θέλεις και να κάψεις το iso με το Ελληνικό mui μέσα. Έτσι δεν θα χρειαστεί να το ψάχνεις κάθε φορά, θα είναι μέσα στο δισκάκι των xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά θα πρέπει σ' αυτή την περίπτωση να το βάλει σε DVD διότι έχει μέγεθος 92GB.

Ορίστε;;;

Μάλλον λάθος νούμερο έβαλες, 92GB δεν χωράνε ούτε σε BD! :fear:

 

Πάντως το Ελληνικό MUI είναι 9ΜΒ και άλλα τόσα το update για να μπει σε xp sp3 (http://broadeningmind.com/wop/2012/01/30/windows-xp-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-sp3/http://broadeningmind.com/wop/2012/01/30/windows-xp-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-sp3/).

Μια χαρά χωράει σε cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς ο δαίμων του τυπογραφείου έβαλε το χεράκι του.

Το πλήρες Ελληνικό MUI που έχω φυλάξει στον υπολογιστή μου και μάλλον δεν κυκλοφορεί πια έχει μέγεθος 92ΜΒ (92GB !!!!).

Μήπως αυτά τα 9ΜΒ είναι συμπλήρωμα που σχετίζεται με το SP3;

post-98859-0-86782700-1356012889_thumb.jpg

Επεξ/σία από nikomas50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, και εμένα 92 mb είναι και το έχω... Μάλλον Νίκο αυτό που λέει ο micos000, είναι αυτό που λες. Έχω στείλει pm στον Nycos (από το θέμα που με παρέπεμψες), αλλά το παλικάρι έχει 2-3 μήνες να μπει εδώ...

 

Για το άλλο που λες micos, όχι δεν είναι τέτοια έκδοση... Και η πρότασή σου, μια χαρά είναι. Αν δεν τα καταφέρω αλλιώς, αυτό θα κάνω...

 

Σας ευχαριστώ προς το παρόν, να έχετε καλές γιορτές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο sp έχει το cd με τα xp;

Απ' ότι έχω διαβάσει στα forums για να μπει σωστά Ελληνική γλώσσα στα xp πρέπει να έχεις sp2. Δεν μπαίνει σωστά σε sp3.

 

Όντως, το λινκ που έδωσα είναι για sp3 μόνο, αλλά με την προϋπόθεση ότι είχες sp2 όπου είχες περάσει το Ελληνικό MUI (των 92ΜΒ!) και μετά έβαλες το sp3 αλλά σου 'μάμισε" τα Ελληνικά.

Οπότε κατεβάζεις το update για τα sp3 και βάζεις το mui των 9MB για να στρώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...