Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης στο ίντερνετ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

θα ήθελα την βοήθειά σας σ'ένα πρόβλημα σύνδεσης στο ίντερνετ.

Έχω δύο λάπτοπ, ένα Acer Aspire 7736ZG κι ένα Sony Vaio.Όταν συνδέομαι με το καλώδιο στο Acer, έχω ίντερνετ και όταν βάζω το καλώδιο στο Sony, δεν έχω.Μου βγάζει δηλαδή το εικονίδιο με το θαυμαστικό κάτω δεξιά.Πατάω στο Local Area Connection και βλέπω στο status ότι ενώ το Media State είναι enabled το IpV4 και IpV6 Connectivity μου δείχνει No Internet access.Πιο κάτω (στην ίδια καρτέλα) στο Activity στέλνω "πακέτα" αλλά δεν λαμβάνω κανένα.

Έχετε κάποια ιδέα πώς μπορώ να βρώ την λύση να συνδεθεί το Sony στο ίντερνετ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο Tcp ip v4 και βαλε τις ip στο αυτοματο.επισης σιγουρεψου οτι δεν σε κοβει καποιο firewall.Προληπτικα μπορεις να κανεις και Update την καρτα δικτυου αμα υπαρχουν πιο νεοι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Super Goofy!!!!

Η ip στο Tcp ip v4 είναι αυτόματη.Ακύρωσα το firewall και τώρα μπορώ και λαμβάνω "πακέτα" κανονικά. Έψαξα στο site της Sony για update της κάρτας δικτύου και δεν βρήκα κάτι νεότερο.Έκανα μετά απο restart και "detecting problems" και μου έβγαλε το εξής μήνυμα : "Local Area Connection" doesn't have a valid IP configuration.

Έκανα restart και το πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε Restart και οταν μπει κανε Ipconfig απο καποιο παραθυρο command prompt και πεςμου τι βγαζει.στο αλλο το pc εχεις καρφωτες ip η οχι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα Ipconfig και μου γράφει στα :

 

- Autoconfiguration IPv4 Adress, μια IP

- Subnet Mask, το 255 κλπ κλπ

- Default Gateway, τίποτα .

 

Στο άλλο laptop δεν έχω καρφωτές τις IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι το κοβει ακομα.μπορεις να δοκιμασεις και με καρφωτες Ip για να δεις αν θα αλλαξει κατι αλλα σαν να το κοβει κατι.μπορεις να δοκιμασεις να σβησεις μια την καρτα και να την ξαναπερασεις.επισης να μην εχει τιποτα το Ipv6.αλλιως καρφωτες ip μηπως παιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω.. βάζω την IP στο IPv4 Adress και πατώ Ok και Close και μετά δε μένει καρφωμένη.Είτε κάνω restart είτε κάνω enable/disable την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησα ξανά την κάρτα δικτύου (όλο το πακέτο) και πάλι τίποτα. Στο IP subnet gateway το βγάζει μόνο του (255.255.0.0).Στο dns server και στο alternate dns server τί να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει προβλημα.β.κανε Ipconfig στο αλλο Pc .αν το αλλο γραφει Ip 192.168.1.54 εσυ βαλε στο αλλο Pc 192.168.1.200 Πχ.να αλλαζει το τελευταιο.επισης subnet default gateway και dns Τα ιδια με το πρωτο Pc.μονο η Ip να αλλαζει στο τελευταιο κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν παιρνει Ip>.για αυτο και σου ειπα μηπως κατι με το firewall>εκτος αν εχει κολλησει το ρουτερ και δεν σου δινει ο dhcp οποτε κανε και ενα Reboot το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν τα καταφέρνω .. Τα έχω λιγάκι μπερδέψει!!Για ένα απλό στην ουσία θέμα, χάνουμε τον χρόνο μας..

 

Μόλις είδα οτι στο Acer στα Properties του TCP/IPv4 στην καρτέλα Alternate Configuration έχω ορίσει IP, Subnet Mask και Default Gateway.

Δεν την είχα προσέξει αυτή την καρτέλα γιατι κοιτούσα μόνο την "General" που βγαίνει και πρώτη.Δεν φανταζόμουν οτι θα είχε κάτι η άλλη καρτέλα (Alternate Configuration).

Ίσως τα πράγματα είναι πιο εύκολα τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σβησε τα παντα απο εκει.κανονικα αμα εσβηνες την καρτα θα πρεπε να τα εσβηνε???τεσπα σβηστα και μην βαλεις τιποτα για αρχη να δουμε αν θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...