Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση


NastroAzzurro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μείνουμε σε αυτό που θέλει ο TS και το έχει δηλώσει ξεκάθαρα.

 

Θα προτιμήσω την λύση του GP7 με Saber+7970, εκτός αν θέλεις να ρίξεις το κόστος οπότε Saber+7950.  Δεν έχεις να σου προσφέρει κα΄τι παραπάνω η CH. Εννοείται επίσης πως η TrueSpirit θα έχει κρύο των 8350, αλλά θα συνιστούσα να πας στην TS140. Αν θες κάτι καλύτερο Thermalright Archon. Αποδίδει σχεδόν όσο oi γουρούνες Silver Arrow/ΝΗ-D14/TT Frio

 

Τέλος θα σου συνιστούσα να πας σε 1866αρες μνήμες αν ψάξεις ψηλό OC. Οι Trinity σηκώνουν τσιμπημένο FSB. Οπότε θα σου πρότεινα να πάρεις αυτές με κλειστά τα μάτια που είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ:

http://www.skroutz.gr/s/2292551/G-Skill-Sniper-16GB-2x8GB-DDR3-1866MHz-Dual-Kit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπόλυτο δίκιο έχεις. Η όλη κουβέντα δεν έγινε τόσο για το τι τελικά θα πάρει. Αυτό μόνο ο ίδιος το αποφασίζει. Απλά επειδή διαβάζουν και άλλοι τα θέματα πέραν του ενδιαφερόμενου, η κουβεντα έγινε για αυτά:

 

 

intel den perno gia mena einai mapa brosta stin AMD k pio ftini k pio hakeristiki i AMD... gia inter lefta gia petama den dino.... prosopiki gnomi...

 

 

ωχ  intelakias..... den exo kati me esas.. apla gia mena i interl den iparxei...   k kati pou  paratirisa o SSD o interl 400  500  o corsair 515 550... giati oxi ton corsair k nai ston intel?  logo GB? logo timis?

 

 

δεν εχω θεμα οσφπ παο απλα ποτε δεν εμεινα ευχαριστημενος με ιντελ με amd δεν ειχα ποτε προβλημα... κατι αλλο.... μητρικι  αθτη που εγραψα η saber?

 

 

Ούτε τα παραπάνω ισχύουν, ούτε το αρχικό σύστημα είναι καλύτερο. Αυτά είναι facts ανεπίδεκτα αμφισβήτησης τα οποία γνωρίζεις και εσύ πολύ καλά. Απο κει και πέρα ο καθένας κανονίζει την πορεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αυτές οι συγκρίσεις νομίζω ότι είναι λίγο παρακινδυνευμένες (ταπεινή ταπεινότατη άποψη μου) αν και τις βλέπω συχνά ίσως να τις συμβουλεύομαι κ εγώ ο ίδιος.

Εντάξει έχει διαφορά στα fps δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλά δεν αλλάζει μόνο η CPU αλλά σχεδόν όλο το σύστημα. Να το κάνεις αυτό για δύο κάρτες είναι λογικό να έχει κάποια "πιο" βάσιμα αποτελέσματα όπου αλλάζουν μόνο οι κάρτες γραφικών.

 

Από τα δύο λίνκ παραπάνω το μόνο που μπορείς να συμπεράνεις είναι ότι στο Hitman το intel σύστημα τρέχει πιο γρήγορα ενώ για το FAR CRY είναι σχεδόν το ίδιο.Μπορεί κάποιος να πει άνετα ότι τα fps που χάνονται οφείλονται στην μητρική και το "αργό" PCI-EXPRESS που έχει, στο chipset που χρησιμοποιεί ακόμη και στο firmwire που είναι διαφορετικό, πολλά μπορεί να φταίνε.

 

Δεν αναφέρουν πουθενά τα χαρακτηριστικά της μνήμης και οι μητρικές που χρησιμοποιούνται αντίστοιχα.

Επίσης πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος ανά fps.

 

Η κατανάλωση είναι και αυτός ένας παράγοντας αλλά έρχεται δεύτερος, είχα υπολογίσει (εμπειρικά) ότι μεταξύ i5 3450 κ 8320 για 8 ώρες full load ανά μέρα και 30 μέρες τον μήνα η διαφορά τους να είναι περίπου 5 ευρώ.

 

Bottom line.

------------

Για μένα και οι δύο επεξεργαστές είναι "περίπου" στα ίδια στις επιδόσεις. Για να πεις κάτι με σιγουριά πρέπει να βρεις benchmark που είναι πιστοποιημένο ότι βασίζετε μόνο στην αρχή λειτουργίας και χρήσης του επεξεργαστή (πράγμα δύσκολο).

Όσον αφορά το αρχικό σύστημα (για είμαι κ λίγο εντός θέματος) η μητρική θεωρώ ότι είναι σπατάλη υπέρτατη. Μόνο χρώμα προσφέρει. Ψάχνομαι κ εγώ αυτό τον καιρό και με μία 990Χ πιστεύω είναι καλυμμένος κάποιος. Τώρα όσον αφορά overclock και SLI/CROSSFIRE είμαι ενάντια μου θυμίζουν φίλους και γνωστούς που προσπαθούν να κάνουν το φιατάκι φερράρι... (Πάρε φερράρι από την αρχή (ΧΕΟΝ,OPTERON) και μην λιώνεις το chipaki σου!)

 

 

Αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...