Προς το περιεχόμενο

Απορία για αγορά μητρικής και επεξεργαστή


3enyxtismenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή και όταν ξεκίνησα να κάνω την ερεύνα  μου κατάλαβα πόσα λίγα ξέρω...

 

Υπό την προϋπόθεση ότι έχω λίγα χρήματα να διαθέσω, αποφάσισα να πάρω μητρική συμβατή με επεξεργαστή της amd έτσι κατέληξα στην Gigabyte GA-78LMT-S2P η οποία φαινόταν αρκετά καλή.

 

Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω και επεξεργαστή και τελικά κατέληξα στον AMD Athlon II X4 640 Box και όταν άρχισα να βλέπω τα χαρακτηριστικά του βλέπω αυτό το μήνυμα

 

FSB Το FSB (Front Side Bus) είναι η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μεταξύ του επεξεργαστή και της μητρικής πλακέτας καθώς και της μνήμης Ram ενός Η/Υ. Όσο πιο μεγάλο είναι το FSB του επεξεργαστή, τόσο πιο γρήγορη γίνεται η μεταφορά των δεδομένων. Προσοχή! Το FSB του επεξεργαστή πρέπει να είναι ίσο η μικρότερο με το αντίστοιχο υποστηριζόμενο της μητρικής πλακέτας.

 
και τότε παρατηρώ ότι ο επεξεργαστής έχει fsb 4000 MHz και η μητρική 2600 MHz έτσι ξεκίνησα να ψάχνω για μητρικές με fsb 4000 MHz αλλά κάποια site το μετράνε σε MT/S και άλλα δεν το δείχνουν καθόλου.
 
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μητρική εσείς?
 
Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε ξενυχτισμένε, καταρχάς καλώς ήρθες.

 

Φαίνεται όντως να τα έχεις λίγο μπερδεμένα. Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα 4000 και 2600 και που τα είδες, αλλά σίγουρα δεν είναι fsb. Αν ήταν έτσι, οι επεξεργαστές μας θα έπαιζαν σε THz και όχι GHz

 

Αυτό είναι ένα CPUz ss από τον X4-640:

amd_athlon_ii_640_cpuz.jpg

 

Όπως βλέπεις το fsb του είναι το 200 (εκεί που λέει bus speed). Πληροφοριακά να ξέρεις το fsb είναι συνήθως ένα από τα 4: 100/133/166/200. Πάνω από 200 αρχίζει το OCing (για τον συγκεκριμένο που είναι 200, γιατί για έναν που έχει 166 fsb, αρχίζει στα 167 :)). Δες ας πούμε τον ίδιο κλοκαρισμένο:

 

amd_athlon_ii_640_oc_cpuz.jpg

 

Για να βρεις τώρα αν η μητρική σου υποστηρίζει τον εν λόγω επεξεργαστή, πας στο site της: Link και βρίσκεις το CPU Support List. Στο τέλος της σειρά βλέπεις με ποιο bios version υποστηρίζεται (αν υποστηρίζεται) ο επεξεργαστής που σε ενδιαφέρει. Όπως θα δεις τον υποστηρίζει κανονικά με το F1 (με το μαμά BIOS δλδ).

 

Απλά καλό είναι να ανοίξεις ένα topic στο "Αναβαθμίσεις", να πεις το HW έχεις και τι θες να κρατήσεις, και φυσικά πόσα δίνεις για την αναβάθμιση, και θα ακουστούν οι γνώμες. Το λέω γιατί μπορεί και να μην είναι οι καλύτερες επιλογές σου αυτά (όχι ότι βέβαια με συνολικά 100 ευρώ θα πάρεις κάτι κακό). Απλά είναι κρίμα να πάρεις ΜΒ με 760G chipset που δεν υποστηρίζει τους καινούριους FX (και τους μελλοντικούς)

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21300&cat=2

 

η αλήθεια είναι ότι με βρήκε και εμένα προ εκπλήξεως και εμένα αλλά δείτε το και εσείς που ξέρετε περισσότερα

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26170&cat=3

 

αν μάλιστα στο link του επεξεργαστή κάνετε κλικ στο fsb θα το δειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως γίνεται όμως 4000 ρε CAB? :mellow:

κοιτα λιγο το πινακακι. και κοιτα απο κατω στις επεξηγησεις για τους AMD..!!

 

οχι οτι παιζει κανα τρομερο ρολο, αλλα επειδη ψυριζουμε τη μαιμου.....!!!!!

post-121902-0-79136100-1356014297_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα (καλό θα ήταν να μου βάλεις όλο το Link μπας και βγάλω καλύτερα άκρη).

 

Εδώ στο review του λέει υποστηρίζει HT 3.0, άρα 2.6GHz.

http://www.overclockersclub.com/reviews/athlon2_x4_640/

Μπορείς να το κλοκάρεις και αυτό?

 

EDIT:

Άσε το βρήκα

http://en.wikipedia.org/wiki/HyperTransport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...