Προς το περιεχόμενο

Συνδεση πολυμηχανηματος σε δικτυο


GiannisKap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω ενα πολυμηχανημ Canon Pixma mp800r το οποιο εχει υποδοχη ethernet,usb για κωλωδιο,και usb για bluetooth νομιζω.Εχω 1 σταθερο υπολογιστη και 2 λαπτοπ.Πως μπορω να τα συνδεσω ολα με τον εκτυπωτη χωρις να βαζω-βγαζω το καλωδιο?Μπορω να το συνδεσω στον σταθερο και να μεταδιδει και στα λαπτοπ?'Η μπορω να το συνδεσω πανω στο modem και να στελνει ?Εχω δοκιμασει κατι οδηγους απο το youtube αλλα δεν τα καταφερα...Αν μπορειτε να με βοηθησετε..Ευχαριστωω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άν έχεις modem-router, κάνεις ένα δίκτυο με όλα αυτά. Συνδέεις με Ethernet τον εκτυπωτή με το router σου και τρέχεις μετά αυτό το εργαλείο από το PC:

http://software.canon-europe.com/software/0038670_0010325.asp?model=

 

Δεν ξέρω αν στο CD που έχεις, έχει και ελληνική έκδοση (εγώ χρησιμοποιώ πάντα τα Αγγλικά)

 

Αντίστοιχα συνδέεις και τα laptop σου στο ίδιο δίκτυο (μέσω wifi?). Κάνοντας search network-printers στον κάθε ένα υπολογιστή/λαπτοπ θα βρίσκεις τον εκτυπωτή.

 

Τώρα για το πως θα τους κάνεις όλους δίκτυο, για έναν που ξέρει είναι πολύ απλό. Αν δεν γνωρίζεις διάβασμα. Οι αρχές είναι να ανήκουν όλοι στο ίδιο WorkGroup (πχ MSHome) και να ανήκουν όλοι στην ίδια ομάδα IP πχ 192.168.100/101/102 κ.ο.κ) .

 

Συνήθως μόνο με την IP που παίρνει ο εκτυπωτής από το δίκτυο, έχεις πρόσβαση στο Web Interface του και μπαίνοντας εκεί στήνεις το driver μέσω αυτού. Το manual που έχεις θα στα λέει όλα

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει wireless το router ,όπως σου είπε ο φίλος παραπάνω.

αν δεν έχει θα πρέπει να συνδέσεις στο router και κάθε ένα pc χωριστά με erthenet πάνω στο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...