Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης σε Laptop Lenovo


nikosmavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Laptop Lenovo Essential B570

με επεξεργαστή Intel i3-2310 @2.10Ghz
64-bit
3gb μνήμη

σκεφτόμουνα να αυξήσω τη μνήμη του στα 8gb.

Αξίζει κάτι τέτοιο; Θα δω βελτίωση στις επιδόσεις του;
Πόσο κοστίζει;
Που μπορώ να βρω μνήμες για laptop και πως θα ξέρω ότι είναι συμβατές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί χρήση είναι το λάπτοπ? Αν δεν το χρησιμοποιείς για βαριά προγράμματα πάνω από 4gb δεν σου χρειάζεται αν και στις ημέρες μας που είναι φθηνές οι μνήμες αξίζει να κάνεις την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση τους είναι κατά 70% σερφάρισμα + μουσική

και κατά 30% για επεξεργασία και διαχείριση φωτογραφιών (Photoshop, Lightrooom).

 

Που κ που παίζω κ κανά παιχνίδι...

 

Επειδή το δουλεύω κυρίως συνδεδεμένο με εξωτερική οθόνη μέσω hdmi (χρησιμποιώ μόνο την εξωτερική οθόνη) υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάζει τις επιδόσεις του;

Διότι ώρες ώρες το μηχάνημα σέρνεται... και όχι σε κανά βαρύ πρόγραμμα αλλά στο chrome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικη διαφορα θα δεις αν βαλεις στο μηχανημα ssd.

Με 3gb ram μια χαρα εισαι.

 

Παρολα αυτα:

 

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptop-accessories/nb-memory/kingston-kta-mb13334g-mnimi-4-gb-so-dimm-204-pin-ddr3/prod903482pp/#.UNR7TG_Zbj8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικη διαφορα θα δεις αν βαλεις στο μηχανημα ssd.

 

Το ξέρω αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά ακριβοί προς το παρών...

 

Από ότι είδα το Lapotop μου έχει 2 slots στο ένα μία 2gb και στο άλλο η 1gb. Ενώ νομίζω ότι υποστηρίζει μέχρι 8.

Να βάλω κατευθείαν 2 4άρες ή να κρατήσω την 2άρα και να βάλω μία 4άρα σύνολο 6gb ώστε να εξοικονομίσω κάποια χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου λάπτοπ 3gb (2 +1) είχε μνήμη (με i5 cpu) και πήρα αυτήν παραπάνω και τώρα έχω 6gb. Διαφορά έχω δεί μικρή βέβαια αλλά έχω δεί! Το λάπτοπ ανοίγει και κλέινει πιο γρήγορα και τα προγράμματα αποκρίνονται γρηγορότερα. Βέβαια ο σκληρός μου είναι 5400 και έχω σκεφτεί για ssd αλλά είναι λίγο ακριβοί ακόμα και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξωτερικοί ssd;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου λάπτοπ 3gb (2 +1) είχε μνήμη (με i5 cpu) και πήρα αυτήν παραπάνω και τώρα έχω 6gb. Διαφορά έχω δεί μικρή βέβαια αλλά έχω δεί! Το λάπτοπ ανοίγει και κλέινει πιο γρήγορα και τα προγράμματα αποκρίνονται γρηγορότερα. Βέβαια ο σκληρός μου είναι 5400 και έχω σκεφτεί για ssd αλλά είναι λίγο ακριβοί ακόμα και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξωτερικοί ssd;;

Υπάρχουν(Kingston wi drive). Δεν θα δεις διαφορά με εξωτερικό ssd. Μόνο αν εγκαταστήσεις πάνω Windows , άρα εσωτερικό ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...