Προς το περιεχόμενο

συνδεση modem σε repeater(?)


giannis.36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ..στο σπιτι εχω ενα ασυρματο modem του OTE μαρκας ZTE ZXV10 W300

και ενα TP LINK  TL-WA501G ..
επειδη το ZTE δεν  εχει μεγαλη εμβελεια και δεν μπορω να του αλλαξω κεραια..πηρα αυτο το access point με την λογικη οτι θα παιρνει το σημα απο το ΖΤΕ και θα το επαναλαμβανει ωστε να εχω περισσοτερο σημα..το TP LINK εχει πολλες επιλογες στην κατηγορια του wireless mode αλλα εγω δεν ξερω πια να διαλεξω..σας επισυναπτω φωτογραφια για να μου πειτε τι να βαλω..

μονος μου τα προσπαθησα ολα αλλα οταν συνδεομαι στο  tp link δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ.
(το modem του οτε εχει κωδικο και πιστευω οτι μπορει να φταιει αυτο που δεν εχω internet στο  tp link..)

ευχαριστω πολυ!

 

post-254319-0-40121400-1356344937_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βάζεις σε λειτουργία wds. Για να σου δουλέψει πρέπει να το βάλεις σε λειτουργία universal repeater. Κάπου θα σου διαφεύγει η ρύθμιση της default ip του router σου ή και η ασφάλεια του δικτύου σου ( wep/wpa και password).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το βαζεις universal repeater.

β. πριν κανεις το α.δες για firmware update.

γ.αφου το βαλεις Universal repeater θα πρεπει να κανεις site survey η κοινως να βαλεις την mac address του adslrouter.

δ.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ.αν το adsl router σου ειναι πχ 192.168.1.254 θα πρεπει το access point να ειναι στο ιδιο δικτυο σε αλλη ip.πχ 192.168.1.1.και παει λεγοντας.

ε.μετα θα πρεπει στο tp link να δωσεις τυπο κλειδωματος και κλειδι.αν σε δυσκολευει δοκιμασε στην αρχη να τα εχεις ξεκλειδωτα.

αν ολα εχουν πετυχει θα πρεπει σε οποιο και απο τα 2 να συνδεθεις να μπορεις να κανεις Ping και το αλλο.επισης θαπρεπει να ειναι στο ιδιο καναλι και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...