Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση τηλεόρασης με pc


Gianniz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά παιδιά! Θα ήθελα λίγο βοήθεια με το παραπάνω θέμα. Έχω αγοράσει προσφάτως την Samsung ue40eh6030 και θέλω να την συνδέσω με το pc μου έτσι ώστε να μπορώ να παίζω κατευθείαν τραγούδια και ταινίες στην tv από το pc. Υπόψιν ότι όταν λέω σύνδεση δεν εννοώ να γίνει η tv monitor για το pc αλλά να μπορώ μέσω του AllShare της Samsung να βλέπω τα αρχεία του υπολογιστή.

Το έχω ψάξει λίγο και αν έχω καταλάβει καλά έχω τις εξής επιλογές για σύνδεση :

 

1) DVI to HDMI, DVΙ είναι η θύρα της κάρτας γραφικών μου

2) Με καλώδιο ethernet

3) Με ένα usb wifi adapter

 

Η καλύτερη μέθοδος απ' ότι διαβάζω είναι η πρώτη (όσον αφορά ποιότητα εικόνας/ήχου). Απλά το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ ένα καλώδιο των 5 μέτρων.

Για σύνδεση μέσω ethernet δεν έχω διαβάσει κάτι. Όπως ούτε για σύνδεση με usb wifi adapter. Και θα ήθελα να με ενημερώσετε για αυτά.

Επίσης δε ξέρω αν υπάρχει άλλος πιθανός τρόπος σύνδεσης.

Οι είσοδοι της tv μου είναι : 2xHDMI, SCART, Component Video, Composite Video, USB, Ethernet, CI+ Slot, RF

 

Αν εν τέλει μου προτείνετε τον τρόπο dvi to hdmi θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν θα μπορούσατε να μου linkαρετε και κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο γιατί έχω μεσάνυχτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρωτη περιπτωση του να συνδεσεις μεσω dvi or hdmi απλα θα κανεις την tv monitor οποτε το ξεχνας.

μαλλον 2+3 ειναι αυτο που ψαχνεις αν μιλας για smart tv.

δεν εχω απο δαυτη και δε ξερω περετερω.

θα σου πω τι εχω κανει εγω στην lg42led.

εξωτερικος δισκος, τον γεμιζεις ταινιες κλπ τον κουμπονεις στην tv και ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τετοιο καλωδιο εννοεις

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Audio-Video-Cables/Belkin-Pure-AV-Cable-HDMI--DVI-1-2M-AV52400qp04.htm

 

Απλα θα γινει ομως αυτο που λεει ο vaggos θα την κανεις ουσιαστικα monitor του υπολογιστη σου .Εκτος αν αυτο σου κανει την δουλεια αλλα δεν ξερω ουτε εγω απο smart tv .Το manual τι λεει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Κώστα ένα τέτοιο καλώδιο εννοώ αλλά όχι τόσο ακριβό.

Η τηλεόραση δεν είναι smart TV. Υποστηρίζει DLNA. Μπορώ δηλαδή εξαιτίας αυτού να μοιράζομαι αρχεία με την τηλεόραση μου μέσω κοινόχρηστων φακέλων. Αυτό γίνεται με το πρόγραμμα AllShare της Samsung.

Δοκίμασα και σύνδεσα το laptop μου με την tv με ένα καλώδιο ethernet που έτυχε να χω περίσσιο. και λειτούργησε μια χαρά. Δηλαδή ότι video είχα στο laptop μπορούσα να το δω στη tv χωρίς να χρειάζεται να το δείχνει ταυτοχρόνα το laptop.

Το θέμα όμως είναι ότι εγώ θέλω να συνδέσω το desktop με την tv. To ethernet που έχω λόγω μήκους δεν εξυπηρετεί και δε γνωρίζω αν η ποιότητα που μου δίνει είναι καλύτερη/ίδια/χειρότερη μια σύνδεσης dvi-hdmi. 

Τεσπα σαν τα έμπλεξα παραπάνω μου φαίνεται. 

Αν κάποιος έχει καταλάβει τι ζητάω ας δώσει τα φώτα του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα παρε συνδεσε ενα wifi-usb στο desktop και μετα κανε share τα files με την tv. να υποθεσω πως εχει wifi η tv ετσι?αλλα θα χασεις σε ποιοτητα. το καλυτερο ειναι το καλωδιο αλλα ειναι πανακριβο. οσο δηλαδη και ενας εξωτερικος δισκος που πιστεψε με ειναι η καλυτερη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο δεν είναι ακριβό (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240006000). Εξωτερικό έχω, και ήδη έχω δει ταινίες μεταφέροντας τες με αυτόν αλλα το θέμα μου είναι να συνδέσω το pc με τη tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν η tv εχει wifi τοτε βαλε ενα usb wifi στο desktop.κανε sync με tv και κανε share τα files.ελπιζω μονο να χρησιμοποιη δικο της προγραμμα αναπαραγωγης η tv και οχι του pc γιατι αλλιως θα χανεις σε ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αγορασεις καλωδια κοιτα προς ποια κατευθηνση στελνουν σημα.. π.χ αν ειναι hdmi to dvi τοτε στελνει σημα απο το hdmi στο dvi οχι το αντιθετο... Στο λεω γιατι την εχω πατησει ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...