Προς το περιεχόμενο

HP Laptop αναβάθμιση


iLegendx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα laptop HP dv6-3300ev και product:LL063EA (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?lang=en&cc=us&objectID=c02735686&jumpid=reg_R1002_USEN). Θέλω να του αναβαθμίσω το σκληρό δίσκο από 500 GB εώς 640 GB. Πάω στην εταιρία αλλά δεν μου λέει κάποιο max.

Μήπως ξέρετε που ή μπορώ να κιτάξω καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ότιδήποτε δίσκο θες βάζεις μέσα. Μέχρι και ένα tb (που υπάρχει τώρα).

 

Απλά η εταιρεία σου λέει τι δίσκους βάζει αυτή μέσα στα προιόντα που δίνει γιατί υπάρχουνε διαφορετικές εκδόσεις.

 

Μέχρι και ssd βάζεις χωρίς να έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ότιδήποτε δίσκο θες βάζεις μέσα. Μέχρι και ένα tb (που υπάρχει τώρα).

 

Απλά η εταιρεία σου λέει τι δίσκους βάζει αυτή μέσα στα προιόντα που δίνει γιατί υπάρχουνε διαφορετικές εκδόσεις.

 

Μέχρι και ssd βάζεις χωρίς να έχεις πρόβλημα.

μιας και αναφερθηκε εδω..εχω εναν ξαδελφο με ενα παλιο λαπτοπ και απο την "μανα" του εχει 2.5'' ide 4200 40gb..ποσο μπορει να χωρεσει ακομα  σε στροφες σκληρου αλλα και gb!  λογο επειδη ειναι IDE και οχι sata. θα υπαρχει καποιο προβλημα "διαβασματος" του  σκληρου δισκου επειδη ειναι ide..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ότιδήποτε δίσκο θες βάζεις μέσα. Μέχρι και ένα tb (που υπάρχει τώρα).

 

Απλά η εταιρεία σου λέει τι δίσκους βάζει αυτή μέσα στα προιόντα που δίνει γιατί υπάρχουνε διαφορετικές εκδόσεις.

 

Μέχρι και ssd βάζεις χωρίς να έχεις πρόβλημα.

Ξέρω ότι συνήθως οι εταιρίες λένε πόσο χορητικότητα μπορείς να βάλεις.

Αλλά τώρα δεν λένε. Όπως toshiba, HP που δεν λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφερθηκε εδω..εχω εναν ξαδελφο με ενα παλιο λαπτοπ και απο την "μανα" του εχει 2.5'' ide 4200 40gb..ποσο μπορει να χωρεσει ακομα  σε στροφες σκληρου αλλα και gb!  λογο επειδη ειναι IDE και οχι sata. θα υπαρχει καποιο προβλημα "διαβασματος" του  σκληρου δισκου επειδη ειναι ide..

Του TS είναι SATA το είπα αυτό γιατί κοίταξα πιο μοντέλο είναι :D

Ξέρω ότι συνήθως οι εταιρίες λένε πόσο χορητικότητα μπορείς να βάλεις.

Αλλά τώρα δεν λένε. Όπως toshiba, HP που δεν λένε.

Η Toshiba κάνει μήνυση σε όποιον βγάζει repair guide για τα λάπτοπ της οπότε Go figure ! Απλά παίρνεις Sata δίσκο και τον βάζεις πάνω. Γνώμη μου βάλε ssd Θα σου προσφέρει άλλη αίσθηση και κάνε τον δίσκο του λάπτοπ εξωτερικό με ένα κουτάκι. Θα δώσεις τσάμπα λεφτά για 140gb χοντρικά παραπάνω χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του TS είναι SATA το είπα αυτό γιατί κοίταξα πιο μοντέλο είναι :D

 

απο Ide δεν ξερουμε τπτ εαν κανει παραπανω στροφες και gb;;

μην  αγορασουμε και δεν διαβαζει μετα!

 

**για να μην ανοιξω αλλο θεμα ..για αυτο ρωτησα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Ide δεν ξερουμε τπτ εαν κανει παραπανω στροφες και gb;;

μην  αγορασουμε και δεν διαβαζει μετα!

 

**για να μην ανοιξω αλλο θεμα ..για αυτο ρωτησα :-D

Κάνει ,αλλά να ξέρεις ότι οι IDE 2.5" είναι πανάκριβοι καινούριοι (αν δεν έχει πρόβλημα αυτός που έχει συνιστώ να μην τον αλλάξει). Απλά πες του ξάδερφο σου να πάρει έναν εξωτερικό δίσκο. Να δώσει 80 ευρώ για 60gb είναι αμαρτία από τον θεό , ενώ με τα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει μέχρι και 1tb εξωτερικό φτιαχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ coolerman

 

Ίσως με ένα ανταπτοράκι σαν αυτό http://www.ebay.com/itm/2-5-Hard-Drive-HDD-22PIN-SATA-female-to-IDE-44Pin-Converter-Adapter-for-Laptop-/150895127805?pt=UK_Computing_Drive_Cables_Adapters&hash=item23220cecfd και ακολουθώντας τις οδηγίες http://www.ehow.com/how_5918894_convert-drive-laptop-sata-drive.html,αν δεν τελείως στριμόκωλα μέσα στο λαπτοπνα γίνεται.

Αλλιώς βγάζει αν εχει κανα cd/dvd rom που δεν το χρησιμοποιεί και του βάζει ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/9-5mm-PATA-IDE-to-SATA-2nd-HDD-Hard-Disk-Drive-Caddy-for-HP-Dell-Apple-MacBook-/280876286279?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item4165880147 με το σατα δίσκο πάνω.

 

Τώρα τι ταχύτητες θα έχει εξαρτάται από το λάπτοπ.Το ide πάντως υποστήριζε έως 133Mb/sec,οπότε θεωρητικά μπορεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα ακόμη και ενός δίσκου 7200rpm :))

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...