Προς το περιεχόμενο

αλλάζει η κάρτα γραφικών σε λάπτοπ;


botsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω το samsung rf711 λαπτοπ και θα ήθελα να αλλάξω την κάρτα γραφικών . Καταρχήν αλλάζει; πόσο μεγαλύτερη μπορώ να βάλω; (για παιχνίδια τι θέλω π.χ. need for speed most wanted 2012)  πού μπορώ να την αγοράσω και να μου την βάλουν. Δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος σε αυτά γιαυτό σας παρακαλώ ρίξτε μου τα φώτα σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτατε... Αν η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη στον επεξεργααστη τοτε οχι δεν γινεται αν η καρτα ειναι chip τοτε μπορεις να την αλλαξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτατε... Αν η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη στον επεξεργααστη τοτε οχι δεν γινεται αν η καρτα ειναι chip τοτε μπορεις να την αλλαξεις...

και πώς μπορώ να το δω αυτό ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρακτηριστικα του pc σου... Aν εχει ιντελ επεξεργαστη και η καρτα γραφικων σου ειναι intel gma 3000 τοτε ειναι ενσωματομενη αν ειναι amd ειναι λιγο πιο δυσκολο γιατι εχει πολλα μοντελα... Κατεβασε το cpu-z που στα δειχνει αυτα ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλαζει αλλα αν δεν ξερεις πως τραβα το σε κανα τεχνικο γιατι ειναι πιο δυσκολο στα laptop να την αλλαξεις... Επισης πηγαινε εκει που το αγορασες και ρωτα αν εχουν  καρτες συμβατες με το υπαρχον συστημα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά έχεις μια ήδη πολύ καλή VGA για Laptop αν είναι όντως η 540m. Για να καταλάβεις για τι μιλάμε, αυτή είναι η δικιά σου στο ebay:

http://www.ebay.com/itm/NVIDIA-N12PGS-GT540M-N12P-GS-A1-1GB-MXM-3-0-VGA-CARD-/230864463116?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item35c098250c

 

ΔΛΔ είσαι διατεθειμένος να δώσεις ~150 ευρώ και να το ρισκάρεις κιόλας?... Αν ΝΑΙ, εγώ με τον μόνο που θα μιλούσα θα ήταν το support της ίδιας της Samsung για να μάθεις ποιες VGA υποστηρίζει το Laptop σου. Δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν άλλον. Εϊτε από κάποιο forum, και ειδικότερα τους ημιμαθείς/αμαθείς υπαλλήλους των καταστημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γι αυτό φωνάζουμε ότι τα λαπτοπ δεν είναι desktop replacements και δεν κάνουν για παιχνίδια (αν δεν δώσεις μία περιουσία τουλάχιστον) αλλά η μόδα έχει κατακλύσει τα πάντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην βιαζεστε να φτασετε στο συμπερασμα οτι αλλαζει η καρτα του,υπαρχουν και soldered 540m

Και συμφωνα με αυτο εδω μαλλον ειναι

 

https://forums.geforce.com/default/topic/515554/geforce-mobile-gpus/upgrading-gpu-in-a-samsung-rf711-will-this-work/

 

Πανω σε αυτο προστιθεται και οτι δεν βρισκω τπτ στο net που να μιλαει για upgrade της εν λογω καρτας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Γεια σας έχω ένα acer aspire 5732z με κάρτα γραφικών ATI mobility Radeon HD 4500 series 512mb  κ από ότι είδα είναι αποσπώμενη μήπως ξέρετε ποια μπορώ να βάλω ??

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, Asteris333 είπε

Έχω το laptop DELL Inspiron 13 7000 Series με κάρτα γραφικών Intel core i5 5200U ξέρεται άμα μπορώ να αλλάξω κάρτα γραφικών και αν ναι πιά ή ποιές μπορώ να βάλω?

Όχι δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...