Προς το περιεχόμενο

αναζητηση σε σημεια χαρτη μέσω openlayers


slevinkelevra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε με υγεια και ελευθερο, ξεκλειδωτο wifi για ολους.

 

Το ξερω οτι εχετε σιχαθει να βλεπετε ερωτησεις που αφορουν web-mapping, αλλα δυστυχως θα κανω αλλη μια.

 

Δουλευω με openlayers 2.12, postGIS 2.0/postgreSQL 9.1 και Geoserver 2.1.3.

 

Εχω φτιαξει μια html φορμα με textfields και dropdowns που μπορει να συμπληρωσει ο χρηστης για να αναζητησει σημεια και να εμφανιστούν στο openlayers. Επίσης θα μπορει να επιλέγει μια περιοχη και ο χαρτης θα ζουμαρει εκει, και θα εμφανιζονται, ειτε ολα τα σημεια που ειναι εκει, ειτε οσα πληρουν τα κριτηρια που εδωσε ο χρηστης, (πχ κατηγορια "λιμανια", στην περιοχη Β). Εναλλακτικα ο χρηστης θα μπορει να πληκτρολογησει μια διευθυνση (πχ Howard Hollowits 45) και ο χαρτης θα ζουμαρει κατευθειαν εκει.

 

Τα σημεια ειναι αποθηκευμενα στην postGIS και το layer που θα εμφανιζονται ειναι WMS.

 

Επίσης, μετα την αναζητηση, ο χρήστης, μπορει να κλικάρει σε κάποιο απο τα σημεια και να εμφανιστουν σχετικες πληροφοριες σε div της html, οχι μεσα στον χάρτη.

 

Note : όλα τα κριτήρια αναζήτησης που συμπληρωνει ο χρήστης, ειναι non-spatial, όπως πχ ονομα σημειου

 

Και η ερωτηση μου ειναι απλη : Έχετε καποιο link ή καποιες συμβουλες να μου δωσετε για να ξεκινησω να το φτιαχνω ολο αυτο? Ειμαι νεος στο web-mapping  και ολο αυτο μοιαζει αθλος. Δώστε μια βοήθεια, τουλάχιστον να ξερω απο που να ξεκινησω.

 

Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...