Προς το περιεχόμενο

MPlayer OSX: Πρόβλημα στην εμφάνιση ελληνικών υποτίτλων


N3CR4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έχω το εξής πρόβλημα:

 

Ενώ τους περισσότερους υπότιτλους μιας σειράς (συγκεκριμένα της Big Bang Theory S04 HDTV) τους βλέπω κανονικά, κάποιους δεν μου τους εμφανίζει σωστά. 

 

Το player που χρησιμοποιώ είναι το mplayer osx extended και από ρυθμίσεις text έχω τις εξής:

 

font and text

-font: arial greek

-style: regular

 

 

subtitles

-encoding: ISO-8859-7

-guess encoding: Disabled 

 

Αυτούς που τους εμφανίζει κινέζικα όταν πάω να ανοίξω το αρχείο με Textedit μου πετάει το εξής μνμα:

The document “paradeigma.srt” could not be opened. Text encoding Greek (ISO 8859-7) isn’t applicable.

 

Τι φταίει και κάποιους τους παίζει χωρίς πρόβλημα και άλλους όχι;

Όποια ιδέα καλοδεχούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον VLC απ' ότι βλέπω έχω το Greek (Windows-1253). Αν και αυτό που έχεις είναι το σωστό, δοκίμασε και αυτό που σου πα να δεις πως θα πάει το πράμα. Αλλιώς δοκίμασε να παίξεις το βίντεο με άλλον player να δεις τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ISO-8859-7 και το CP1253 (ή Windows-1253) είναι σχεδόν όμοια. Διαφέρουν μόνο στο τονισμένο άλφα κεφαλαίο.

 

Οι υπότιτλοι που δεν σου παίζουν σωστά, κατά 99% είναι σε Unicode (UTF-8). Για να τους δεις σωστά θα πρέπει να ρυθμίσεις αντίστοιχα το Mplayer (αλλά μετά θα πρέπει να το ξαναλλάξεις για να δεις αυτούς που είναι σε ISO-8859-7).

 

Καλύτερη λύση είναι να τους μετατρέψεις μόνιμα σε ISO-8859-7. Μια μέθοδος είναι να τους ανοίξεις με το TextWrangler (κατέβασε το δωρεάν από το App Store) και να τους κάνεις Save As... με κωδικοποίηση ISO-8859-7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...