Προς το περιεχόμενο

Ο δίσκος τα τίναξε (internal HDD 1 TB Baracuda)


επισκέπτη Hernandez30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2009 αγόρασα από το eshop ένα πακετάκι pc μέτριο σε πολύ καλή τιμή. Για να μην τα πολυλογώ του χα κάνει και μια αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό και ήταν όλα μια χαρά ντουκι το μηχάνημα. Παιχνίδια προγράμματα και πολύ κατέβασμα. Γενικά τον άφηνα μέρες να κατεβάζει χωρίς να τον κλείσω. 30/12 και το pc είναι μια χαρά. Του εβαλα και κάτι windows 7 updates έγιναν και κάποιες απαιτούμενα restart και τον κλείνω. Την 31/12 γυρνάω σπίτι από την δουλειά ανάβω το μηχάνημα και με μεγάλη μου έκπληξη το μηχάνημα αδυνατεί να ξεκινήσει δεν έβρισκε λειτουργικό σύστημα. Λέω δεν μπορεί. Μπαίνω BIOS πουθενά ο δίσκος! !!! δεν τον αναγνωριζε και δεν τον εβρισκε και συνέχεια να ακούω ένα beep σταθερό και συνεχόμενο κάθε 1, 5 δευτερόλεπτα περίπου από κει που είναι ο δίσκος. Κατεβάζω το seatool της seagates απο ένα παλιό laptop που έχω και φτιάχνω ένα boot από usb. Ξεκινάω το pc πάλι και ζητάω boot από usb. Τίποτα και εκεί αρνιόταν κατηγορηματικά να τρέξει οποιοδήποτε έλεγχο και έγραφε κάτι smart error κτλ. Κατεβάζω HDD Regenerator πάλι με boot από usb ούτε καν τον έβρισκε τον δίσκο για να ξεκινήσει έλεγχο. Παιδιά ζητάω την βοήθεια σας. Δουλειά και τραγούδια φωτογραφίες προγράμματα τόσων ετών εξαφανίστηκαν. Τι μπορώ να κάνω τώρα. Τι φταίει. Γίνεται έτσι ξαφνικά να τα τίναξε ο δίσκος. Πως γίνεται 30/12 όλα Καλά και την επόμενη μέρα αυτό το πράγμα. Υποψιάζομαι την οικιακή βοηθό που έρχεται μια στις 15 μέρες για καθάρισμα κ κάθε φορά με την ηλεκτρική σκούπα κοπαναει το μηχάνημα. Της έχω Κάνει παρατηρήσεις αλλά από ότι φαίνεται με έγραψε στο ...... της. Σημείωση ότι ήρθε στις 31/12 το πρωί που έλειπα στην δουλειά. Παιδιά αν μπορείτε οποιαδήποτε συμβουλή Γιατί μου ρχεται να σκάσω. Μαύρη πρωτοχρονιά έκανα. Ούτε pc και φοβάμαι μην έχασα τα 700 GB περιεχόμενα του δίσκου. Αν κάποιος από σας είστε τεχνικός Η/Υ και ξέρει να κάνει recovery δίσκου πείτε μου σας παρακαλώ να το κάνετε με πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τα πάντα στη ζωή σε μία στιγμή γίνονται. Μπορεί σήμερα να μιλάμε, αύριο όχι. (χτύπα ξύλο). Δεν χαλάει απαραίτητα σταδιακά ένας δίσκος ή κάποιο αντικείμενο τέλος πάντων.

Το ότι δούλευε ο δίσκος συνέχεια πάλι δεν έχει να λέει κάτι. Ναι τρώει ώρες, αλλά τελικά είναι πιο ζόρικο να ανοιγοκλείνει ή να δουλεύει συνεχόμενα;

 

Αν βάλεις τον δίσκο σε κάποιο άλλο σύστημα και δεν τον βλέπει, τότε έχεις πρόβλημα με το δίσκο και για να μην χάσεις όλα σου τα αρχεία, μπορείς να απευθυνθείς σε ειδικές εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά. Πληρώνεις καλά χρήματα να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παρομοιο ετυχε και σε μενα.Την μια μερα δουλευε ο υπολ. κανονικα και την αλλη οχι.Βεβαια σε μενα εφταιγε η Μ/Β και οχι ο σκληρος.Οπως γραφει και ο Heatspreader μια ειδικη εταιρεια για τετοιες δουλειες μπορει να σου παρει μεχρι και 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι ο 7200.11 δες εδώ : http://www.insomnia.gr/topic/353340-χάλασε-ο-δίσκος-βάφτε-τον-μπλε-και-χαριστε-τον/?p=4815784 μπας και είσαι τυχερός...

 

Τώρα βέβαια, τα μπιπ που λές (εάν όντως ισχύουν) υποδηλώνουν πρόβλημα στις κεφαλές (υλικού δλδ), οπότε δεν φαίνονται ευοίωνα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...