Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το Ubuntu για smartphones


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το τέλος της αντίστροφης μέτρησης που είδαμε χθες στην ιστοσελίδα της Canonical η εταιρεία ανακοίνωσε το Ubuntu για smartphones, το οποίο είναι μια έκδοση του διάσημου λειτουργικού συστήματος για κινητά τηλέφωνα. Στηρίζεται σε αρκετά σημεία στο Android, καθώς χρησιμοποιεί τους drivers του. Θα υποστηρίζει τόσο ARM όσο και x86 αρχιτεκτονική, ενώ δε θα χρησιμοποιείται η Java Virtual Machine για την εκτέλεση εφαρμογών, με άμεση συνέπεια αυτές να τρέχουν πιο γρήγορα και με μικρότερη κατανάλωση μνήμης.Οι πρώτες συσκευές αναμένεται να κάνουν την εμφάνισή τους στις αρχές του 2014, αλλά εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος θα κυκλοφορήσουν από σήμερα για ορισμένες συσκευές όπως το Galaxy Nexus. Οι ελάχιστες απαιτήσεις των συσκευών θα είναι ο Cortex A9 επεξεργαστής χρονισμένος στο 1GHz, 512 - 1GB Ram, 4-8GB eMMC + SD αλλά και οθόνη multi touch. Οι συσκευές με ταχύτερες επιδόσεις θα διαθέτουν τετραπύρηνο A9 chip, επεξεργαστή Intel ή Atom και ελάχιστη μνήμη Ram 1GB.

 

Σύμφωνα με την πρώτη παρουσίαση του Ubuntu για smartphones από την ιστοσελίδα του Engadget, το γραφικό του περιβάλλον περιλαμβάνει λωρίδες γραφικών με ιδιαίτερες άκρες αντί για κουμπιά, θυμίζοντας περισσότερο τα Windows 8. Οι συσκευές που θα το ενσωματώνουν θα μπορούν να μετατρέπονται πολύ εύκολα σε desktops, καθώς θα μπορούν να συνδέονται σε οθόνες και πληκτρολόγιο, όπου η μετατροπή θα πραγματοποιείται άμεσα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=cpWHJDLsqTU

 

Link.png Site: http://9to5google.com/2013/01/02/ubuntu-for-mobile-officially-announced-with-first-devices-expected-to-ship-in-early-2014-based-off-android/[/url]']9to5google.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις είδα την παρουσίαση, το μέλλον είναι πολύ ενδιαφέρον, ελπίζω στο μέλλον να μπορούμε να αλλάζουμε λειτουργικό και στο κινητό!  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υπενθυμίζουμε πως το Ubuntu for Android επιτρέπει την χρήση κάθε smartphone που χρησιμοποιεί το OS της Google σαν υπολογιστή, μετά από σύνδεση με κάποιο dock".

 

θελει dock για να δουλέψει, και δεν βρίσκω το λογο. Αν υπήρχε η δυνατότητα να αντικαταστήσω το android στο tablet η στο κινητο μου και να τρέχω linux, έστω και το ubuntu, θα εκανα την αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υπενθυμίζουμε πως το Ubuntu for Android επιτρέπει την χρήση κάθε smartphone που χρησιμοποιεί το OS της Google σαν υπολογιστή, μετά από σύνδεση με κάποιο dock".

 

θελει dock για να δουλέψει, και δεν βρίσκω το λογο. Αν υπήρχε η δυνατότητα να αντικαταστήσω το android στο tablet η στο κινητο μου και να τρέχω linux, έστω και το ubuntu, θα εκανα την αλλαγη.

Εγώ κατάλαβα ότι όποια συσκευή τρέχει Android  θα τρέχει και ubuntu, διότι θα βασιστούν στους ίδιους drivers.

 

Απλά θα περνάς άλλο λειτουργικό από πάνω λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι όποια συσκευή τρέχει Android  θα τρέχει και ubuntu, διότι θα βασιστούν στους ίδιους drivers.

 

Απλά θα περνάς άλλο λειτουργικό από πάνω λογικά.

αστο να βγει και θα δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι όποια συσκευή τρέχει Android  θα τρέχει και ubuntu, διότι θα βασιστούν στους ίδιους drivers.

 

Απλά θα περνάς άλλο λειτουργικό από πάνω λογικά.

Το σεναρίο αφορά από ότι καταλαβαίνω dual-core phone (h/w requirement), το οποίο τρέχει android. Ο kernel μοιράζεται απο Android OS σε λειτουργία τηλεφώνου (on the move), ενώ χρησιμοποιώντας dock (για το τηλέφωνο, όπως δείχνει σε photos) μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Ubuntu σαν OS (με είσοδο/έξοδο σε keyboard/monitor). Αυτό αποτελεί ένα σενάριο υλοποίησης (το σενάριο google nexus αρχικά που θα είναι διαθέσιμο σε λίγες εβδομάδες απο ότι κατάλαβα, h/w spec requirements βλέπω πως αναφέρονται σχετικά). Επίσης υπάρχουν και σχέδια για  native phones με Ubuntu OS μόνο (βλέπω διαφορετικά links για το κάθε σενάριο)

 

-- http://www.ubuntu.com/devices/android

-- http://www.ubuntu.com/devices/phone/design

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα την παρουσίαση, το μέλλον είναι πολύ ενδιαφέρον, ελπίζω στο μέλλον να μπορούμε να αλλάζουμε λειτουργικό και στο κινητό!  

Μάλλον δεν έχεις ακουστά το HTC HD2, (win mobile, windows phone 7, android, ubuntu, windows 8 rt) να 'ναι καλά η κοινότητα :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι όποια συσκευή τρέχει Android  θα τρέχει και ubuntu, διότι θα βασιστούν στους ίδιους drivers.

 

Απλά θα περνάς άλλο λειτουργικό από πάνω λογικά.

Ετσι θα γυνει αφου λεει αμα μπορει και τρεχει Android θα τρεχει και Ubuntu phone OS.

 

Επισης ειπε για στενη συνεργασια με την ARM και με την Intel για νεες και παλιες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις ακουστά το HTC HD2, (win mobile, windows phone 7, android, ubuntu, windows 8 rt) να 'ναι καλά η κοινότητα :)

 

Το έχω ακουστά αλλά είχε θέματα και αυτό είναι ένα τηλέφωνο μόνο. Θα ήθελα στο μέλλον να αποφασίζω εγώ για το τι θα μπει πάνω στο τηλέφωνο μου εφόσον έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.

Μακάρι η Cannonical να καταφέρει αυτό που τόλμησε η Motorola και εφαρμόζει και η Microsfot,να ενοποιήσει δηλαδή το hardware κάτω από ένα λειτουργικό, θα ήταν πολύ βολικό.

 

Τώρα με βάση τι τελευταίες ανακοινώσεις ο 3.7 πυρήνας έχει υποστήριξη για ARM.

 

Οι επόμενοι μήνες θα έχουν πολύ "ψωμί" για τους καταναλωτές αλλά και για τους dev. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...