Προς το περιεχόμενο

τα καλυτερα linux.....;;;;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.η ερωτηση ειναι πολυ απλη αλλα επειδη ψαχνομαι θα ηθελα πολυ να ξερω,ποια ειναι τα καλυτερα λινουξ;;;ρωταω γιατι εχει ενα εκατομμυριο εκδοσεις.και επισεις τι ειναι  lxde , xfce , mate , cinnamon,kde εκδοσεις η γραφικα περιβαλλον;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.η ερωτηση ειναι πολυ απλη αλλα επειδη ψαχνομαι θα ηθελα πολυ να ξερω,ποια ειναι τα καλυτερα λινουξ;;;ρωταω γιατι εχει ενα εκατομμυριο εκδοσεις.και επισεις τι ειναι  lxde , xfce , mate , cinnamon,kde εκδοσεις η γραφικα περιβαλλον;;;;;;

Αυτα που λες ειναι γραφικο περιβαλλον. τωρα καλυτερη εκδοση δεν υπαρχει, απλα ειναι αναλογως το τι θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καταλαβα φιλε μου.θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις ποιες εκδοσεις λινουξ υπαρχουν;;;και ποσες ειναι γιατι δεν ξερω καθολου. τωρα για το τι θελω να κανω ειναι σχετικο γιατι κανω διαφορα πραγματα και δεν ησυχαζω ποτε.....μεχρι τωρα ειχα kai exo windows απλα επειδη ολοι λενε οτι τα λινουξ ειναι καλυτερα δοκιμασα και εβαλα με dual boot ta ubuntu 12.10 για να μην χασω και τα windows alla επειδη τρωει μερικα κολληματα ωρες ωρες ηθελα να μαθω αν υπαρχει καλυτερη εκδοση.ευχαριστω προκαταβολικα γιατι ξερω οτι η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινουξ ειναι ενα...οι διανομες ειναι πολλες .Οι διανομες διαφερουν μεταξυ τους σε πολλα σημεια και η καθεμια απευθυνεται σε διαφορετικου ειδους και επιπεδου χρηστες.

 

Δεν ειναι μια εκδοση windows για ολους...(αν και στα windows εχουμε εκδοσεις...)...

 

Πηγαινε στο distrowatch.com και χτυπα πανω πανω που λεει "major distributions" , να δεις μια λιστα απο τις πιο βασικες διανομες.

 

Οι πιο ευχρηστες αλλα οχι κατ'αναγκη και οι καλυτερες διανομες ειναι το ubuntu + οσες διανομες στηριζονται σε αυτο , οπως π.χ. linux mint.

 

Τσεκαρεις στο παραπανω σαιτ , πας στην σελιδα της καθε διανομης , κατεβαζεις το iso , το καις σε σιντι/usb και την δοκιμαζεις ειτε κατευθειαν στο πισι σου (δεν το συνιστω) ειτε σε καποιο virtual machine (virtualbox / vmware) , ειτε σαν live system (πολλες διανομες μπορεις να τις τρεξεις κατευθειαν απο το σιντι/usb να δεις πως δουλευουν , αν υποστηριζουν τις συσκευες κλπ).

 

Xfce , lxde , cinnamon , mate , kde , gnome3 , unity , χοντρικα να στο θεσω ειναι γραφικα περιβαλλοντα..το καθενα με την δικη του ιστορια , νοοτροπια και ιδιαιτεροτητα...

 

Απο ενα σημειο και περα ειναι απλα θεμα γουστου το τι θα διαλεξεις .Πολλες διανομες ερχονται με καποιο απο αυτα προεγκατεστημενο , σε αλλες δεν εχει κανενα και βαζεις εσυ οποιο θες.

Σε παλια μηχανηματα επιλεγουμε καποιο "ελαφρυ" , οπως xfce , lxde (mate , cinnamon ειναι ετσι και ετσι απο θεμα βαρους)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου ισουν πολυ κατατοπιστικος,μονο μια απορια σε ολα αυτα που μου ειπες.πως γινετε το live cd;;; εγω κατεβαζω το αρχειο iso kai το γραφω οπως ειπες.και μετα κανω εγκατασταση.εσυ τι εννοεις live cd και πως γινετε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολες τις διανομες , πρεπει να καψεις το iso σε cd/dvd ή usb .

Αφου bootαρεις , πολλες διανομες εχουν επιλογη να τρεξεις το συστημα απο το cd/dvd/stick για να δεις πως παει , αν υποστηριζει τις συσκευες κλπ κλπ.

Αλλες διανομες δεν δινουν τετοια επιλογη.

Για παραδειγμα στο ubuntu , οταν μπουταρεις , σου βγαζει ενα παραθυρο και λεει "Try it" , "Install"...αν επιλεξεις το 1ο , ειναι το live system που λεμε...τρεχει το λειτουργικο κατευθειαν απο το σιντι/ντιβιντι/στικ και βλεπεις πως λειτουργει...αν σου αρεσει χτυπας μια εγκατασταση στον δισκο και εισαι αρχοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δεν κανεις τιποτα απλα το καις και αν εχει τετοια επιλογη το δοκιμαζεις.οκ σε ευχαριστω φιλε μου για οποια καινουργια απορια εδω ειστε παλι.να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

<p>αρα δεν κανεις τιποτα απλα το καις και αν εχει τετοια επιλογη το δοκιμαζεις.οκ σε ευχαριστω φιλε μου για οποια καινουργια απορια εδω ειστε παλι.να εισαι καλα.</p>

 

Ναι αλλά προτείνεται χαμηλή ταχύτητα

 

Sent from my ST15i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...