Προς το περιεχόμενο

προβλημα με την ασυρματη συνδεση στο ιντερνετ....


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω με το καλωδιο του ethernet μπαινω και εχω κανονικα ιντερνετ οταν το βγαζω δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα.ουτε τα ρουτερ δεν βγαζει.επειδη ειμαι νεος στα λινουξ δεν ξερω αν κανω κατι λαθος.πειτε μου σας παρακαλω πως συνδεομαι ασυρματα γιατι θα σκασω.........σας ευχαριστω εκ τον πρωτερον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to router mou einai netfasteriad apo thn hol.to aircrack-ng το βρισκω απο το κεντρο λογισμικου;;;;και αν ναι πως γινετε αυτο που ειπες;;;αλλα το βασικοτερο ειναι οτι δεν ξερω γιατι δεν φαινεται τι ρουτερ μου οπως τα γουιντοουσ παραδειγμα..εκτος αν δεν λειτουργει ετσι στα λινουξ.επισεις καποιος μου ειπε κατι παραπλησιο με αυτο που μου ειπες εσυ αλλα αντι για aircrack-ng αυτος μου ανεφεραι το μπακτρακ.τι ειναι αυτο που ειπες εσυ;τι ειναι αυτο που μου ειπαν;και ειναι το ιδιο πραγμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαρτινωφ μην τον τρολλαρεις ετσι απροκαλυπτα...

 

aircrack και backtrack ..ειναι για να σπας κωδικους απο κλειδωμενα ασυρματα δικτυα ...τετοια περιπτωση ειναι εδω?

Αν ναι , γοογλαρε το :)

 

Αν οχι , πρεπει να τσεκαρεις αν οντως λειτουργει η ασυρματη σου καρτα στο λινουξ.Γιατι αν λειτουργει στα windows και οχι στο λινουξ..αρα η καρτα δεν εχει προβλημα και κατα πασα πιθανοτητα μπορει να θελει κανα firmware ή κατι τελοσπαντων...

 

κανε μας ενα lspci και γραψε εδω τι σου εβγαλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειναι το δευτερο αν και θα με ενδιεφεραι και το πρωτο που ειπε ο μαρτινοφ αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα,εγω προσπαθω να κατανοησω τα βασικα ακομα.αυτο to lspci που ειπες να κανω εννοεις λογικα να το γραψω στο τερματικο και να κανει ελεγχο to hardware ετσι δεν ειναι;;;; αν αυτο ελεγες εγω το εγραψα και εβγαλε αυτα.

 

makis@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 4)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor HyperTransport Configuration (rev 40)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS780M/RS780MN [Mobility Radeon HD 3200 Graphics]
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8042 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 10)
makis@ubuntu:~$ tar xvzf utorrent-server-3.0-ubuntu-10.10-27079.tar.gz
 

και αν θελει firmware pos to kano edo opos ta windows;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makis@ubuntu:~$ tar xvzf utorrent-server-3.0-ubuntu-10.10-27079.tar.gz

 

 

ξανα δειξε τετοιο πραμα και θα χουμε ιστοριες...οχι οχι οχι οχι οχι εγκατασταση τετοιων πακετων...ποσες φορες θα το πουμε ρε διαολε??! :)

 

κανε και lsusb οπως σωστα ειπε ο corrupted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι οχι δεν πηγα να το κανω εγκατασταση κουνησα μονο το πανω βελακι αληθεια......χαχαχαχ

εκανα και εβγαλε αυτο:

makis@ubuntu:~$ lsusb
Bus 001 Device 003: ID 0bc2:3332 Seagate RSS LLC Expansion
Bus 002 Device 002: ID 04f2:b159 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 003 Device 002: ID 093a:2510 Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse
Bus 006 Device 002: ID 03f0:231d Hewlett-Packard
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
makis@ubuntu:~$
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To... "προσωπικα" μ'αρεσει. :P

Προσωπικα ουτε εγω βλεπω ασυρματη καρτα στη λιστα, αλλα ας μην το κανουμε θεμα. :D

Την ειχες συνδεδεμενη μαυρε οταν εδωσες την εντολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι ενεργοποιημενο το wireless.το ελενξα και παλι τα ιδια εβγαλε.me ta windows συνδεθηκα.μηπως φταιει που το dual boot pou ekana htan me to programmataki pou kaneis dual boot me ton windows installer;;;kai επειδη στην ουσια τα λινουξ τωρα στηριζονται στα γουιντοους για αυτο δεν μπορω να συνδεθω;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες.

 

Τουλάχιστον μπείτε λίγο και στα υπόλοιπα θέματα που μπορεί να σας αφορούν να διαβάσετε. Σήμερα έχουν γραφτεί τα ίδια 5 φορές. 

 

ΥΓ Αυτό το wubi ποιος μ@λ@κας το σκέφτηκε;;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ Αυτό το wubi ποιος μ@λ@κας το σκέφτηκε;;;;;;;

 

 

η ερωτηση σου με στοιχειωσε..εψαξα απο δω , εψαξα απο κει ....δεν βρηκα συγκεκριμενη απαντηση...το μονο που βρηκα ηταν "ubuntu development team".

 

Αρα μουτζωνε προς τα κει ! :)

 

Ρε μανια με το wubi ολοι τους ρε παιδι μου.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια.απο οτι καταλαβα το wubi μουφα dual boot ειναι για αυτο και κατι δεν πηγαινε καλα και που και που ετρωγε κανενα σκαλωμα,μαλλον απο αυτο θα ειναι,αλλα αμα δεν παθεις λεει δεν θα μαθεις,ευχαριστω παρα πολυ,να εισατε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...