Προς το περιεχόμενο

Mate desktop και AMD κάρτα και tearing?


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου πήρε το μάτι μου σήμερα ότι το mate με τον fglrx και το tearing τα πάει κάλα. Μήπως έχει κανείς mint mate ή κάτι τέτοιο να μας πει και μας? Η κάρτα μου εμένα είναι η 6770m που σημαίνει ότι δεν έχω την επιλογή για tear free desktop και επίσης τίποτα από όλα αυτά που προτείνουν δεν διώχνει το tearing. Αν έχει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε windows τοτε αν θες παιχνιδια.

Μια προσπάθεια κάνουν να δούμε καμιά άσπρη μέρα στο λειτουργικό μας και γω θα γυρίσω σε win?Γιατί?

 

η 6770 έχει επιλογή tear-free, δεν το έχω ενεργό βέβαια, δεν έχω tearing στο XFCE και βίντεο έχω το vaapi που πάει μια χαρά

Με ποιους οδηγούς έχει επιλογή για tear-free?Αν και η amd στους τελευταίους λέει ότι είναι ενεργοποιημένο από default και επίσης το έχω ενεργοποιήσει μέσω xorg.conf αλλά και πάλι μου κάνει κοψίματα. Έχω δοκιμάσει με cinnamon και με unity. Λες να δοκιμάσω με xfce να δω τι παίζει?

 

Edit:

Mandos έχεις την 6770 για σταθερό?Γιατί εγώ αναφέρομαι στην 6770m (hybrid με intel hd3000) η οποία είναι για laptop, για αυτό και δεν μου εμφανίζει το tear-free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε σταθερό, με τον τελευταίο catalyst σε arch. Αλλά το tear-free το έχω κλειστό.

 

Έκανα ένα aticonfig --initial για να μπω σε X και μετά sudo amdcccle, config από εκεί και save. Restart X και είμαι οκ.

Αλλά δεν έχω mate/cinammon.

 

Έτσι και αλλιώς δεν έχεις hybrid στο linux, η μία κάρτα παίζει μόνο. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, αλλά και στα win η μία παίζει κάθε φορά...απλά η διαφορά είναι ότι σε win μπορείς να αλλάξεις κάρτα απευθείας ενώ σε Linux πρέπει να κάνεις restart τον Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...