Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μπαταρία σε Sony Vaio


ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα,

 Σε laptop vaio sony (ενός μηνός μόνο!) και εντελώς ξαφνικά παρουσιάζεται  μπάστακας στην μέση της οθώνης ειδοποίηση

:ότι η μπαταρία δεν έχει τοποθετηθεί σωστά ή ότι δεν είναι συμβατή με τον υπολογιστή αυτόν(!!) Βγάλτε την και επανατοποθετήστε την πατώντας οκ για να εισέλθετε σε αδρανοποίση..."

Την έβγαλα 10 φορές και με το που την ξαναβάζω λέει τα ίδια

(*ΣΗΜ. το εικονίδιο ειδοποίησης δεν φεύγει απ την μέση της οθώνης ούτε μπορείς να το βάλεις "κάτω" αγνοώντας το. Άν το επιχειρήσεις ξανα εμφανίζεται αμέσως μπαστακας στην μέση).

 

Το τραγικό είναι ότι οι μπαταρίε δεν καλύπτονται απ την εγγύση.

 

Υπάρχει ειδικό κουμπί : "assist" ;στο πληκτρολόγιο, που σου επιτρέπει να κάνεις φορμάτ και reset ολικής επαναφοράς του  δίσκου του laptop (διαρκεί 4-5 ώρες...) πάντα με κλειστό το laptop (απλά ανοίγει η οθώνη με επαγγελματικού τύπου διάταξη και οδηγίες για την διαδικασία αυτή

)

Να το επειχειρήσω;

γιατί υποψιάζομαι πως είναι κανένας ιός (και εμφανίζει την ειδοποίσηση αυτή) αφού δούλεψε καμιά ώρα χωρίς antivairous) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έκανες κάποια ενημέρωση από το VAIO Update προτού αρχίσει να σου βγάζει αυτό το μήνυμα;

Επίσης, γράψε ποιο μοντέλο είναι και τι λειτουργικό σύστημα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι φοραει windows 8 ε?? Στην διαχειριση εργασιων στην καρτελα εκκινηση απενεργοποιησε το ISBMgr και θα εισαι ΟΚ?? Το επαθα κι εγω οταν εκανα αναβαθμηση σε win8!!! Ειναι προβλημα της sony και απ'οτι ειπαν θα το λυσουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου έχω ακριβώς αυτό : http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/sony-vaio-sve-14a1s1eb-mayro/prod2600077pp/#.UOfjK29yG_E

 

Έκανα ένα reset στον σκληρό του (που διήρκησε 5 ώρες!!) πατώντας το κουμπί assist και επιλέγωντας αυτή την εργασία

(γιατί κατέβασα απο εφαρμογή έναν ιό και άρχισε η δυσλειτουργία)

 

Απο μετά και εξής και αφού ξανατοποθέτησα τα windows  (βήμα βήμα σύμφωνα με τις οδηγίες του assist) και μετά απο 8 ώρες πλήρους λειτουργίας απο την απαναφορά, μου έβγαλε το πρόβλημα με την μπαταρία ...



Να υποθεσω οτι φοραει windows 8 ε?? Στην διαχειριση εργασιων στην καρτελα εκκινηση απενεργοποιησε το ISBMgr και θα εισαι ΟΚ?? Το επαθα κι εγω οταν εκανα αναβαθμηση σε win8!!! Ειναι προβλημα της sony και απ'οτι ειπαν θα το λυσουν!!

Σε ευχαριστώ! (γιατί είμαι σκράπας σε αυτά) θα το προσπαθήσω 

ερώτημα: η καρτέλα που λές πως την βρίσκω; μόλις ανοίξει ατην επιφάνια εργασίας είναι;

ή πάω απ  το έναρξη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας ctrl+alt+delete και επιλεγεις την διαχειριση εργασιων. Στην καρτελα εκκινηση κανεις δεξι κλικ στο ISMBgr και επιλεγεις απενεργοποιηση!!

Εκεί που λές  δεν  υπάρχει το εικονίδιο ΙSMBgr!!

 

 

...άλλα άλλο  εικονίδιο.το:  ISB Ytility.

 

 

 

Δοκίμασα λοιπόν απενεργοποίηση σε αυτό μήπως και γινόταν δουλειά έστω απο αυτό άλλα πάλί τα ίδια!

 

το : ISMBgr που μου αναφέρεις δεν είναι εκεί άλλα εμφανίζεται μόνο άν κάνεις δεξί κλίκ στο ISB Ytility και επιλογή μετά: "'ανοιγμα θέσης αρχείου"

Έκανα το ανωτέρω λοιπόν και εμφανίστηκε (σε άλλο όμως αναδυόμενο παράθυρο   το περιβόητο ISMBgr !! που μου λές!

Κάνοντας όμως δεξί κλίκ εκεί δέν υπάρχει επιλογή απενεργοποίηση άλλα το γνωστό κατεβατό επιλογών του δεξί κλίκ....

 

;;;;;;;;;;;ΤΩΡΑ;;;

(βοηθάτε Χριστιανοί!! γιατί δεν βλεπω να γλυτώνω το μεροκάματό μου απο τα δόντια κάποιου τεχνικού...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το ISB Utility ολοκληρο!!

 

Εμενα ετσι το βγαζει!!

Το έκανα αυτό και ΤΙΠΟΤΑ! (στο είπα και πιό πριν) 

 

αν πατήσω δεξι κλικ και διαγραφή στο ISMBgr που το βρήκα  με τον τρόπο που το βρήκα...( εκεί που σου προανέφερα) πειράζει; θα λυθεί το πρόβλημα με διαγραφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Το ιδιο προβλήμα εχω κ εγω. Μονο που δεν κατεβασα τα windows 8 αλλα ενα update για τα functions buttons που δεν λειτουργουσαν ολα... εχω windows 7 και το μοντελο του υπολογιστη μου ειναι SVE1115W1ESI                   Τι κανουμε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...