Προς το περιεχόμενο

Επίλυση άσκησης στην γλώσσα C!


karxantiras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μία άσκηση προγραμματισμού στην γλώσσα C. ( επειδή σπουδάζω χημεία ,αλλά για κάποιο λόγο έχουμε και μάθημα προγραμματισμού, δεν καταλαβαίνω τίποτα!  :P )

Αν θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα σας ήμουν ευγνώμων!

 

post-254125-0-89241000-1357396044_thumb.jpg

post-254125-0-84459500-1357396093_thumb.jpg

post-254125-0-66062300-1357396135_thumb.jpg

post-254125-0-39312300-1357396184_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλίο προγραμματισμού δεν πήρες;; Αυτά που ζητάν οι ασκήσεις είναι πολύ πολύ βασικά, στην ουσία μόνο πράξεις και επαναλήψεις...

Είμαι σίγουρος ότι αν διαβάσεις τα δύο πρώτα κεφάλαια του βιβλίου θα σου φανούν παιχνιδάκι οι άσκησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός του μαθήματος είναι αφ'ενός να μάθεις τις αριθμιτικές μεθόδους και αφ'ετερου να μάθεις να γράφεις ένα πρόγραμμα που θα εκτελεί αυτές τις μεθόδους.

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω σε μορφή ψευδοκώδικα τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις αλλά πρέπει να την κάνεις μόνος σου την εργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο παιδιά σε ό,τι κι αν πείτε απλώς σας ζήτησα μια βοήθεια γιατί πραγματικά δεν έχω χρόνο να διαβάσω την θεωρία και τις ασκίσεις τις κάνω τελείως μηχανικά..δυστυχώς είναι η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο (αφού σπουδάζω χημεία) και δυσκολεύομαι..



Και φίλε μου bird πίστεψε με ακόμα και ο ψευδοκώδικας θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμος όχι μόνο για να λύσω την άσκηση αλλά και για να κατανοήσω πολύ πιο εύκολα την θεωρία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο παιδιά σε ό,τι κι αν πείτε απλώς σας ζήτησα μια βοήθεια γιατί πραγματικά δεν έχω χρόνο να διαβάσω την θεωρία και τις ασκίσεις τις κάνω τελείως μηχανικά..δυστυχώς είναι η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο (αφού σπουδάζω χημεία) και δυσκολεύομαι..

 

Δεν υπάρχει το "δεν έχω χρόνο". Πολλοί υπήρξαμε φοιτητές και ξέρουμε ακριβώς τι εννοείς: δεν προλαβαίνω ψαράδες.

 

Το πώς θα αντιμετωπίσεις αυτά που βρίσκεις μπροστά σου είναι δική σου επιλογή. Εγώ πάντως ποτέ μου δε μετάνιωσα για ο,τι έμαθα στη σχολή, ακόμα και γι' αυτά που έχω ήδη ξεχάσει και γι' αυτά που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ στη ζωή μου (π.χ. υπολογισμός του ειδικού βάρους του χαλκού ξεκινώντας με δεδομένη την κρυσταλλική δομή και το ατομικό βάρος του στοιχείου -- κάτι που είναι στα δικά σου χωράφια και σε καμία περίπτωση στα "δικά μου"). Το οποίο είναι και κάτι που έχει μια απλή αριθμητική απάντηση που βρίσκεται με 5 δευτερόλεπτα googling, άρα "άχρηστο να το βρεις μόνος σου".

 

Το θέμα δεν είναι ότι θα μάθεις να κάνεις N-R, αλλά οτι θ' ανοίξει το μυαλό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...