Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το γραφικο.


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ,

 

Δεν ξερω αν ο τιτλος ειναι ακυρος...που ειναι δηλαδη , αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο δοκιμο.

 

Λοιπον εχουμε και λεμε

 

Desktop / Οθονη συγχρονη.

καρτα γραφικων μια παλιατζουρα 9800gtx+ (ισως εχει καποια θεματα , μιας και κατα διαστηματα παρουσιαζει κοληματα..αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στο προβλημα που θα περιγραψω παρακατω)

 

windows 7/ 8 ολα κομπλε

 

οταν περναω καποια διανομη λινουξ , οποια και να ειναι αυτη , με οποιο γραφικο και να βαλω (συνηθως δοκιμαζω gnome , cinnamon , mate , xfce , lxde ) νοιωθω μια κουραση στα ματια .

Σαν να μην δουλευει κατι σωστα.. τα φοντς?theme ?το ρεφρες?Δεν εχω ιδεα.

Ενταξει οι συνθηκες του δωματιου (συνθηκες φωτισμου) δεν ειναι ιδανικες αλλα ποτε στα παραθυρα δεν εχω πει..πωπω δεν παλευεται αλλο , κλεινω το πισι!

Ενω με το λινουξ εχουν τυχει φορες να λεω..δεν παει αλλο , κανω επανεκιννηση σε windows.

 

Λιγο τα πραγματα ηταν πιο υποφερτα με το ubuntu αλλα και παλι...

 

Η συνδεση γινεται με το κλασικο vga καλωδιο (εχω δυνατοτητα για hdmi , καποια στιγμη μεσα στην μερα αν ειναι θα κανω μια δοκιμη και με αυτο).

Xorg ...οποια εκδοση και αν παιζει..δεν αλλαζει κατι... (τωρα εχω περασει arch..οποτε μιλαμε για την τελευταια εκδοση που χει...)

Και φυσικα κλειστοι nvidia οδηγοι καθε φορα.

 

Οποιαδηποτε ιδεα , ευπροσδεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστοί nvidia, είμαστε σε καλό δρόμο, τουλάχιστον το GUI τους δουλεύει και κάνει και save ένα conf. Θυμάμαι ότι το conf το βγάζει με bug αλλά θα φτάσουμε και εκεί.

 

1) Πέτα το vga για όνομα του θεού... DVI παίρνει? Έχεις? Αλλιώς HDMI, μας κάνει. Τι οθόνη είναι (μοντέλο/link).

2) Βλέπεις κάτι διαφορετικό ή απλά κουράζεσαι μετά από λίγο?

 

3) Παρατηρείς διαφορά στο άσπρο? Είναι διαφορετικό μεταξύ windows και linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οχι δεν παιρνει dvi , 1xvga 2xhdmi ειναι οι εισοδοι στην οθονη... οποτε βαζω hdmi για να δουμε τι θα δουμε.

Η οθονη ειναι αυτη -> http://download.p4c.philips.com/files/2/247e3lhsu_00/247e3lhsu_00_pss_ell.pdf και την εχω λιγους μηνες 5-6 περιπου.

 

2.κουραζομαι μετα απο λιγο...νοιωθω τα ματια βαρια ρε παιδι μου..λες και σηκωναν βαρακια :)

 

οσο για το 3 και λοιπες πληροφοριες , reboot-ιαζω σε arch...για τα περαιτερω....



EDIT: 

 

απο arch αυτην την στιγμη..τα χρωματα ειναι πιο εντονα , πιο διαυγη και πιο ...sharp.

 

Το λευκο ειναι ..πιο λευκο απο οτι στα παραθυρα...

 

Ισως για αυτο να με κουραζουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι ότι τα windows έχουν κάτι (ή όλα) από τα παρακάτω διαφορετικά σε σχέση με το linux. Για καλό φυσικά.

 

1) άλλο gamma

2) άλλο color-profile (δλδ και άλλο gamma)

 

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις σε επίπεδο hardware σου δίνει. Μπορείς όμως να πειράξεις τα χρώματα μέσα από τον driver.

Αν είσαι με Gnome3 έχω δει ότι έχει και color-management. Το XFCE δεν έχει κάποιο GUI αλλά θα βρούμε κάτι.

 

Εγώ την Dell την έχω ρυθμίσει σε sRGB profile και με το χερί έχω πειράξει τις στάθμες των χρωμάτων. Αυτά σε επίπεδο οθόνης.

Για δες η δικιά σου, έχει τίποτα έτοιμα profiles? Είναι κανένα από αυτά πιο "τεχνικό" και όχι απλά game/movie/text ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 επιλογες σε επιπεδο hardware

 

1.color temperature : 6500k (αυτο ειναι επιλεγμενο)

2.srgb (τα κανει ολα πιο φωτεινα)

3.user define (οπου εκει πειραζεις την "ποσοτητα των τριων χρωματων απο μια κλιμακα 1 εως 100)

 

σε επιπεδο gnome , πηγα στα settings/color και βλεπω ειχε την οθονη κανονικα με το ονομα της.προσθεσα και ενα profile που ειχε μεταξυ διαφορων (default profile επελεξα)..αλλα δεν νομιζω να εκανε και ιδιαιτερη διαφορα.

επισης δεν εχει ενεργοποιημενο το κουμπι "calibrate"...ισως να θελει εξωτερικο calibration hardware...απο οτι ειδα σε κατι φορουμς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@argirisparxas

 

προφανως και παιζει ρολο..αλλα και στα windows..που δεν με κουραζει σχεδον καθολου...με τις ιδιες ρυθμισεις ειναι η οθονη...

 

@rearshooter

 

1920x1080 / 24' ιντσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε HDMI καλώδιο, αν το panel είναι καλό θα δεις διαφορά και στα windows. (έχω 2 eizo 8έτιας που με το vga είναι αήδια, με το dvi είναι για να δουλέψεις 24ώρα).

 

Το srgb είναι πιο φωτείνο by default αλλά ίσως να έχει καλύτερη επικοινωνία με την κάρτα και μέσω nvidia-driver να το ρυθμίσεις όπως θες. Αυτό αφού βάλεις το HDMI.

 

 

1) HDMI

2) Ξεκίνα με το contrast στο 100% το brighteness το ρίχνεις εσυ από την οθόνη όσο θες (εγώ πχ το έχω στο 14%). Σε sRGB η οθόνη.

3) Μετά ρυθμίζεις το gamma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος

 

1ον λοιπον δες τι επιλογες refresh σου δινει το gnome και οχι ο οδηγος nvidia.και πες μου

2ον κατεβασε την αναλυση και δωσε μου παλι τις επιλογες refresh

 

** ενημερωτικα τις κατεβαζεις και εισαι ενταξει

μαλον καταλάβα τι προβλημα εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το ποστ #3 . απο το EDIT και κατω ειμαι με hdmi καλωδιο.

 

@rearshooter

 

τι επιλογες refresh στο gnome? εννοεις settings -> displays? εκει δεν εχει refresh rates..μονο αναλυσεις...

το να κατεβασω αναλυσεις κλπ...εμπιπτει στο παραπανω που εγραψα...

 

@mandos

 

1.ειμαι ηδη οπως εγραψα στην αρχη αυτου του ποστ με hdmi.

2.100% contrast και να ριχνω φωτεινοτητα?ειναι αυτο δοκιμο ?? :)

 

ΥΓ: τωρα που εβαλα μια ταινιτσα hd να δω ...δεν κουραζει...μονο στην επιφανεια εργασιας κλπ κουραζει...που χτυπαει πολυ το λευκο/φωτεινοτητα/contrast/κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει...εννοω ρυθμισεις->οθονη λεει αναλυση ανανεωση περιστροφη κτλ...ριξε την ανανεωση...

επισης ξαναλεω ριξε την αναλυση και μετα την ανανεωση (ολα αυτα με vga καλωδιο...γιατι οχι vga...?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνα έτσι να βρεις ποια φωτεινότητα δεν σε ενοχλει, το contrast μπορείς να το ρίξεις μετά (αν και δεν νομίζω να θες). Αν δεις ότι χάνεις πληροφορία με το contast στο 100 τότε το κατεβάζεις, αλλά αφού φτιάξεις τη φωτεινότητα.

 

Κοίτα σε κανένα tft-central ή google μην βρεις κανένα icc profile για την οθόνη σου. Μετά το περνάς με το xcalib.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: το μάτι έχει συνηθήσει, μπορεί το profile που θα περάσεις να είναι ξένο σαν εικόνα, οπότε θα το συνιθίσεις σιγά σιγά...



δεν μπορει...εννοω ρυθμισεις->οθονη λεει αναλυση ανανεωση περιστροφη κτλ...ριξε την ανανεωση...

επισης ξαναλεω ριξε την αναλυση και μετα την ανανεωση (ολα αυτα με vga καλωδιο...γιατι οχι vga...?)

 

το vga δεν έχει τόσο καλή εικόνα στις νέες οθόνες, το λέω από προσωπική εμπειρία όσο και από ότι έχω διαβάσει.

Dell, Eizo και ότι άλλο έχει περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 6 χρόνια έχει πιο καθαρή εικόνα (και ξεκούραστη) με το ψηφιακό σήμα παρά με το vga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...