Προς το περιεχόμενο

2ο router σαν AP ;


Athanasios2104

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά παίδες και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Λοιπόν, εδώ και χρόνια έχω ένα Thomson 585v7, πρόσφατα δημιουργήθηκε η ανάγκη να συνδεθεί ένα 2ο router σε άλλο σημείο του σπιτιού, το οποίο θέλω να τραβάει ασύρματα internet από το Thomson.

 

Δοκίμασα παρεμπιπτόντως ένα OvisLink WL-5460AP, άλλα όταν πήγαινα να το συνδέσω σαν client στο Thomson, μου έβγαζε "error - unable to connect".

 

Μου βρίσκονται επίσης ένα Sagem 2404 και ένα Technicolor TG582n, άλλα αυτά φαίνονται κανονικά routers και όχι απλά AP.

 

Σημειωτέον, δεν έχω καμία συναισθηματική σχέση με το Thomson, κοινώς αν πρέπει να αντικατασταθεί με κάποιο από τα προαναφερθέντα router ώστε να γίνει η δουλειά, δεν υπάρχει πρόβλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα WL-5460AP και λειτουργεί μια χαρά σαν client, το έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλα τα security mode (wep/wpa/wpa2). είσαι σίγουρος ότι βάζεις σωστές ρυθμίσεις ασφαλείας? μπορείς να απενεργοποιήσεις για λίγο το wireless security στοThomson και να δοκιμάσεις. Δες αν έχεις το πιο πρόσφατο firmware στο wl-5400

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ο τελικος σου σκοπος? Τι θα εξυπηρετει δηλαδη το δευερο ρουτερ εκει που θα μπει?

Αν παιρνει δικτυο ασυρματα, υποθετω οτι δεν θα μπορει και να το μοιραζει κιολας. Αν θες να το μοιραζεις ασυρματα χρειαζεσαι repeater, η καποιο ρουτερ που να δουλευει σε repeater mode αν υπαρχει

 

Αν θες να παιρνει ασυρματα και να δινει ενσυρματα, μαλλον πιο ευκολο και σιγουρο θα ηταν να κανεις τη δουλεια με Powerlines. Να χρησιμοποιεις δηλαδη τις πριζες ρευματος για δικτυο ethernet. Μαλιστα αν συνδεσεις μεσω powerlines μεταξυ τους τα 2 ρουτερ/APs θα μπορουν και τα 2 να μοιραζουν ασυρματα δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παιρνει ασυρματα και να δινει ενσυρματα

 

^ Αυτό

 

τα powerlines δεν παίζουν, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού απλά δεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει παίδες, το firmware ήτανε τελικά όπως είπε ο mharis, πέρασα το τελευταίο και connect successful :) (και χωρίς να απενεργοποιήσω security)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...