Προς το περιεχόμενο

i7 3770k/Z77 ή i7 3820/X79


Rapsos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hellooo,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω υπολογιστή αλλά έχω προβληματιστεί στο θέμα επεξεργαστή/μητρικής.

 

Τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο; Ένας i7 3770k με μητρική Z77 ή ένας 3820 με μητρική X79;

 

Από θέμα τιμής μου βγαίνει περίπου στο ίδιο(-40€ για τον 3820, +40€ για την X79 μητρική)

 

Τον υπολογιστή τον αγοράζω με το σκεπτικό να τον κρατήσω για τουλάχιστον 3-4 χρόνια χωρίς σημαντικές αναβαθμίσεις μέχρι τότε. 

 

Τα προβλήματα μου είναι:

1) Αξίζει να μείνω με έναν 3820 CPU/X79 MOBO για τα επόμενα 3-4 χρόνια και μετά να κρατήσω την ίδια μητρική και να αλλάξω επεξεργαστή

2) Αξίζει να κρατήσω την ίδια μητρική τότε;(Σκέφτομαι για μια Asus Socket 2011 P9X79 PRO)

3) Οι επόμενοι επεξεργαστές τις Intel θα χρησιμοποιούν το 2011 τσιπάκι της μητρικής για να μπορώ να κάνω την αναβάθμιση;

 

Η δικιά μου γνώμη είναι να πάω με τον 3770 αλλά θέλω να ακούσω και την δικιά σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε μπορεί να απαντήσει με σιγουρια αν δεν μας πεις τις ανάγκες σου και το ακριβές ποσό που διαθέτεις.Συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρεις για να σου πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε μπορεί να απαντήσει με σιγουρια αν δεν μας πεις τις ανάγκες σου και το ακριβές ποσό που διαθέτεις.Συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρεις για να σου πούμε.

 

Δεν έγραψα περισσότερες λεπτομέρειες γιατί δεν πιστεύω ότι έχουν σημασία για αυτό που θέλω να μάθω, αλλά anyway.

 

Το Budget μου είναι περίπου στα 1300-1400€ για συνολικά το κουτί.

 

Τον υπολογιστή τον θέλω κυρίως για:

-Gaming χωρίς να με ενδιαφέρουν η High-End κάρτες γραφικών(μέχρι ATI 7870)

-Χρήση ταυτόχρονων προγραμμάτων(Photoshop, Sony Vega)

-Για Screencast

-Επεξεργασία Video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογα.

Οι διαφορές του 3820 με τον 3770K είναι μικρές υπέρ του 2ου.

 

 

 

Οπότε συνοπτικά

 

 

1 και 2 )Δεν έχει νόημα να πας σε Χ79 εκτός αν θελήσεις στο μέλλον να βάλεις 6πυρινο που εκτός ότι είναι πανάκριβος σε 4 χρονιά ίσως έχει ξεπεραστεί.

 

3) Ακούγεται ότι οι ivy-e θα κουμπώνουν στο X79 χωρίς τίποτα να είναι επίσημο. 

 

Η γνώμη μου είναι να πας στον 3770Κ . Για τη δουλειά που το θέλεις δεν υπάρχει καλύτερος (εκτός φυσικά των εξαπύρινων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 3820 έχει 2mb cache περισσότερα απο τον 3770κ και έχει υποστήριξη quad channel για τις μνήμες. Τα δύο αυτά υπέρ, θα τα δεις μόνο σε bench ή σε καθαρά επαγγελματικές/επιστημονικές εφαρμογές. Και με το σκεπτικό οτι 7 στα 10 μηχάνηματα με i7, ουτε καν πλησιάζουν ποτε στο να αξιοποιήσουν τις μέγιστες δυνατότητες του επεξεργαστή (εμού συμπεριλαμβανομένου), εγώ θα σου πρώτεινα να πας στην φθηνότερη λύση.

Η μόνη πραγματική διαφορά τους, είναι η υποστήριξη triple sli/cf απο το s2011. Οπότε αν έχεις σκοπό να φτιάξεις κανα τέτοιο "τούμπανο", πας σε 3820.

Οσο για τις αναβαθμίσεις επεξεργαστή, σε 3-4 χρόνια αναμένονται κοσμογονικές αλλαγές στην μορφή των desktop, οπότε μην σε πολυ-απασχολεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άψογα.

Οι διαφορές του 3820 με τον 3770K είναι μικρές υπέρ του 2ου.

 

 

 

Οπότε συνοπτικά

 

 

1 και 2 )Δεν έχει νόημα να πας σε Χ79 εκτός αν θελήσεις στο μέλλον να βάλεις 6πυρινο που εκτός ότι είναι πανάκριβος σε 4 χρονιά ίσως έχει ξεπεραστεί.

 

3) Ακούγεται ότι οι ivy-e θα κουμπώνουν στο X79 χωρίς τίποτα να είναι επίσημο. 

 

Η γνώμη μου είναι να πας στον 3770Κ . Για τη δουλειά που το θέλεις δεν υπάρχει καλύτερος (εκτός φυσικά των εξαπύρινων)

 

Μάλιστα, σε ευχαριστώ.

 

Μήπως έχεις και κάποια πρόταση σε κάρτα γραφικών για Rendering; Μέχρι τα ~400€ με παίρνει να δώσω.

Για XFX κάρτες γραφικών ποια είναι η γνώμη σου; (Ένας τεχνικός υπολογιστών που ρώτησα δεν μου είπε καλά λόγια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμας καποια 7970 ή επαγγελματικη? Σε ενδιαφερουν οι CUDA cores?

Δεν ενδιαφέρομαι για επαγγελματική χρήση, κυρίως για χόμπι το θέλω οπότε κάποια σε 7970 πιστεύω θα είναι αρκετό.

 

Βέβαια δεν έχω πολλές γνώσεις στον χώρο(Τους CUDA cores πρώτη φορά τους ακούω).Τώρα ψάχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι CUDA cores ειναι τεχνολογια της nVidia και προσφερουν gpu acceleration σε ορισμενα προγραμματα. Συμφωνα με τη λιστα αυτη: http://www.nvidia.com/docs/IO/123576/nv-applications-catalog-lowres.pdf θα μπορουσες να τους εκμεταλλευτεις. Δυστυχως δεν ξερω αν  θα απρατηρησεις ουσιαστικη διαφορα στις επιδόσεις. Εγω θα σου ποσταρω την πιο συμφερουσα 7970 αυτην την στιγμη που αποτελει και την αρχικη επιλογη μου, αλλα και μια 670 σε περιπτωση που ατομα που γνωριζουν καλυτερα σε παροτρύνουν να αγορασεις nVidia. 

 

Εχω την εντυπωση οτι αξιζει να αγορασεις nVida για το Sony Vegas. Ειδικα τωρα που βλεπω τις τιμες της 670 πεσμενες στα 365 ευρω πιστευω πως αποτελουν την καλυτερη επιλογη.

 

http://www.skroutz.gr/s/430436/Gigabyte-Radeon-HD-7970-3GB-R797OC-3GD.html

http://www.tech4guru.gr/index.php?route=product/product&product_id=3204

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως για τι rendering μιλάμε... Τerragen , 3d studio max , Swift3D,Maya, 3DS Max, Cinema 4D and Blender . Αυτά είναι προγράμματα για rendering. Aν δεν ενδιαφέρεσαι για επαγγελματική χρήση μπορείς να αρχίσεις με Cinema 4D

 

Γενικά σχεδόν σε όλα τα παραπάνω 1ο και κύριο λόγο παίζει ο CPU . Μερικά εκμεταλευόνται τους CUDA όπως το Cinema και μερικά γενικά επωφελούνται από οποιαδήποτε κάρτα γραφικών.

Πάντως όπως και να έχει ο CPU είναι το Α και το Ω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://i.imgur.com/lYI3A.png

 

Αυτά είναι τα parts που έχω επιλέξει + 1TB σκληρό

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την Mobo(Asus Socket 1155 P8Z77-V Deluxe 242€) και τον Cooler(Cpu Cooler Corsair Hydro H55 70€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως για τι rendering μιλάμε... Τerragen , 3d studio max , Swift3D,Maya, 3DS Max, Cinema 4D and Blender . Αυτά είναι προγράμματα για rendering. Aν δεν ενδιαφέρεσαι για επαγγελματική χρήση μπορείς να αρχίσεις με Cinema 4DΓενικά σχεδόν σε όλα τα παραπάνω 1ο και κύριο λόγο παίζει ο CPU . Μερικά εκμεταλευόνται τους CUDA όπως το Cinema και μερικά γενικά επωφελούνται από οποιαδήποτε κάρτα γραφικών. Πάντως όπως και να έχει ο CPU είναι το Α και το Ω ...
Συγκεκριμένα για το Sony Vegas pro που ενδιαφέρεται ο ts , γίνεται gpu acceleration με εντολές του προτύπου OpenCL που βοηθάει τα μέγιστα και στο playback και στο Redering. Υποστηρίζεται δε και στις κάρτες την Amd και της Nvidia.

 

http://i.imgur.com/lYI3A.png Αυτά είναι τα parts που έχω επιλέξει + 1TB σκληρό Θα ήθελα την γνώμη σας για την Mobo(Asus Socket 1155 P8Z77-V Deluxe 242€) και τον Cooler(Cpu Cooler Corsair Hydro H55 70€)
Fail σύνθεση κατά την γνώμη μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να ποστάρω ευκολα σύνθεση απο tablet( copy-paste για κλάματα). Ρε Δεινοσαυρε που είσαι ρε;;;;;;; Μην πετάξει τσάμπα λεφτα το παλικάρι .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...