Προς το περιεχόμενο

ssd - value for money ανά κατηγορία gb


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπαίνοντας στη λογική να πάρω έναν ssd για το laptop μου, παρατήρησα ότι υπάρχουν διάσπαρτα threads που καθένα αφορά συγκεκριμένα ερωτήματα και όχι το βασικότερο, 

ποιος ssd είναι η πιο vfm επιλογή ανάλογα με τα gb; εεε; ποιος;;

 

για την ευκολία επιλογής λοιπόν, προτείνω τη δημιουργία αυτού του θέματος όπου θα κατηγοριοποιούνται οι ssd ως ακολούθως:

50gb -100gb

100gb - 180gb

180gb - 260gb

260gb - 520gb

(η παραπάνω κατηγοριοποίηση είναι ενδεικτική. κάποιος πιο σχετικός με τους ssd από μένα μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο...)

 

ανάλογα λοιπόν τις επιδόσεις και τη τιμή του κάθε δίσκου θα διαμορφώνεται η παραπάνω λίστα με τους

νικητές κάθε κατηγορίας 

 

κάθε χρήστης θα φτιάχνει τη λίστα που νομίζει, θα γίνεται η ανάλογη συζήτηση/ σύγκριση/ βρίσιμο και τα συναφή, και θα καταλήγουμε σε μια τελική λίστα που θα ανανεώνεται συνεχώς

 

προφανώς σε κάθε κατηγορία μπορεί να υπάρχουν και πάνω από μία επιλογές, τουλάχιστον όμως ο ενδιαφερόμενος θα ξέρει ανάμεσα σε ποιους να κοιτάξει

 

αυτά,

 

προτείνω να γίνει και sticky :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φίλε μου ωραίο σαν ιδέα αλλά οι τιμές ειδικά στους ssd αλλάζουν με ταχύτατους ρυθμούς. Στο ερώτημά σου:

 

Α) ΚΑΝΕΝΑΣ.

Β) intel 330 180gb

Γ) ocz vertex 4 256gb

Δ) Κανένας ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, ας αλλάζει και το thread με ταχύτατους ρυθμούς.. :P

 

μάλλον εννοείς τον intel 330 180gb που παίζει στα 121,00 € 

 

με τέτοια τιμή για 180gb μάλλον δεν υπάρχει και λόγος για λιγότερα gb.. 

 

μπορεί να υπάρχει μια διαφοροποίηση και για τις πιο premium επιλογές.. ok, ο 330 είναι vfm, αλλά να αποτυπώνεται και η κατηγορία του 520 λόγω χάρη που χτυπιέται με τους 840 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηγορία εφόσον μιλάμε για δίσκους πάει με τα gb. Ο 840 pro και ο corsair neutron gtx είναι πεταμένα λεφτά για κάποιον που δεν μπεντσάρει.

 

Ούτε είχαν ούτε έχουν vfm οι "premium" όπως τις λες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον πέτυχα κάπου στην Καμπότζη 110 δολλάρια ΗΠΑ και δωρεάν μεταφορικά :P

 

Προφανώς μιλάμε για τιμές στην Ελλάδα ρε συ Χάρη. Δεν περιμένουν όλοι την προσφορά από του διαόλου το κέρατο με το χέρι κολλημένο στο F5. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απαραίτητα. Ή να πάρουμε μεγαλύτερο :)

 

Προσωπικά δεν με πείθει το "εγω τόσα gb χρειάζομαι άρα παίρνω τον καλύτερο σε αυτή τη χωρητικότητα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στην περίπτωση που ανέφερα όμως δεν βρίσκεις καλύτερο gb/euro, μόνο ο Crucial M4 νομίζω ότι τον φτάνει από Amazon πάλι βέβαια... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω γιατι οι ssd βγαινουν με χωρητικοτητες δυναμεις του 2 π.χ. 128, 256 ή απλα 120, 250 , παιζει καποιο θεμα καλυτερου; ή τυχαιο γεγονος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...