Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με o/c


doupiaki_ole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

 

 

Λοιπον εχω το εξης συστημα.

 

cpu: Intel E4500

 

mobo:GIGABYTE GA-945P-S3

 

ram: 1x2GB Apacer pc-5300 667Mhz, 1x 1GB Twinmos pc-5300 667Mhz

 

cooler: coolermaster hyper 212 evo

 

gpu: GIGABYTE Geforce GTX650

 

και PSU: nod psu-002 550w (μουφα το ξερω)

 

 

 

Ξεκινησα να κανω overclocking πριν απο λιγες ημερες. Διαβασα τον οδηγo: οδηγος overclocking για core 2 Duo & Quad cpus. Εψαξα και στο φορουμ για προηγουμενα θεματα για τον επεξεργαστη μου και για τη μητρικη μου για overclocking.

 

 

 

To προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να ξεπερασω τα 260 bus speed.Να πω οτι εχω κλειδωμενο πολλαπλασιαστη στα x11. Ανεβασα τo vcore Μεχρι 1,49. Η intel δινει μεχρι 1,5. Τσιμπισα και το ΝΒ overvoltage μεχρι +0,2. Το ram multiplier το αλλαζω ωστε η ram να μην ξεπερασουν τα 667Mhz. Tα CAS τα εχω 5-5-5-15 και refresh rate 15,κατι. Ομως το pc δεν λεει να στρωσει. Τι εννοω;;; Αν μπορεσει και μπει στα windows και δεν κολλησει, τρεχοντας το prime95 πεταει μπλε οθονη και κανει επανεκκινηση (αν δεν κολλησει και στην μπλε οθονη). Βλεπω ομως οτι στο φορουμ καποιοι ανεβαινουν μεχρι 3,2 και 3,4 με ιδιο cpu. Επισης σε αλλα θεματα του φορουμ με την ιδια mobo με αλλο επεξεργαστη βλεπω μεγαλη αυξηση του bus speed. Διαβασα κιολας καποιο μελος ελεγε οτι πιανει ανετα μεχρι 333 bus speed με μικροτερο πολλαπλασιαστη (ο δικος μου οπως ειπα ειναι κλειδωμενος οποτε και 300 καλα θα ημουν). Να αναφερω οτι οταν ξεκινησα ειχα ενα θεμα με το BIOS και δεν με αφηνε να κανω o/c (στην επανεκκινηση γυριζε στις αρχικες ρυθμισεις εστω και με ελαχιστη αυξηση του fsb). Εβαλα ενα πιο παλιο και εστρωσε.

 

 

 

Να φταει το BIOS, το τροφοδοτικο ειναι μεγαλη πατατα η να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο 3 φορες οπως λεει και ο οδηγος για πατατες cpu;;;

 

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες κανέναν με μητρική σαν την δικιά σου αποτελέσματα κλπ? (ρωτάω γιατί δεν ξέρω)

Αν ναι τότε έχεις πέσει σε πατάτα cpu.

 

Διαφορετικά μπορεί η μητρική σου να μην είναι καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...