Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν γνωρίζετε.

Θέλω να κάνω μια αγορά από amazon.com, το προϊόν κοστίζει 465 $. 

Καθώς δεν έχω αγοράσει άλλη φορά από εξωτερικό μέσω διαδικτύου, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι γίνεται με δασμούς, φόρους κλπ; 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά, πρέπει να γνωρίζεις ότι η αμερικάνικη αμαζόνα, και γενικά τα αμερικάνικα μαγαζιά, έχουν φτηνότερο κόστος αλλά φορτώνονται με μεταφορικά και επιπλέον με τον (ελληνικό) ΦΠΑ που τον προπληρώνεις στην αμαζόνα, και φαίνονται πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

 

Όταν φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, είναι ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις πρόσθετα προβλήματα, ανάλογα με τον τρόπο αποστολής που θα επιλέξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν γνωρίζετε.

Θέλω να κάνω μια αγορά από amazon.com, το προϊόν κοστίζει 465 $.

Καθώς δεν έχω αγοράσει άλλη φορά από εξωτερικό μέσω διαδικτύου, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι γίνεται με δασμούς, φόρους κλπ;

Ευχαριστώ

Κατά 99% όταν φτάσεις στην επιλογή διεύθυνσης θα σου γράψει κόστος μεταφορικών και ένα ποσό που θα προπληρωσεις για φόρους οπότε θα είσαι καλυμενος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρελαβα χθες 02/08

 

Κινητο αξιας 150€ απο Aliexpress με singapore post χωρις τελωνειο, το παρηγγειλα  17/07 και ηρθε χθες.

Παω να παιξω καμια 10ρια τζοκερ  B)  :-D

Μια χαρά σε πήγε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω αλλη απορια... Για παραδειγμα αν αγορασεις ενα κινεζικο προιον απο κινεζικο site οπως το gearbest η παραγγελεια θα σου ερθει απο χωρα εκτος Ε.Ε αρα μπορει να περασει τελωνειο.

Τωρα αν παραγγειλεις το ιδο προιον απο το amazon αλλα παλι ο seller ειναι κινεζος (το βλεπεις αυτο απο το που θα ερθει το προιον) εχει καμια διαφορα?

Λογικα αφου το προιον θα σου σταλει απο ΚΙνα (αγοραζωντας το απο το amazon παντα) υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο ή αλλαζει κατι γιατι το πληρωσες σε ευρωπαικη υπηρεσια?

Υπαρχει περιπτωση τα κινεζικα προιοντα που αγοραζεις στο amazon να ερχονται πρωτα σε καποια μεγαλα αεροδρομια τις Ευρωπης (π.χ Ολλανδια) και μετα Ελλαδα ωστε να αποφευγεις το τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eγω εχω αλλη απορια... Για παραδειγμα αν αγορασεις ενα κινεζικο προιον απο κινεζικο site οπως το gearbest η παραγγελεια θα σου ερθει απο χωρα εκτος Ε.Ε αρα μπορει να περασει τελωνειο.

Τωρα αν παραγγειλεις το ιδο προιον απο το amazon αλλα παλι ο seller ειναι κινεζος (το βλεπεις αυτο απο το που θα ερθει το προιον) εχει καμια διαφορα?

Λογικα αφου το προιον θα σου σταλει απο ΚΙνα (αγοραζωντας το απο το amazon παντα) υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο ή αλλαζει κατι γιατι το πληρωσες σε ευρωπαικη υπηρεσια?

Υπαρχει περιπτωση τα κινεζικα προιοντα που αγοραζεις στο amazon να ερχονται πρωτα σε καποια μεγαλα αεροδρομια τις Ευρωπης (π.χ Ολλανδια) και μετα Ελλαδα ωστε να αποφευγεις το τελωνειο?

Αν στέλνει από χώρα εκτός εε υπάρχει το ρίσκο τελωνείου

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να σταλεί σε κάποια αποθήκη τους και εκεί να μπει σε νέο κουτί ώστε να φαίνεται ότι έρχεται από ευρωπαϊκή χώρα (στην ουσία αυτό είναι η τριγωνική αποστολή)

 

Οτιδήποτε άλλο αν είναι εκτός Ε.Ε είναι ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στέλνει από χώρα εκτός εε υπάρχει το ρίσκο τελωνείου

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να σταλεί σε κάποια αποθήκη τους και εκεί να μπει σε νέο κουτί ώστε να φαίνεται ότι έρχεται από ευρωπαϊκή χώρα (στην ουσία αυτό είναι η τριγωνική αποστολή)

 

Οτιδήποτε άλλο αν είναι εκτός Ε.Ε είναι ρίσκο

Mπορεις να την απαιτησεις στο amazon αυτην την τριγωνικη αποστολη που λες?

Δηλαδη αν παραγγειλεις απο amazon ενα προιον που βλεπεις οτι ο seller θα το στειλει απο ΚΙνα ειναι το ιδιο με το να το αγορασεις απο κινεζικο site..Υπαρχει το ενδεχομενο τελωνειου.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mπορεις να την απαιτησεις στο amazon αυτην την τριγωνικη αποστολη που λες?

Δηλαδη αν παραγγειλεις απο amazon ενα προιον που βλεπεις οτι ο seller θα το στειλει απο ΚΙνα ειναι το ιδιο με το να το αγορασεις απο κινεζικο site..Υπαρχει το ενδεχομενο τελωνειου.. :unsure:

Όχι δεν μπορείς, τέτοια υπηρεσία προσφέρουν κάποια κινέζικα site και αυτό σε συγκεκριμένα προϊόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικείμενο αξίας 13,5 ευρώ από Aliexpress μου βγάζει ότι έχει μπει στο τελωνείο από 1/8.

Μη μου λες τετοια γιατι περιμενω κι εγω απο aliexpress κατι αξιας 25 ευρω και απο 2/8 ειναι στο Ελ βενιζελος απο οτι μπορω να δω με tracking .. Μου το στειλαν με aliepress standard shipping που ειναι δωρεαν.. Εσενα με τι στο στελνουν?Που το ελεγχεις οτι ειναι στο τελωνειο , στην σελιδα του ΕΛΤΑ?

Η πλακα ειναι οτι οταν το αγορασα εγω εκανε 24,80 προσφορα ενω τωρα κανει 42 ευρω..

Εχω ακουσει οτι αν στο εκτελωνισουν το ΦΠΑ που πληρωνεις ειναι βαση τις τιμης που εχει τωρα , θα κανω το κοροιδο ετσι και το περασουν τελωνειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πρέπει να γνωρίζεις ότι η αμερικάνικη αμαζόνα, και γενικά τα αμερικάνικα μαγαζιά, έχουν φτηνότερο κόστος αλλά φορτώνονται με μεταφορικά και επιπλέον με τον (ελληνικό) ΦΠΑ που τον προπληρώνεις στην αμαζόνα, και φαίνονται πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

 

Όταν φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, είναι ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις πρόσθετα προβλήματα, ανάλογα με τον τρόπο αποστολής που θα επιλέξεις. 

Κάτσε, νόμιζα ότι είχαμε πει ότι όταν παίρνεις από οποιοδήποτε amazon, δεν πληρώνεις τελωνεία καθώς είναι προπληρωμένα αυτά, έχει κάνει συμφωνία με το αμαζον, κάτι τέτοιο! Δε θυμάμαι καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, νόμιζα ότι είχαμε πει ότι όταν παίρνεις από οποιοδήποτε amazon, δεν πληρώνεις τελωνεία καθώς είναι προπληρωμένα αυτά, έχει κάνει συμφωνία με το αμαζον, κάτι τέτοιο! Δε θυμάμαι καλά..

Στο γράφει όταν είναι προπληρωμένοι οι δασμοί , λέει στο τέλος import fees X δολλάρια , τότε η τιμή είναι τελική.

Υπάρχουν και άλλοι πωλητές στο Amazon εκτός του ιδίου του Amazon ,μερικοί δεν ζητούν να προπληρώσεις τους δασμούς οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου χρεωθούν εδώ.

Από Amazon ευρωπαϊκό δεν έχεις κάτι έξτρα σε χρεώνει ελληνικό ΦΠΑ έτσι κι αλλιώς όταν βάλεις την διεύθυνση αποστολής Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτσε, νόμιζα ότι είχαμε πει ότι όταν παίρνεις από οποιοδήποτε amazon, δεν πληρώνεις τελωνεία καθώς είναι προπληρωμένα αυτά, έχει κάνει συμφωνία με το αμαζον, κάτι τέτοιο! Δε θυμάμαι καλά..

Nαι τα προπληρωνεις , οταν φτασεις να κανεις check out τοτε θα δεις ποσο υπολογιζουν τα εξοδα τελωνειου , και τα μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αισθηση οτι τα τελωνεια δουλεουν πλεον οπως τοτε με τα αυτοκινητα απο Γερμανια.

Αν ειχες ενα αυτοκινητο με τιμολογιο αγορας 10.000 ευρω αλλα αυτοι στους πινακες το κοστολογουσαν 15.000, βαζανε τους φορους με βαση τους πινακες. Αμα το τιμολογιο σου ητανε 17.000 τοτε σα βαση περνανε το τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, νόμιζα ότι είχαμε πει ότι όταν παίρνεις από οποιοδήποτε amazon, δεν πληρώνεις τελωνεία καθώς είναι προπληρωμένα αυτά, έχει κάνει συμφωνία με το αμαζον, κάτι τέτοιο! Δε θυμάμαι καλά..

 

Το τι είχαμε πει και είχαμε κάνει είναι άλλο και το τι θα κάνουν τα ΕΛΤΑ με τα νέα μέτρα είναι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...