Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dkmaster είπε

Και εμένα έτσι ήταν η κατάσταση σε ένα κινητό και έσκασε μια χαρά ένα 150ρι από το τελωνείο.

Η αξία του είναι γύρω στα 20 ευρώ. Πόσο περίπου θα πληρώσω;γνωρίζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Καλά, δεν γνωρίζεις ότι η ατέλεια από τρίτες χώρες είναι 22€;

Εχω να ψωνισω πανω απο 1,5 χρονο λογο του οτι ειχα μπει στρατο, και εχω χασει πολλα επισοδεια και γενικα δεν ξερω τι παιζει πλεον με τα τελωνεια. Το μονο που ξερω ειναι οτι πλεον σχεδον ολα τα δεματα απο τριτες χωρες μπαινουν τελωνειο!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, makfil είπε

Η συζήτηση γίνεται για αγορά από Κίνα, οπότε 1) ο κινέζος συνήθως δεν βάζει απόδειξη, 2) η δηλωμένη αξία του κινέζου πάνω στο αυτοκόλλητο είναι αναξιόπιστη και 3) ο τελωνειακός δεν ανοίγει το δέμα για να ψάξει μήπως υπάρχει απόδειξη.

Το περίεργο είναι ότι γράφεις για την περίπτωση που μέσα στο δέμα υπάρχει απόδειξη και στη συνέχεια αναφέρεις την περίπτωσή σου που ο τελωνειακός δεν άνοιξε το δέμα για να δει την απόδειξη, δηλαδή αυτοαναιρείσαι.

Ειπα εγω πουθενα οτι δεν ανοιξαν το δεμα του παιδιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BloodDonor89 είπε

Εχω να ψωνισω πανω απο 1,5 χρονο λογο του οτι ειχα μπει στρατο, και εχω χασει πολλα επισοδεια και γενικα δεν ξερω τι παιζει πλεον με τα τελωνεια. Το μονο που ξερω ειναι οτι πλεον σχεδον ολα τα δεματα απο τριτες χωρες μπαινουν τελωνειο!  

Η τελωνειακή νομοθεσία είναι παλιά αλλά δεν εφαρμοζόταν πιστά μέχρι το καλοκαίρι του 2017 και είχαμε καλομάθει αφού τα δέματα από τρίτες χώρες περνούσαν χωρίς ουσιαστικό έλεγχο και δεν πληρώναμε έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτά άλλαξαν και τώρα ελέγχουν σχεδόν όλα τα δέματα με στόχο την αύξηση των εσόδων αφενός του Κράτους (ΦΠΑ) αφετέρου των ΕΛΤΑ με το τέλος εκτελωνισμού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

θέλω να παραγγείλω το iphone 6 απο AliExpress και κοστίζει 213$ θα περαση τελωνείο;;;;(Μέγεθος: 10cm x 10cm x 10cm και βάρος: 0.4kg δέματος)

Αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, BloodDonor89 είπε

Η αξία του είναι γύρω στα 20 ευρώ. Πόσο περίπου θα πληρώσω;γνωρίζεις; 

Για τα υπολοιπα σου απαντησανε, αλλά πρόσεχε γιατί η ατέλεια υπολογίζεται στην αξία cif, δηλαδη συνολο ΜΑΖΙ με μεταφορικά.

Θα σου προτεινα να ρίξεις μια καλη ματια στον οδηγο του makfil (link στην υπογραφή του)

15 ώρες πριν, michalisbs είπε

Καλησπέρα 

θέλω να παραγγείλω το iphone 6 απο AliExpress και κοστίζει 213$ θα περαση τελωνείο;;;;(Μέγεθος: 10cm x 10cm x 10cm και βάρος: 0.4kg δέματος)

Αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω;;;; 

ontopic : ΟΧΙ και --> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

extra : iphone 6 απο Ali σε αυτή την τιμή; Να εισαι σιγουρος οτι επιμερους εξαρτήματα δεν θα ειναι apple. Διαβασε προσεκτικά τα reviews του πωλητη

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω να αγορασω ενα εξαρτημα αυτοκινητου απο nengun (japan) και επειδη ειναι μεγαλο (καπω αυτοκινητου) μου δινουν την επιλογη να σταλει με πλοιο. Εχει κανεις εμπειρια εκει τι παιζει; Πανε τελωνειο πειραια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ! Θα ήθελα να ρωτησω για αγορά ενός TV-Box στα 70€ περίπου, στο geekbuying υπάρχει επιλογή παραγγελίας απο Ιταλία η Γερμανία, αυτό σημαίνει οτι υπάρχει στην αποθήκη τους στην Ευρώπη ; και οτι αν το παραγγείλω δεν θα επιβαρυνθω με φόρους και δασμούς στο τελωνείο ; Αν ναι τοτε πείτε μου παρακαλώ καλύτερα να κάνω παραγγελία μέσω Γερμανίας ή μέσω Ιταλίας ; Αν όχι τοτε εξηγηστε μου τοτε τι ακριβώς σημαίνουν όλα αυτά με τις επιλογές Γερμανίας Ιταλίας Ισπανίας κλπ. στο geekbuying ; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Pavel Grek είπε

Καλημέρα σε όλους ! Θα ήθελα να ρωτησω για αγορά ενός TV-Box στα 70€ περίπου, στο geekbuying υπάρχει επιλογή παραγγελίας απο Ιταλία η Γερμανία, αυτό σημαίνει οτι υπάρχει στην αποθήκη τους στην Ευρώπη ; και οτι αν το παραγγείλω δεν θα επιβαρυνθω με φόρους και δασμούς στο τελωνείο ; Αν ναι τοτε πείτε μου παρακαλώ καλύτερα να κάνω παραγγελία μέσω Γερμανίας ή μέσω Ιταλίας ; Αν όχι τοτε εξηγηστε μου τοτε τι ακριβώς σημαίνουν όλα αυτά με τις επιλογές Γερμανίας Ιταλίας Ισπανίας κλπ. στο geekbuying ; Ευχαριστώ. 

Ενοτητα ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ -ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο https://www.insomnia.gr/forums/topic/672575-mecool-m8s-pro-plus-review-και-σκάλισμα/

Επισης για αγορες απο εξωτερικό ρίξε μια καλη ματια στον οδηγο του makfil --> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pavel Grek

Εάν βεβαιωθείς από το μαγαζί ότι θα το στείλουν από αποθήκη στις χώρες αυτές ή και άλλη της ΕΕ, δεν θα χρεωθείς με έξοδα εκτελωνισμού.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

hello guys, παρήγγειλα ένα δισκάκι από amazon αμερικής στα 28+ δολλάρια (περίπου 24 ευρώ) -- edit* 28 είναι με μεταφορικά, καθαρή τιμή δίσκου 23$-- και δυστυχώς μου έρχεται με dhl. Αυτό που ήξερα είναι οτι γενικά στο amazon αμερικής σου χρεώνουν με το checkout τα τέλη τελωνείου αν υπάρχει περίπτωση τελωνείου κάτι που δεν έγινε σε αυτή την περίπτωση. Στο tracking της dhl πέρασε από τελωνείο:

 

9:17 AM
Package arrived at a carrier facility
ATHENS, XX GR
7:59 AM
Customs Clearance delay
ATHENS, GR
7:59 AM
Initiated customs clearance process
ATHENS, GR
7:59 AM
Customs Clearance delay
ATHENS, XX GR
7:59 AM
Initiated customs clearance process
ATHENS, XX GR
1:41 AM
Package has left the carrier facility
LEIPZIG, DE

 

Τι παίζει να μου χρεώσει η dhl;

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...