Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ισχύος Forthnet - Thomson TG585 v8


Nonos1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα προβληματάκι που ίσως για κάποιον να είναι μια απλή ρύθμιση,

Εδώ θα ήθελα την βοήθεια κάποιού που μπορεί να γνωρίζει,

Λοιπόν για να μην σας κουράζω.

 

Forthnet - Thomson TG585 v8.

Μέσα στο σπίτι μου σε απόσταση περίπου 8-9 μέτρων σε άλλο δωμάτιο σήμα κουλούρι.

Ίσα ίσα μια γραμμή σήμα.

Τοποθετημένο το router στο γραφείο.

Στο σαλόνι απόσταση περίπου 8-9 μετρά όπως προανέφερα δεν έχει σχεδόν καθόλου σήμα.

 

Επειδή με την Forthnet δεν βγάζω άκρη 20 λεπτά αναμονή και ενώ μιλάς με τον τεχνικό εντελώς τυχαία να πέφτει η γραμμή , σκέφτηκα να βρω λύση εδώ σε εσάς τους Gourou   :-D .

Μου είπαν οι τεχνικοί της Forthnet για Channels ( 6) αλλά κ πάλι τίποτα.

Ίσως έχει να κάνει με τα channel που μου είπαν.

 

Σας παραθέτω τις  ρυθμίσεις του router.

 

 Configuration

        spacer.gif Interface Enabled: Yes spacer.gif Physical Address: ********** spacer.gif Network Name (SSID): ********** spacer.gif Interface Type: 802.11b/g/n spacer.gifActual Speed: 65 Mbps spacer.gif Band: 2.4G Hz spacer.gif Channel Selection: Manual spacer.gif Region: Europe spacer.gif Channel: 6 spacer.gif Allow multicast from Broadband Network: Yes

 

Security

 

        spacer.gif Broadcast Network Name: Yes spacer.gif Allow New Devices: New stations are allowed (automatically) spacer.gif Security Mode: WPA-PSK spacer.gif WPA-PSK Preshared Key: ************** spacer.gif WPA-PSK Encryption: TKIP+AES spacer.gif WPA-PSK Version:

WPA+WPA2

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο το να δοκιμασεις να αλλαξεις καναλι να βαλεις το ρουτερ καπου πιο ψηλα και μακρια απο εμποδια ,να βαλεις την κεραια του Pc Καπου πιο ψηλα μακρια απο εμποδια δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.αναλογα το σπιτι το παχος των τοιχων τις παρεμβολες κτλ μπορει να εχεις καλο σημα πχ 2 οροφους κατω αλλα να μην πιανεις στο διπλα δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

εβαλα και εγω χτες το ιδιο ακριβως με εσενα αλλα δεν αντιμετωπιζω προβλημα. κανω χρηση απο τον ενα οροφο στον αλλο αλλα ποτε απο δωματιο σε δωματιο. line of sight  δεν εχω οταν ειμαι στον πανω οροφο... λες να φταιει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εβαλα και εγω χτες το ιδιο ακριβως με εσενα αλλα δεν αντιμετωπιζω προβλημα. κανω χρηση απο τον ενα οροφο στον αλλο αλλα ποτε απο δωματιο σε δωματιο. line of sight  δεν εχω οταν ειμαι στον πανω οροφο... λες να φταιει κατι αλλο?

εγω παντως δεν καταλαβα ποτε εχεις σημα και ποτε οχι οπως το εγραψες.εχεις απο οροφο σε οροφο αλλα δεν εχεις απο δωματιο σε δωματιο.αν ναι μια απο τα ιδια οπως εγραψα και πιο πανω για τον αλλον φιλο.αλλαγη καναλι αλλο σημειο το ρουτερ πιο νεα firmware και drivers για τις καρτες.κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημα εχω απο οροφο σε οροφο. απο δωματιο σε δωματιο δεν κανω χρηση. επισης αναφερω οτι δεν εχω LOS απο οροφο σε οροφο. μηπως φταιει κατι αλλο στον φιλο nonos1981?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημα εχω απο οροφο σε οροφο. απο δωματιο σε δωματιο δεν κανω χρηση. επισης αναφερω οτι δεν εχω LOS απο οροφο σε οροφο. μηπως φταιει κατι αλλο στον φιλο nonos1981?

με τα ρουτερς ειναι ολα σχετικα.με το thomson δινω στον γειτονα δυο οροφους κατω αλλα απο δωματιο σε σαλονι παιζει μεν αλλα χαμηλα.εχω πετυχει και περιπτωσεις να ειναι μικρη αποσταση και να μην παιζει καλα ενω να παιζει καλυτερα απο οροφο σε οροφο.περα απο καναλια θεσεις και διαφορα αλλα δεν υπαρχουν πολλα να γινουν.δυσκολο να βρεις τι το επηρεαζει κτλ.ειδικα τα ξυλινα πατωματα,γυψοσανιδες,τζαμια,ψευδοροφες δεν ειναι εμποδια.πορτες ασφαλειας,πετροχτιστα σπιτια ,μαρμαρινα πατωματα ειναι μεγαλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...