Προς το περιεχόμενο

Αυτοκτόνησε ο χάκερ και ακτιβιστής για τα ψηφιακά δικαιώματα Άαρον Σβαρτς


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παλικαρι το φαγανε και το φαγανε στεγνα!!!

Ακουστε μια περιπτωση...

Πριν 15 χρονια ειχε παει ενα παιδι απο ενα χωριο της πυλου αμερικη για σπουδες.

Αυτος ηταν διανοια στους υπολογιστες και αρχισε να τους σκαλιζει...

Λοιπον μετα απο 3 χρονια επιστρεφει ελλαδα για 3 μερες ενω τον κυνηγουσε η cia...

Φευγει για κυπρο και απο τοτε(10+ χρονια)   δεν εδωσε σημαδια ζωης.

Δεν ξερει κανενας τι εγινε το παλικαρι.

Η οικογενεια του τον εχει ξεγραψει...

Τον εξαφανισαν απλα.!

Τι εχετε να πειτε?......

 

υ.γ  αυτο το ξερω απο πρωτο χερι. ειμαι απο εκει...

https://www.youtube.com/watch?v=ErctfQrdbrk

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κατάθλιψη ομως κάνει πολυ μεγαλύτερες δουλειές! Αλλα αυτα τα θεωρούμε λεπτομερειες μιας και οι θεωρίες συνωμοσίας "πουλάνε" περισσοτερο.

Δεν ειναι τα παντα θεωριες συνωμοσιας ... ζουμε σε μια εποχη που το εγκλημα εχει γινει επιστημη , η προβοκατσια η παραπληροφορηση κανουν καλα την δουλεια τους και αποπροσανοτιζουν τις μαζες ωστε καποια μαγαζακια να μενουν ανοιχτα ... Δεν μπορει ενα παιδι με στοχο και σκοπο αφοσιωμενο στον ακτιβισμο να παραδωσει τα οπλα και να αυτοκτονησει ... απλα δεν γινεται !!! Αν ακουσεις μια μερα οτι αυτοκτονησε και ο τζουλιαν ασανζ απο καταθλιψη θα το πιστεψεις ???Υπαρχουν πολλα που δεν γνωριζει ο κοσμος για το πως δρουν οι μυστικες υπηρεσιες αλλα καποια θα βγαινουν στην φορα !! Οπως αν σου λέγαν για το πως δρουν οι οικονομικοι δολοφονοι στις χωρες... θα ελεγες θεωριες συνομοσιας , βγηκε ομως ο john perkins και εβγαλε στην φορα ολη την βρωμια !!! Σιγουρα δεν πρεπει να μας κατατρεχουν φαντασματα και το κυνηγι μαγισσων πουλαει αλλα ενα ανοιχτο μυαλο παντα βοηθαει φιλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην αυτοκτόνησε...νέο παιδί που μάχονταν για τα ψηφιακά δικαιώματα, με έντονη δράση ακτιβιστή κλπ. Μας δουλεύετε???!!

 

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει κατάθλιψη, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά καταλαβαίνουμε τι σημαίνει κατάθλιψη. Δεν αυτοκτονούν όλοι όσοι έχουν κατάθλιψη. Το ότι είχε κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε αυτή η αθένεια τον οδήγησε στην αυτοκτονία. Θα έλεγα μάλιστα πως εκτός από πιθανό μοιάζει ταυτόχρονα και λίγο βολικό, για όσους τον κυνηγούσαν.

 

Το τι ακριβώς έγινε κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά, αυτό είναι βέβαιο. Ακόμα όμως και αν δεν "τον αυτοκτόνησαν", τα όσα αντιμετώπιζε (πέραν της ασθένειάς του) σίγουρα και εκείνα τον οδήγησαν εκεί. Το ποιος παράγοντας έπαιξε το σπουδαιότερο ρόλο δεν το ξέρουμε, πιθανόν αλληλοσυμπληρώθηκαν...

 

Μπορεί να πει κανείς με σιγουριά πως και να μην τον κυνηγούσαν τόσο και πάλι θα είχε αυτοκτονήσει; Άτομα με κατάθλιψη συχνά μεγαλουργούν και εγώ και εσύ ούτε καν γνωρίζουμε ή έστω υποψιαζόμαστε την ασθένειά τους. Η δράση που είχε αναπτύξει στη ζωή του δείχνει πως κάθε άλλο παρά καταβεβλημένος ήταν από την κατάθλιψη. Με βάση αυτό πιο πολύ μου ταιριάζει στο προφίλ του το να γινόταν ένας άνθρωπος που έπασχε από κατάθλιψη αλλά μεγαλούργησε παρά κάποιος που είχε κατάθλιψη και τελικά αυτοκτόνησε.

 

Άλλωστε πέρα από το θέμα της αυτοκτονίας, το κομμάτι της αντιμετώπισης που είχε από το "σύστημα", προσωπικά το κρίνω και ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά καταλαβαίνουμε τι σημαίνει κατάθλιψη. Δεν αυτοκτονούν όλοι όσοι έχουν κατάθλιψη. Το ότι είχε κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε αυτή η αθένεια τον οδήγησε στην αυτοκτονία. Θα έλεγα μάλιστα πως εκτός από πιθανό μοιάζει ταυτόχρονα και λίγο βολικό, για όσους τον κυνηγούσαν.

 

Το τι ακριβώς έγινε κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά, αυτό είναι βέβαιο. Ακόμα όμως και αν δεν "τον αυτοκτόνησαν", τα όσα αντιμετώπιζε (πέραν της ασθένειάς του) σίγουρα και εκείνα τον οδήγησαν εκεί. Το ποιος παράγοντας έπαιξε το σπουδαιότερο ρόλο δεν το ξέρουμε, πιθανόν αλληλοσυμπληρώθηκαν...

 

Μπορεί να πει κανείς με σιγουριά πως και να μην τον κυνηγούσαν τόσο και πάλι θα είχε αυτοκτονήσει; Άτομα με κατάθλιψη συχνά μεγαλουργούν και εγώ και εσύ ούτε καν γνωρίζουμε ή έστω υποψιαζόμαστε την ασθένειά τους. Η δράση που είχε αναπτύξει στη ζωή του δείχνει πως κάθε άλλο παρά καταβεβλημένος ήταν από την κατάθλιψη. Με βάση αυτό πιο πολύ μου ταιριάζει στο προφίλ του το να γινόταν ένας άνθρωπος που έπασχε από κατάθλιψη αλλά μεγαλούργησε παρά κάποιος που είχε κατάθλιψη και τελικά αυτοκτόνησε.

 

Άλλωστε πέρα από το θέμα της αυτοκτονίας, το κομμάτι της αντιμετώπισης που είχε από το "σύστημα", προσωπικά το κρίνω και ξεχωριστά.

Φυσικά και δεν αυτοκτονούν όσοι έχουν κατάθλιψη. Όμως, οι πιθανότητες αυξάνονται δραματικά, ειδικά αν κάτι πηγαίνει πραγματικά λάθος στη ζωή του ασθενούς. Και το να μπείς φυλακή για όλη σου τη ζωή χωρίς να είσαι δολοφόνος θα έλεγα πως είναι πολύ λάθος.

Τον κυνήγησαν υπερβολικά και η κατάσταση του επιδεινώθηκε λόγω αυτού, αλλά δεν σου φαίνεται παράλογο να τον σκότωσαν όταν ούτως ή άλλως θα έμπαινε φυλακή; Εγώ σε αυτό έχω ένσταση, στην ιδέα ότι αποκλείεται να αυτοκτόνησε(ενώ ήταν καταθλιπτικός) και αντ'αυτού τον δολοφόνησαν και κρέμασαν το πτώμα του.

Καταλαβαίνω πως κάποιοι άνθρωποι είναι αδίστακτοι αλλά μου φαίνεται ηλίθιο να ρισκάραν για έναν ακτιβιστή το να έβγαζε κάποιος ιατροδικαστής διάγνωση ότι δολοφονήθηκε. Ειδικά όταν είναι έτοιμος να μπεί φυλακή (δηλαδή είναι ήδη εξουδετερωμένος).

 

http://www.aaronsw.com/weblog/verysick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κατάλαβα:

 

πρώτα τον ψέκασαν και μετά τον σκότωσαν; ή πρώτα έπαθε κατάθλιψη, μετά αυτοκτόνησε, τώρα τον ψεκάζουν και σε λίγες μέρες θα καταδικαστεί να διαβάζει 50 χρόνια τα σχόλια σε παρόμοιες ειδήσεις;

 

:P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου αναρτημένο με σαφήνεια (κατά προτίμηση στα Ελληνικά), το ποια είναι τα στοιχεία που έχουν βρεθεί και ποιοι οι λόγοι που αυτά ερμηνεύονται ως αυτοκτονία (έστω και ως τον πιθανότερο λόγο θανάτου του);

Φυσικά μιλώ για τα επίσημα.

 

Ρωτώ από καθαρή περιέργεια δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν αυτοκτονούν όσοι έχουν κατάθλιψη. Όμως, οι πιθανότητες αυξάνονται δραματικά, ειδικά αν κάτι πηγαίνει πραγματικά λάθος στη ζωή του ασθενούς. Και το να μπείς φυλακή για όλη σου τη ζωή χωρίς να είσαι δολοφόνος θα έλεγα πως είναι πολύ λάθος.

Τον κυνήγησαν υπερβολικά και η κατάσταση του επιδεινώθηκε λόγω αυτού, αλλά δεν σου φαίνεται παράλογο να τον σκότωσαν όταν ούτως ή άλλως θα έμπαινε φυλακή; Εγώ σε αυτό έχω ένσταση, στην ιδέα ότι αποκλείεται να αυτοκτόνησε(ενώ ήταν καταθλιπτικός) και αντ'αυτού τον δολοφόνησαν και κρέμασαν το πτώμα του.

Καταλαβαίνω πως κάποιοι άνθρωποι είναι αδίστακτοι αλλά μου φαίνεται ηλίθιο να ρισκάραν για έναν ακτιβιστή το να έβγαζε κάποιος ιατροδικαστής διάγνωση ότι δολοφονήθηκε. Ειδικά όταν είναι έτοιμος να μπεί φυλακή (δηλαδή είναι ήδη εξουδετερωμένος).

 

http://www.aaronsw.com/weblog/verysick

Προσωπικά τουλάχιστον δεν είπα ότι οπωσδήποτε τον σκότωσαν. Είπα πως το τι πραγματικά έγινε κανείς δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα. Η κατάστασή του πιθανότατα χειροτέρεψε με τον τρόπο που τον αντιμετώπισαν γι' αυτό είπα και πριν πως μάλλον αν δεν τον κυνηγούσαν έτσι δεν θα είχε "αυτοκτονήσει". Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί αυτό που λες ότι θα ήταν ηλίθιο να τον σκοτώσουν δεν μου φαίνεται και τόσο ηλίθιο γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν μπορώ να γνωρίζω με σιγουριά. Ακόμα και η στάση τους απέναντί του αρκεί για μένα για να τους "καταδικάσω" και να πω πως με το τρόπο τους ακόμα και αν δεν τον σκότωσαν τον οδήγησαν κι εκείνοι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου αναρτημένο με σαφήνεια (κατά προτίμηση στα Ελληνικά), το ποια είναι τα στοιχεία που έχουν βρεθεί και ποιοι οι λόγοι που αυτά ερμηνεύονται ως αυτοκτονία (έστω και ως τον πιθανότερο λόγο θανάτου του);

Φυσικά μιλώ για τα επίσημα.

 

Ρωτώ από καθαρή περιέργεια δηλαδή;

@CosmosKGR Πιο πάνω πάντως υπάρχει link με επίσημη ανακοίνωση από την οικογένεια του εκλιπόντος. (αυτό εδώ --> http://goo.gl/60ghZ).

Δεν έχει σημασία αν το έκανε ο ίδιος. Οι ηθικοί αυτουργοί υπάρχουν στη συγκεκριμένη περίπτωση και δε χρειάζονται θεωρίες συνωμοσίας για το προφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CosmosKGR Πιο πάνω πάντως υπάρχει link με επίσημη ανακοίνωση από την οικογένεια του εκλιπόντος. (αυτό εδώ --> http://goo.gl/60ghZ).

Δεν έχει σημασία αν το έκανε ο ίδιος. Οι ηθικοί αυτουργοί υπάρχουν στη συγκεκριμένη περίπτωση και δε χρειάζονται θεωρίες συνωμοσίας για το προφανές.

 

Για να λέω την αλήθεια, αυτό που θα μ' ενδιέφερε περισσότερο (στο πιο άμεσο δηλαδή), θα ήταν κάτι σε πιο στενή σχέση με αυτό που ζήτησα.

Δεν είμαι σε θέση να "υποβαθμίσω", την όποια σημαντικότητα των πρώτων δημόσιων δηλώσεων των όποιων στενών συγγενών του. Ούτε θα το ήθελα και ούτε το κάνω. Αλλά, τα επίσημα στοιχεία, είναι κάτι το διαφορετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...