Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά αρχείων από εσωτερικό HDD πού τώρα θά συνδεθεί ως εξωτερικός


panosce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο παλαιός μου υπολογιστής μέ Windows XP χάλασε καί δέν ανοίγει. Είχε έναν HDD διαμορφωμένο μέ NTFS τόν οποίο έχω βγάλει καί αγόρασα μιά θήκη από τό Πλαίσιο γιά νά τόν κάνω εξωτερικό. Ο νέος μου υπολογιστής λειτουργεί μέ Windows 7 καί έχει δύο δίσκους, έναν SSD καί έναν HDD. Θέλω νά μεταφέρω τά αρχεία μου από τόν πρώην εσωτερικό HDD (διαμορφωμένο σέ NTFS από τά XP)  στόν τωρινό εσωτερικό HDD. Υποθέτω ότι άν είναι καί οι δύο NTFS είναι αδιάφορο από ποιό πρόγραμμα δημιουργήθηκαν τά πρός μεταφορά αρχεία καί θά πρέπει νά διαβαστούν άνετα, η κάνω λάθος? Δηλαδή θά συνδέσω τό δίσκο στό νέο υπολογιστή σάν εξωτερικό καί θά κάνω copy στόν καινούργιο εσωτερικό τά αρχεία πού θέλω, βασικά δε θέλω νά μεταφέρω προγράμματα. Υπάρχει σ' αυτή τή διαδικασία κάποιο σημείο πονηρό? Κάπου είδα ότι πρέπει ο νέος υπολογιστής νά πάρει ownership τού δίσκου. Όταν συνδεθώ μέ τόν εξωτερικό, δεν θά συνδεθώ αυτόματα σάν administrator πού είμαι? Υπάρχει κάτι γενικά στήν όλη διαδικασία πού πρέπει νά προσέξω προκαταβολικά ώστε μετά νά μήν τρέχω καί δε προφταίνω?

Ειδικό ερώτημα πού μάλλον πρέπει νά απευθύνω στό Πλαίσιο: Οι οδηγίες από τό κουτί γιά τό δίσκο λένε ότι πρέπει νά τόν κάνω πρώτα FΑΤ 32, αυτό όμως μου φαίνεται λάθος καί άν τό κάνω θά χάσω τά αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...