Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το USB3 σε λάπτοπ Turbox


athankar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κάποιος τι driver να βάλω για λαπτοπ turbox με win8 για να δουλέψει σωστα το usb3 στη σωστή ταχύτητα και όχι σε usb2. To έχω τσεκάρει με αυτούς τους drivers  allOS_2.1.28.1_PV από renesas και ενώ μετά από restart έχω ταχύτητα usb3 σε δίσκο ~75mb/s όταν γίνεται coldboot κατεβαίνει και πάλι σε 34μβ/ς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι με ivy bridge ο υπολογιστής σου ?

γιατί υπάρχει ενα θέμα ακόμα μεταξύ των 8 και των native ivy intel usb 3 εγώ "μεταποίησα" χειροκίνητα κάποιους απο 7 και έκανα και μια ολόκληρη διαδικασία για να παρακαμψω την ασφάλεια των 8 και να τους δεχτούν.. θα ψαξω το λινκ και θα στο ανεβάσω αρκεί να το ξαναβρώ γιατι και τότε ειχα ιδρώσει μεχρι να βρω άκρη..

http://communities.intel.com/thread/32444?start=0&tstart=0

http://answers.microsoft.com/en-us/Search/Search?SearchTerm=usb+3+windows+8&CurrentScope.ForumName=Windows&CurrentScope.Filter=&askingquestion=False

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, λοιπόν το λαπτοπ το έχω κανα μήνα και είναι με cpu i53210m και gpu gt640.Άλλα στοιχεία χρειάζονται?

Λοιπόν κατέβασα αυτό Intel®_USB_3.0_eXtensible_Host_Controller_Driver αλλά μου βγάζει    this computer does not have minimum requirements to install software. Κάτι δεν πάει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που φαντάστηκα.. διάβασε το link που σου ανέβασα και θα καταλάβεις .. επειδή εμπλέκεται και ο κατασκευαστής με update bios είναι δύσκολη η λύση σου.. όχι ότι εγώ που έχω Gbyte μου την έχει δώσει αλλά λέμε.. Χοντρικά για να καταλάβεις όλοι γράφουν Win 8 ready και μετά σε κάνουν μπαλάκι ανάμεσα στον κατασκευαστή - την Intel και την Microsoft.. μόλις φάνε καμιά μήνυση σε κανένα κράτος που λειτουργεί η δικαιοσύνη θα στρώσουν μόνο απ'οτι φαίνεται.. Εγώ περιμένω μια θηκούλα usb 3 να βάλω τον εξωτερικό μου για να κάνω μετρήσεις και να έχω ασφαλή αποτελέσματα.

 

Εδώ είναι η λύση που ακολούθησα έχει οδηγίες στο txt.

https://docs.google.com/file/d/0B1iTNRmwaw54RWMyd3hUVV9WZkE/edit?pli=1

 

Αυτοί που κατέβασες έγραφαν για Win 8 ? Είναι για τα Win 7 γι'αυτο παίρνεις και αυτό το μήνυμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Renesas controller δεν χρειαζεται driver στα Windows 8 για να παιξει.

Εγω αυτη τη στιγμη εχω την εκδοση 6.2.9200.16420 του driver με ημερομηνια 19 Σεππεμβριου 2012, απο την ιδια τη Microsoft.

Εφοσον η RTM ειναι η .16384, πιθανολογω οτι το Update εχει ερθει μεσω των Windows Updates.

 

Δεν εχω αυτη τη στιγμη στικακι σε USB 3.0 για να το δοκιμασω, αλλα πριν καιρο που ειχα δοκιμασει, επαιζε μια χαρα.

Βεβαια εχω Sandy Bridge και εχω και το τελευταιο BIOS.

 

Μηπως να δοκιμασεις ενα Windows Update, αν δεν το εχεις κανει ήδη?

Ισως παιξει, ισως οχι.

 

renesas.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό.. γι'αυτο και εγώ έχω "τσακωθει" παμπολες φορές που υποστηρίζω sandy και Z68 αλλά μας έφαγε το 15% υποτίθεται καλύτερες επιδόσεις.. Το πρόβλημα εντοπίζεται στους native της Intel με τους ivy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα κανα δίωρο, έκανα τα πάντα, αλλά πολλά προβλήματα και όχι καλό αποτέλεσμα. Μου φαίνεται γελοίο και μεγάλο πρόβλημα των windows 8 να αγοράζει κάποιος ένα καινούριο λαπτοπ με μοντέρνα χαρακτηριστικά και να κολλάει σε ταχύτητα usb2 με εξωτερικό δίσκο ssd! Μου φαίνεται χρειάζομαι αναβάθμιση σε win7 ή να το πάω στο πλαίσιο και να απαιτήσω να μου το φτιάξουν να δουλέψει σωστά, ας κάνουνε κωλοτούμπες δε με νοιάζει (και ας μη φταίνε αυτοι για τις αηδίες της Ms  και Intel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες είναι φίλε μου και να υπαναχωρήσεις της αγοράς σου μπορείς αφού δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για τις οποίες αγοράστηκε. Κάτσε να δεις σε λίγο καιρό αν δεν διορθωθεί τι μεγάλο θέμα θα γίνει.. ακόμα είναι λίγοι με usb 3 δίσκους Win 8 και ivy και το κουκουλώνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται.. ότι δεν ξέρει κανείς τίποτα για το έγκλημα.. ίσως είμαστε οι πρώτοι ανα τον κόσμο.. :P

Κράτα μας ενήμερους αν θέλεις ..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πήγα πλαίσιο, έχασαν το μπούσουλα δεν μπόρεσαν να κάνουν τπτ με τα win8 και η λύση δώθηκε με αναβάθμιση σε... win7!

Το μόνο θεματάκι ότι την άδεια των win 7 αν δεν είχα δική μου θα μου τη χρέωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...