Προς το περιεχόμενο

Setup 5.1 στο σαλόνι


nemlah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Με την αλλαγή στο νέο διαμέρισμα έχω την δυνατότητα να βάλω εντοιχισμένα ηχεία και να αναβαθμήσω λίγο το setup, οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Το έχω φανταστεί so far ώς εξής:

 

Στην ντουλάπα στο patch panel πάνω ενα NAS (Diskstation). 

Στο σαλόνι στον ένα τοίχο ανεβάζω tv σε βάση και κάτω από την tv κρύμμένα στον πάγκο για να μην είναι εκτεθειμένα στο τζάκι που είναι στο ύψος του πάγκου στην μια γωνία θα είναι ενα WD Live και ένας ενισχυτής.

Στην οροφή πάνω απο την tv και σε απόσταση 1-2 μέτρα από τον τοίχο είναι η πρώτη τριάδα από ηχεία. Τα άλλα δύο είναι στο πίσω μέρος του δωματίου (περίπου 5 μέτρα πιο πίσω πάλι στην οροφή).

 

Αναζητώ τα εξής:

 

* 5 ηχεία: 3 μπροστινά και 2 πίσω (άμα δεν είναι απαραίτητο να είναι όλα ίδια, τα τρία μπροστινά είναι πιο σημαντικά και άρα μπορεί να είναι και καλύτερα από τα πίσω)

* Ενισχυτής

 

Απαιτήσεις:

 

* Κυρίως tv άντε να κάνουμε stream κανένα music folder από το NAS και ραδιοφωνάκι

* Ενισχυτής πρέπει να έχει Ραδιοφώνο, Εξωτερικό βύσμα για το remote

* Subwoofer θα βάλω αργότερα. Δεν το σηκώνει το budget τώρα

 

 

Συνολικό budget: 1000 Ευρώ (δεν είναι αυστηρό αλλά πρέπει να δικαιολογούνται τα παραπάνω λεφτά)

 

Μέρχι τώρα έχω δεί απλά κάτι ηχεία B&W CM50 και μια νέα σειρά της Yamaha NC-IS 6000. Δεν είμαι γνώστης και επειδή πιέζει η κατασκευή δεν έχω πολύ χρόνο να το ψάξω δυστηχώς.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές επιλογές τα B&W αλλα λίγο ακριβά για αυτό που είναι. Οι σειρες CI 300 και 600 πραγματικά πολύ καλές.

 

Εχω θα πρότεινα να πας σε άλλη εταιρία πιο value for money μιας και το budget ειναι περιορισμένο.

 

Θα ελεγα για τα Γερμανικά Heco INW 602,   http://www.heco-audio.de/typo3conf/ext/nx_produkte/pi1/heco_detail.php?pid=3478&L=1τα οποία φορούν 16αρες μονάδες και ειναι 2 δρόμων σε καμπίνα και οχι ομοαξονικά. Βάλε 5 ιδια. Το τελάρο τους ειναι ορθογώνιο, αλλα εφόσον γινει σωστή δουλειά στην γυψοσανίδα θα φαίνεται πολύ ωραίο.

 

Από ενισχυτή δες τους

 

Denon AVR-1713

Yamaha RX-V567
Pioneer VSX-827

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

graphist83 σε ευχαριστό πολύ για την άμεση απάντηση!

 

O ενισχυτής ο denon δείχνει πολύ καλός και τέλειο fit για τις ανάγκες μας.

Σχετικά με τα ηχεία είδα τα henon (https://www.skroutz.gr/s/340946/Heco-INW-602.html) (αλήθεια αυτά μπαίνουν εντελώς επίπεδα με την οροφή η με μικρή κλίση?)με 117 το τεμάχιο και τα CCM50 (http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=121316&proionID=4378) στα 289 το ζεύγος. Άρα οι τιμές είναι συγκρίσιμες. Εφόσον το κόστος είναι παρόμοιο ακόμα προτιμάς τα heco? Μήπως είναι η budget σειρά η CCM της B&W, γιατί η CI 300 και 600 είναι σημαντικά πιο ακριβές.

 

Με τον Denon στα 419 (https://www.skroutz.gr/s/2072006/Denon-AVR-1713.html?keyphrase=denon+1713) είμαστε στα 1100 με 5 ηχεία B&W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε και καλομπουμπούνιστα !!!

 

για ραδιόφωνο και για ταινίες μέσω torrent βέβαια χαράμι θα πάνε, αλλά whatever !!

 

άμα κάνεις καλό setup μετά θα ψάχνεις και για blueray Player για να γουστάρεις.

 

έχω φάει τη φρίκη του αιώνα να πηγαίνω να βλέπω ταινίες σε φίλους από torrents με καταγραφή από κινητά σε 50άρες tv full HD.

Τζάμπα τα μηχανήματα, και μια thomson CRT δεκατίας 90 τα ίδια θα έδειχνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

graphist83 σε ευχαριστό πολύ για την άμεση απάντηση!

 

O ενισχυτής ο denon δείχνει πολύ καλός και τέλειο fit για τις ανάγκες μας.

Σχετικά με τα ηχεία είδα τα henon (https://www.skroutz.gr/s/340946/Heco-INW-602.html) (αλήθεια αυτά μπαίνουν εντελώς επίπεδα με την οροφή η με μικρή κλίση?)με 117 το τεμάχιο και τα CCM50 (http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=121316&proionID=4378) στα 289 το ζεύγος. Άρα οι τιμές είναι συγκρίσιμες. Εφόσον το κόστος είναι παρόμοιο ακόμα προτιμάς τα heco? Μήπως είναι η budget σειρά η CCM της B&W, γιατί η CI 300 και 600 είναι σημαντικά πιο ακριβές.

 

Με τον Denon στα 419 (https://www.skroutz.gr/s/2072006/Denon-AVR-1713.html?keyphrase=denon+1713) είμαστε στα 1100 με 5 ηχεία B&W. 

Σε κάποιες σειρες η B&W ειναι κορυφή και δύσκολα θα την άλλαζα. Τα ccm50 ειναι παλια σειρά εισαγωγική.

Το βασικότερο ομως ειναι οτι εχουν 13αρα μονάδα και διάταξη ομοαξονικού. Τα Heco έχουν 16αρα μονάδα σε διάταξη καμπίνας. Θα παίξουν πολυ καλύτερο μπασακι και θα βγάλουν περισσότερη μάζα.

 

Θα μπουν εντελώς επίπεδα στην οροφή οπως τα B&W. Απλά αντι για στρογγυλά καπάκια θα εχουν ορθογώνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι graphist83!

Καταλήξαμε λοιπόν στα heco και στον denon. Το μόνο που πρέπει να δώ τώρα είναι πως θα μπούν στην οροφή (οριζόντια?) στον ταβάνι που είναι συνολικά 4.5 μέτρα αλλά έχει και κάποιες καταπακτές για πρόσβαση στο κλιματισμό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

graphist83 μίλησα με τον ηλεκτρολόγο που θα τα βάλει και μου είπε να κοιτάξω κάτι σε στρογγυλό για να τοποθετηθεί πιο εύκολα. Στην ίδια γυψοσανίδα έχουμε 3 spot δύο κασέτες κλιματισμού και στο μπροστινό της μέρος πέφτει η περσίδα απο το τζάκι... Καμία εναλλακτική (αν και μου είπε ότι άμα επιμένω τα βάζει και τα heco)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιμείνεις, Το ξέρω οτι θέλει παραπάνω κόπο για να μπουν καθως το κόψιμο θε ειναι πιο δύσκολο, αλλα το ηχητικό αποτέλεσμα που θα λάβεις θα ειναι ανώτερο.

 

Είδες ποσο κοστίζουν οι αντίστοιχες καμπινατες λύσεις της Β&W? Ειναι ανώτερη σχεδίαση απο τα ομοαξονικά. Εαν σου χαλαει πολυ το decor το ορθογώνιο, τοτε προτίμησε στρογγυλά με 16cm μονάδα, οχι 13cm οπως τα ccm50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα μια έρευνα αγοράς για τα components και βρήκα μέσω amazon.de το συγκεκριμένο κατάστημα Tsnversand.de που έχει και τον denon avr 1713 σε καλή τιμή αλλά και τα heco.  το γνωρίζει κανείς?

Στο amazon.de ο denon με μεταφορικά βγαίνει στα 369!

 

Σχετικά με τα ηχεία graphist83 έχεις καμία πρόταση στα ομοαξόνικα με 150 περίπου το κομμάτι? μήπως τα πίσω ηχεία να πάρω κάτι πιο φτηνό και να δώσω την διαφορά τους στα μπροστινα?

 

Στις γερμανικές σελίδες της Canton αλλά και στην Heco τα δίνουν σαν inwall speakers σε σχέση με τα incelling που είναι τα ομοαξονικά. Μήπως τα inwall δεν είναι κατάλληλα για ενσωμάτωση στην ψευδοροφή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια έρευνα αγοράς για τα components και βρήκα μέσω amazon.de το συγκεκριμένο κατάστημα Tsnversand.de που έχει και τον denon avr 1713 σε καλή τιμή αλλά και τα heco.  το γνωρίζει κανείς?

Στο amazon.de ο denon με μεταφορικά βγαίνει στα 369!

 

Σχετικά με τα ηχεία graphist83 έχεις καμία πρόταση στα ομοαξόνικα με 150 περίπου το κομμάτι? μήπως τα πίσω ηχεία να πάρω κάτι πιο φτηνό και να δώσω την διαφορά τους στα μπροστινα?

 

Στις γερμανικές σελίδες της Canton αλλά και στην Heco τα δίνουν σαν inwall speakers σε σχέση με τα incelling που είναι τα ομοαξονικά. Μήπως τα inwall δεν είναι κατάλληλα για ενσωμάτωση στην ψευδοροφή? 

Κοιτα μερικες φορες κερδίζουμε αγοράζοντας απο το εξωτερικό (παρεισαγωγή) αλλα τι γίνεται με την εγγύηση οταν χαλάσει. Η Ελληνική αντιπροσωπεία δεν θα δεχτει να το επισκευάσει δωρεάν. Για τα ηχεια εχει καλως, δεν χαλάνε αμα γινει σωστή χρηση. Ο AV ομως ποτε δεν ξερεις.

 

Τα coaxial λόγω μικρού σχεδιασμού συνηθίζονται για ψευδοροφές. Τα ορθογώνια εξομοιώνουν ουσιαστικά μια ηχοστηλη απλα ειναι μεσα στον τοίχο. Σχεδιαστικά οταν το tweeter εχει μια μικρή απόσταση ανοίγει η σκηνή και δεν υπάρχει έντονο frequency canceling. Οι διάφορες δεν είναι χαώδης αλλα εγω θα προτιμούσα να παω σε ορθογώνια λυση για να εκμεταλλευτώ τις μεγάλες μονάδες mid και πιο ξεκάθαρη σχεδίαση. Εαν επιμένεις για coaxial επέλεξε ενα με 16,5 cm η 6,5'' διάμετρο midwoofer.

 

Τα magnat ειναι μια πολύ καλή value for money εταιρια. Οι υλοποιήσεις της ειναι πολυ καλές και ποιοτικές. Δεν φτιάχνεις hi-end με αυτα αλλά αξιοπρεπή και ποιοτικά hi-fi σίγουρα.

 

Το μοντέλο που διαλεξες δεν το εχω ακούσει άλλα ειναι πολλά υποσχόμενο καθώς φοράει 7,5'' μονάδα. Πράγμα θετικό. Μην σου πω οτι κάνουν και για εμπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχεια δες και τα Magnat Monitor Supreme Set 800.

Υπαρχουν σε αλυσιδα καταστηματων σε καλυτερη τιμη απο σκρουτζ, και φυσικα μπορεις να πας να τα ακουσεις κι ολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα πέρασα από γνωστό που έχει εντοιχισμένα B&W. Συγκεκριμένα έχει τα Β&W CCM 664 και έμεινα πολυ εντυπωσιασμένος.

Τα βρήκα στο progressive.gr 500 Euro το ζεύγος. Άμα πάρω δλδ 5 τέτοια θα μου έρθουν τα ηχεία στα 1250 και 419 ο ενισχυτής δλδ 1669 total, αρκετά πάνω από το budget που είχα στο μυαλό.

Υπάρχουν και τα CCM 665 που έχουν 400 το ζεύγος.

Τι να επιλέξω?

 

Ευχαριστώ 



Τελικά μάλλον το σωστό είναι να μπούν μπροστά τρία ccm 664  και πίσω 2 ccm 664 sr.

Κόστος συνολικά 1500 τελικά για τα ηχεία. Κοντά στα 2000 total. Αξίζει την υπερβαση σε σχέση με την Canton λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...