Προς το περιεχόμενο

Απορίες αρχάριου σχετικά με νέο ssd


gregpec2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Όπως λέει και ο ο τίτλος ενδιαφέρομαι να προβώ σε αγορά ssd για πρώτη φορα. Διαβάζοντας το forum κατάλαβα αρκετά, αλλα έχω ακόμα κάποιες πιθανόν χαζές απορίες γι αυτό και ζητω τι βοήθεια σας. Να πω ότι έχω καταλήξει στον intel 330 120 gb ο οποιος θα έχει το λειτουργικό (win 7 64 bit με κάποια προγράμματα κτλ). Θα κάνω cloning/migration από τον μηχανικό hdd. Στο ψητό λοιπόν:

 

1. Ο ssd θέλει format πριν κάνω οτιδήποτε ?

2. Χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμμα πλην του official migration program τις intel για να γίνει η μετάβαση στον ssd? (ελπίζω να είναι σχετικά απλή η χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος)

3. Δεν έχω καταλάβει το θέμα με το "AHSI" πολύ καλά. Πρώτα τσεκάρω αν η μητρική το υποστηρίζει, μετά πάω και κάνω τις αλλαγές στην registry όπως λέει ο sticky οδηγός? Εξηγήστε μου λίγο αναλυτικά αν γίνεται :)

4. Ποια προγράμματα πρέπει να έχω απαραίτητα για να τσεκάρω firmware, την υγεία καθώς και κανένα benchmark για τον ssd ;

 

 

Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο - βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι

2. Όχι αν και προτείνω καθαρή εγκατάσταση..

3. AHCI. Πρώτα κάνεις την αλλαγή στην registry (στην περίπτωση που κάνεις migration) και μετά γυρνάς το bios και κάνεις το migration. Εάν κάνεις updates στα windows νομίζω πως η ms έχει βγάλει Patch και πλέον γυρνάει αυτόματα. Δεν είμαι σίγουρος 100% γι'αυτό.

4.Intel RST, Crystal disk mark, Hd tune, A SSD, ATTO μερικά από αυτά..

 

ΥΓ. Πάνε στον 180άρι 330

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι

2. Όχι αν και προτείνω καθαρή εγκατάσταση..

3. AHCI. Πρώτα κάνεις την αλλαγή στην registry (στην περίπτωση που κάνεις migration) και μετά γυρνάς το bios και κάνεις το migration. Εάν κάνεις updates στα windows νομίζω πως η ms έχει βγάλει Patch και πλέον γυρνάει αυτόματα. Δεν είμαι σίγουρος 100% γι'αυτό.

4.Intel RST, Crystal disk mark, Hd tune, A SSD, ATTO μερικά από αυτά..

 

ΥΓ. Πάνε στον 180άρι 330

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Σχετικά με το AHCI, μπήκα στο bios και είδα αυτό:

 

IMG_20130116_180736.jpg

 

 

Άρα το μονο που χρειάζεται είναι να κάνω την αλλαγή στην registry, και μετά να προχωρήσω στο migration σωστά?

 

(Με έπεισες, θα πάρω τον 180 άρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απολύτως τίποτα δεν θα πειράξεις στην registry. Ήσουν ήδη σε ahci mode οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα. Αφού στήσεις τα win δες τον οδηγό που υπάρχει εδώ pinned για τους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι παραθέτοντας pics σχετικά με τον νέο μου ssd:
 
Crystal_Disk_Mark_1st_bench.jpg
 
 
Crystal_Disk_info_1_st.jpg
 
 

Intel_SSD_Toolbox_1.jpg
 
Να πω οτι έκανα και τα tips του sticky για καλύτερη απόδοση. Ο ssd είναι σε sata 2 μιας και η mobo δεν υποστηρίζει sata 3. Θα έβλεπα μεγάλη διαφορά αν ήταν σε sata 3;
Και μια τελευταία απορία: στην παρακάτω φωτό στο πεδίο superfetch/prefetch λέει 'feature not optimized' (tune). Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ;
 
Intel_SSD_Toolbox_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...