Προς το περιεχόμενο

Αγορά τηλεόρασης 32'' (budget 400-500+)


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 32άρα τηλεόραση (θα μπει σε δωμάτιο). Η χρήση της θα είναι κυρίως το gaming μέσω ps3 και καμιά ταινία (ενδεχομένως και μέσω pc). 

Από χαρακτηριστικά απαραίτητη κρίνεται η Full-HD ανάλυση και η παρουσία 2-3 θυρών HDMI. Βολικά κρίνονται επίσης μια θύρα για headphones και κάποιες USB γιατί όχι και η δυνατότητα σύνδεσης σε ενισχυτή. 
Το smart-tv thing είναι εντελώς προαιρετικό (=αχρείαστο) ενώ το 3D, προαιρετικό μεν, αλλά αν υπάρχει, θα αξιοποιηθεί.
Καμιά SCART για να συνδέουμε PS2 τα νοσταλγικά βράδια (γιατί όχι και PSX), δε βλάπτει αλλά δε θα μας χαλάσει και την παντρειά η απουσία της.

Με τις συχνότητες, τί παίζει; 100Hz είναι αρκετά; Ή πάμε στα 400;
Να τονίσω εδώ, ότι προτιμώ να πάρω μια πιο ακριβή τηλεόραση, με λιγότερα από τα προαιρετικά χαρακτηριστικά έναντι μιας άλλης, αλλά με δεδομένη αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής-υλικών. 

Το "μπαγιόκο" τώρα, ξεκινά από τα 400 και φτάνει τα 450 σε κανονικές συνθήκες αλλά αν πρόκειται για κάτι καλό και ποιοτικό μπορεί να ανέβει και ως τα 550 (με λίγο ζόρι βέβαια).

Μερικά μοντέλα που έχω βρει στο internet (δεν έχω δει ακόμη τίποτα από κοντά) είναι τα εξής: 

Έως 400 ευρώ:
Philips 32PFL4007M/08
Samsung UE32ES5500
Samsung UE32EH6030
LG 32LM611S
Sony KDL32EX650

450-500ευρώ:
Philips 32PFL4007H
LG 32LM620S
Samsung UE32ES6100 

ΥΠΕΡΒΑΣΗ (ΑΚΑ ~550-560 ευρώ) 
Philips 32PFL5507H
Samsung UE32ES6710
Sony KDL32HX750 


Αυτά λοιπόν. Να σημειώσω ότι η υπέρβαση θα γίνει μόνο αν κάτι την αξίζει πολύ όπως επίσης ότι είμαι καλός φίλος των τηλεοράσεων Philips γιατί με έχουν αφήσει γενικά πολύ ευχαριστημένο.

Συγγνώμη για το σεντόνι. Περιμένω προτάσεις-συμβουλές
 






 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν θες πολυ καλη προτιμας,
SAMSUNG Es 6800 η Es 6720
Sony hx 750

Απλά καλές
SANSUNG Es 6100 η eh 6030

Επέλεξε απο 200hz και άνω. Τα 100 για ταινίες - αθλητικά κρίνονται λίγα.

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι είδα, οι δυο πρώτες που μου πρότεινες, είναι αρκετά έξω από το budget μου. Αυτό που έγραψα για πιο ακριβή ποιότητα, το εννοώ μέσα στα παραπάνω όρια. 

Όσο για το άλλο, πιστεύεις πρέπει να αποκλείσω από τη λίστα μου τηλεοράσεις με συχνότητα<200Hz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σου προτείνω τη Link.png Site: http://www.plaisio.gr/tv/tv/tileoraseis/Samsung-UE32ES6100-3D-LED-TV-32-UE32ES6100WXXH.htm">Samsung UE32ES6100 3D LED TV 32'' δαγκωτά. Ότι πρέπει και για PS3 και για ταινίες, plus το γεγονός ότι έχει άριστη ποιότητα κατασκευής. Δεν είμαι "fan" των Hz - θεωρώ ότι μετά από κάποιο όριο είναι θέμα marketing (με εξαιρέσεις σε κάποιες περιπτώσεις). 

 

Δεν αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για την ώρα, με αυτά τα δεδομένα.

 

Καλή αγορά.

 

 

Edit:Typos

Επεξ/σία από Beerloah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μήπως κάποια από τη λίστα μου που πρέπει να αποκλείσω; Και κάτι ακόμα. Έχω διαβάσει ότι το Active 3D είναι μεν καλύτερο του Passive αλλά τα γυαλιά έχουν αυξημένο κόστος όπως και βάρος, με το τελευταίο να δυσκολεύει τους μύωπες (όπως εγω). Ισχύουν αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει και τα δύο είδη 3d φορώντας τα ειδικά γυαλιά πάνω από αυτά που φοράω για την μυωπία.

Ούτε με το active αλλά ούτε και με το passive είχα κανένα πρόβλημα. Μια χαρά έβλεπα και στις δύο περιπτώσεις χωρίς να με εμποδίζουν τα γυαλιά μου.

Βέβαια δεν παρακολουθούσα για ώρα. Κανένα 5λεπτάκι στο καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μήπως κάποια από τη λίστα μου που πρέπει να αποκλείσω; Και κάτι ακόμα. Έχω διαβάσει ότι το Active 3D είναι μεν καλύτερο του Passive αλλά τα γυαλιά έχουν αυξημένο κόστος όπως και βάρος, με το τελευταίο να δυσκολεύει τους μύωπες (όπως εγω). Ισχύουν αυτά;

Απέκλεισε όλες τις 100hz και τις Philips θα έλεγα καθώς ακόμα δεν ξέρουμε από αξιοπιστία με τα Κινέζικα πάνελ της PTVision.

 

Παθητικό 3D = Πρακτικότητα.  Ενεργό 3D = ποιότητα εικόνας.

Πιο συγκεκριμένα σε αυτο το ποστ το αναλύω καλύτερα απο παρόμοια ερώτηση μέλους.

http://www.insomnia.gr/topic/472846-επιλογή-3d-tv-550-600ε/?p=5201384

 

Γενικά τα γυαλιά του παθητικού 3D κοστίζουν λιγότερο και ειναι πιο ανετα. Εξαίρεση αποτελεί η Samsung (την συμπεριλαμβάνεται στην λίστα σου) που εχει κατασκευάσει ενεργά γυαλιά με πολύ χαμηλό βαρος και πολύ φθηνά, 19 Ευρω. το τεμ.

 

Δες τα εδώ.

 

Samsung_SSG-4100GB-1.jpg

 

 

Αν και άποψη μου τα κριτήρια σου για την επιλογή TV ας μην ειναι το 3d που θα παρακολουθεις ετσι και αλλιώς ελάχιστα. Μπορεί και καθόλου μεχρι να βγουν αρκετά θέματα. Ετσι και αλλιως οι εταιρίες προτείνουν μέχρι 3 με 4 ώρες το μέγιστο ημερησίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Κάνοντας μια βόλτα σε Πλαίσιο/Public κλπ, μου προτάθηκαν οι LG LM620 και Samsung ES6100. Μάλιστα, ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε ήταν "adamant" στο να προτιμήσω την LG. Μου είπε πως η συχνότητα της LG κάνει τη διαφορά. Ποιά η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πλαίσιο φαίνεται πως προωθεί τις LG το τελευταίο διάστημα.

Εσύ είδες κάποια διαφορά στην ποιότητα της εικόνας των συγκεκριμένων τηλεοράσεων στο μαγαζί; Έχεις κάποια προτίμηση;

Προσωπικά θα προτιμούσα πάντως την 6100, χωρίς να λέω πως και η 620 δεν είναι καλή τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές για να είμαι ειλικρινής. Και στο Public που τις είδα δίπλα δίπλα, το ίδιο. Αν θυμάμαι καλά, νομίζω πως τα χρώματα της LG ήταν λίγο πιο "αχνά" αλλά ίσως να φταίει και κάποια ρύθμιση γι'αυτό. Γιατί θα επέλεγες την Samsung; Καλύτερη ποιότητα κατασκευής; Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω μια προτίμηση στις Samsung. Θεωρώ ότι έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας και πιο ζωηρά χρώματα.

Στα + θα έβαζα και τον πολύ καλό media player, αλλά και αυτός της LG (για το συγκεκριμένο μοντέλο) απ' ότι έχω ακούσει, είναι επίσης καλός.

Είχαν σημαντική διαφορά στην τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως όχι. Να ρωτήσω κάτι. Αν βάλω ένα στικάκι στην τηλεόραση, κι έχω μια ταινία μέσα, mkv ας πούμε, με ένα srt αρχείο υπότιτλων. Θα τα προβάλλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα τα προβάλλουν και οι δυο.

 

Θεωρώ και εγώ την Samsung ανώτερη σε εικόνα. Πολυ περισσότερο contrast και ομαλότερη κίνηση.

 

Θα μπορούσες τα ''ταπώσεις'' πανηγυρικά τον υπάλληλο του πλαισίου λέγοντας του οτι η LG ειναι 50HZ εγγενή στο πάνελ, ενω η 6100 100. Πως προκύπτει η καλύτερη κίνηση?? Με επιθετικότερο image interpolation αρα και εντονότερα artifacts και soap effect. Εαν ειχε τις ''αντιρρήσεις'' του, θα μπορούσες να βαλεις και ενα motion test σε κάποιο στικακι και να δει το φως το αληθινό...

 

Είπαμε να προωθούμε ενα προϊών επειδή το αρμόζει η εμπορική πολίτικη του καταστήματος..Αλλα οχι να λεμε και ανακρίβειες στο full.

 

Θα παω μια μέρα να το παίξω πελατης να γελάσουμε..Μας έχουν όλους για κορόιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...