Προς το περιεχόμενο

νεό laptop


ExaByte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκοπεύω σε λίγο καιρό να πάρω νέο λαπτοπ για αντικατάσταση του (πολύ) παλιού που έχω.

 

Το budget είναι έως 1500 euros το πολύ. Είναι καλή περίοδος για αγορά λάπτοπ νομίζετε; Κάτι είχα ακούσει ότι θα έβγαιναν νέοι επεξεργαστές intel. Ισχύει; Αξίζει να περιμένω;

 

Από χαρακτηριστικά θέλω να έχει οθόνη 15-17" με όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση, δυνατό επεξεργαστή i7, 8GB ddr3 1600Mhz ram με δυνατότητα επέκτασης, έναν καλό δίσκο και μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών (κατά προτίμηση nvdia γιατί παίζει να βάλω και linux και νομίζω έχουν καλύτερη υποστήριξη).

 

Από εταιρείες προτιμώ sony vaio, toshiba, dell (και apple αν και το budget μου δεν φτάνει..)

 

Από επιπλέον χαρακτηριστικά, θεωρώ σημαντικό να έχει ένα καλό touchpad (σε ένα sony είχα δει ένα παρόμοιο touchpad με macbook) καθώς και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο.

 

Λαπτοπ dell σε ποιά καταστήματα μπορώ να παω και να δω από κοντά; Γιατί στα περισσότερα απ' ότι βλέπω δεν φέρνουν...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκοπεύω σε λίγο καιρό να πάρω νέο λαπτοπ για αντικατάσταση του (πολύ) παλιού που έχω.

 

Το budget είναι έως 1500 euros το πολύ. Είναι καλή περίοδος για αγορά λάπτοπ νομίζετε; Κάτι είχα ακούσει ότι θα έβγαιναν νέοι επεξεργαστές intel. Ισχύει; Αξίζει να περιμένω;

 

Από χαρακτηριστικά θέλω να έχει οθόνη 15-17" με όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση, δυνατό επεξεργαστή i7, 8GB ddr3 1600Mhz ram με δυνατότητα επέκτασης, έναν καλό δίσκο και μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών (κατά προτίμηση nvdia γιατί παίζει να βάλω και linux και νομίζω έχουν καλύτερη υποστήριξη).

 

Από εταιρείες προτιμώ sony vaio, toshiba, dell (και apple αν και το budget μου δεν φτάνει..)

 

Από επιπλέον χαρακτηριστικά, θεωρώ σημαντικό να έχει ένα καλό touchpad (σε ένα sony είχα δει ένα παρόμοιο touchpad με macbook) καθώς και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο.

 

Λαπτοπ dell σε ποιά καταστήματα μπορώ να παω και να δω από κοντά; Γιατί στα περισσότερα απ' ότι βλέπω δεν φέρνουν...

 

Ευχαριστώ!

Κοτσοβολο εγω που πηγα εχει αρκετους dell και εγω αγορασει κιολας εναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδια παιζεις;

Το μοναδικο βαιο που σε καλυπτει ειναι αυτος: http://www.skroutz.gr/s/2502078/Sony-Vaio-SV-S1512Z1E-i7-3632QM-8GB-1TB.html

 

Αλλα καλυτερη επιλογη ειναι το dell, λογω του οτι ειναι και αρκετα φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!! ομολογώ πως το lenovo που πρότεινε ο panteraz φαίνεται πολύ καλό!! όπως επίσης και 1 dell-ακι που προτάθηκε παραπάνω. Τα lenovo τα φτιάχνει όντως η ibm?? Κατασκευαστικά πως τα πάνε;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατασκευαστικά πως τα πάνε;; 

Απο αποψη ποιοτητας τα ideapad ειναι τα πιο 'απλα'.

Για παραδειγμα πολυ καλυτερη ποιοτητα εχουν τα thinkpad, αλλα εκει μιλαμε, κυριως, για επαγγελματικα μηχανηματα και οχι για multimedia χρηση.

 

Οσον αφορα το dell vs lenovo, προσωπικα προτιμω το dell λογω 2 χρονων εγγυησης, καλυτερης ποιοτητας κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

στην κατηγορία αυτή καλύτερα να πας σε 17αρι https://www.skroutz.gr/s/2752671/Dell-Dell-Inspiron-17R-N7720-Special-Edition-i7-3610QM-6GB-750GB-Blu-ray-W8.html

Πολύ καλό φαίνεται και το λάπτοπ που πρότεινες! Προτιμώ όμως 15αρι για μεγαλύτερη ευκολία στην μεταφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βρει αυτό και αυτά. Οι κάρτες γραφικών που έχουν μπορούν να παίξουν αξιοπρεπώς κανα παιχνιδάκι; Ακόμη ποια κάρτα είναι καλύτερη αυτή των vaio ή αυτή του toshiba; 

Επεξ/σία από ExaByte
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...