Προς το περιεχόμενο

Artifacts σε Sapphire 7870GHz Edition Dual-X Fan


Dannygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Sapphire 7870GHz Edition Dual-XFan και έχει 1 βδομάδα που άρχισε να βγάζει τα λεγόμενα artifacts(απ'ότι φαίνεται).

Δεν έχει ζοριστεί ιδιαίτερα η κάρτα 1 παιχνίδι έπαιξα καμια 10ρια ώρες μέσα σε 20 μέρες κι αυτό.Ποτέ Overclock ή οτιδήποτε άλλο.

Το αστείο είναι ότι έτρεξα FurMark 15 λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα και επίσης έτρεξα OCCT για 20 λεπτά με 0 errors.Πως στην ευχή μου βγάζει αυτά τα artifacts στο Facebook π.χ. ή στον browser?1 παιχνίδι έχω όλο κι όλο εγκατεστημένο το Far Cry 3..εκεί δεν έδειξε κάποιο artifact αλλά χτυπάω το κεφάλι μου πως εδώ και μία εβδομάδα η ποιότητα της εικόνας έχει αλοιωθεί κάπως...δεν είναι εκείνο το κρύσταλλο που έβλεπα.(μιλάμε πάντα για οθόνη FHD)

Δείτε τις φώτο και πείτε μου τι να κάνω...για να διευκρινιστεί 100% ότι είναι πρόβλημα με το Hardware ή software.Windows 8 φοράω αυτή την στιγμή με τους τελευταίους catalyst 13.1.

Υ.Γ. Μόλις πάω με το ποντίκι πάνω στα artifacts του Facebook,φεύγουν και μόλις κάνω refresh την σελίδα ξαναεμφανίζονται.Το ίδιο ισχύει και για την εικόνα στο photoshop,μόλις κάνω zoom ή ξε-zoom φτιάχνει-χαλάει η εικόνα.

post-138901-0-77182300-1358853418_thumb.jpg

post-138901-0-30100700-1358853441_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το τροφοδοτικό σου ποιό είναι?

 

Στο έκανε και με τα 7αρια? Με άλλους drivers?

 

Να φανταστώ ότι δεν έχεις κλοκάρει την κάρτα, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες clear install τους 13.1 η ηταν η πρωτη φορα που εβαλες drivers στα win 8;Εγω ειχα το ιδιο προβλημμα με τους 12.11 beta και με ενα clear reinstall φτιαχτηκε το προβλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το τροφοδοτικό σου ποιό είναι?

 

Στο έκανε και με τα 7αρια? Με άλλους drivers?

 

Να φανταστώ ότι δεν έχεις κλοκάρει την κάρτα, έτσι?

 

Το τροφοδοτικό είναι Akasa Venom Power 1000W Gold και ο υπολογιστής τρέχει πάνω σε UPS.

Windows 7 δεν δοκίμασα.Η κάρτα είναι ακλοκάριστη.Μπορεί να συνδέεται το τροφοδοτικό σε κάτι τέτοιο?

Έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα να stressarw όλο το μηχάνημα για κάμποση ώρα για να δω ότι όλο το hardware είναι 100% stable και λειτουργεί κανονικά?(Εκτός από Prime95)

 

 

Εκανες clear install τους 13.1 η ηταν η πρωτη φορα που εβαλες drivers στα win 8;Εγω ειχα το ιδιο προβλημμα με τους 12.11 beta και με ενα clear reinstall φτιαχτηκε το προβλημμα.

 

 

 

Όχι δεν ήταν Clean Install(πάνω στους 12.11 τους πέρασα μέσω του AMD Updater).Τι προτείνεις?Να κάνω Format και να περάσω φρέσκους τους 13.1 ή αρκεί να τους απεγκαταστήσω με το Drive sweeper και να τους ξαναπεράσω κανονικά?Ή έχεις κάτι άλλο κατά νου ?

 

Υ.Γ. LoL έστειλα και από το profil του αδερφού μου  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή φίλε μου, κανε μια πλήρη απ εγκατάσταση του driver και μετα απο επανεκκινηση τον περνάς πάλι, να δεις αν διορθώθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα clean unistall και clean install με το atiman unistaller.Τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν.

Να σημειωθεί ότι τα artifacts στο Facebook τα εμφανίζει μόνο όταν μπαίνω στο Facebook με τον Firefox.Αν μπω με τον Chrome δεν υπάρχει θέμα ούτε και artifacts.

Πάντως στο photoshop εξακολουθεί να μου βγάζει αυτά τα μαυράκια όταν ανοίγω εκείνη την φώτο που είδατε με το μπλε φόντο,αν ανοίξω άλλες φώτο δεν υπάρχει θέμα...

Άκρη δεν μπορώ να βγάλω τελικά...τι έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με ρωτάς τι είναι αυτά που βλέπεις... Πάντως Artifacts ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (αφού σβήνουν με το Mouse). Άσε που άμα έβγαζε artifacts θα στο έκανε στο 3d και όχι σε 2d όπως είναι το Internet και το Photoshop!

 

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλη οθόνη? Ή άλλη VGA στο PC σου? Τα κλασσικά δλδ. Δοκίμασε και μια διανομή Live-CD. πχ UBUNTU.

 

Εγώ λέω ότι κάτι με το Flash έχει να κάνει...

 

EDIT

Δες προς το τέλος εκεί που λέει για Disabling Flash Protected Mode

https://support.mozilla.org/en-US/questions/932529

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Flash είχε να κάνει...και μάλιστα έπεσες και μέσα...στον Firefox γίνονται τα κουλά...η κάρτα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα... χθες το βραδυ μου το εκανε και σε μενα αυτο οταν επαιζα battlefield.. σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως και πολυ πιο σπανια... τι προγραμμα να κατεβασω να στρεσαρω λιγο τη καρτα γραφικων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με ρωτάς τι είναι αυτά που βλέπεις... Πάντως Artifacts ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (αφού σβήνουν με το Mouse). Άσε που άμα έβγαζε artifacts θα στο έκανε στο 3d και όχι σε 2d όπως είναι το Internet και το Photoshop!

συμφωνω οτι δεν ειναι artifacts αυτα, διαφωνω μονο στο οτι δε γινεται να σου βγαζει artifacts σε 2d 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οτι δεν ειναι artifacts αυτα, διαφωνω μονο στο οτι δε γινεται να σου βγαζει artifacts σε 2d 

Ρε παιδιά δεν πιστεύω ότι κάθε φορά πρέπει να λέμε τα αυτονόητα. Να μην σου βγάζει Artifacts σε 3d και να σου βγάζει σε 2d, όχι δεν γίνεται. Να σου βγάζει artifacts ΚΑΙ στα δύο φυσικά και γίνεται. Και η κάρτα το έχει πει ήδη το ποίημα :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...